Kanchanaburi

Most na rzece Kwai

Miasto położone w zachodniej Tajlandii, gdzie naturalna sceneria uzupełniona wodospadami ilustruje słynny most na rzece Kwai związany ze słynną historią z czasów II wojny światowej, jest jednym z najpopularniejszych celów jedno- lub dwudniowych wycieczek z Bangkoku.

Polecamy również wycieczkę do jednej z pobliskich jaskiń, a zwłaszcza podróż pociągiem jeszcze dalej w kierunku stacji końcowej w Nam Tok, gdzie kursuje słynna Kolej Śmierci.

Most na rzece Kwai: fakty i mity

Miasto Kanchanaburi przyciąga nawet 3 miliony turystów rocznie, którzy przyjeżdżają tu ze względu na jedną główną atrakcję: most kolejowy na rzece Khwae Yai.

Była to jedna z najważniejszych strategicznie części tajsko-birmańskiej linii kolejowej podczas II wojny światowej, kiedy Tajlandia znajdowała się pod kontrolą Japonii. Po przegranej bitwie o Midway w 1942 r. Japończycy musieli zastąpić morskie szlaki zaopatrzeniowe lądowymi, a to właśnie linia z Rangunu w Birmie do Bangkoku w Tajlandii miała służyć jako ważna arteria transportowa.

Most Kanchanaburi został szczególnie rozsławiony przez francuskiego pisarza Pierre'a Boulle'a dzięki jego powieści Most na rzece Kwai, która w 1957 r. została sfilmowana pod tym samym tytułem. Na podstawie prawdziwych wydarzeń Pierre Boulle stworzył fikcyjną powieść osadzoną w Kanchanaburi.

.

Ale co z mostem na rzece Kwai w prawdziwym życiu?

Kluczowy most został rzeczywiście zbudowany w Kanchanaburi podczas budowy kolei tajsko-birmańskiej, ale pierwotnie był drewniany i stał około 100 metrów w górę rzeki od obecnego mostu. Nie zachowały się żadne ślady oryginalnego drewnianego mostu.

Nowy żelbetowy most w obecnym śladzie został zbudowany w 1944 roku, ale został poważnie uszkodzony przez bombardowania w 1945 roku, a most w obecnym kształcie został zbudowany dopiero po II wojnie światowej na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.

Chociaż akcja powieści rozgrywa się nad rzeką Kwai, w 1942 roku rzeka płynąca wzdłuż torów nieco dalej na południe była określana jako "Khwae" lub Kwai. Rzeka, nad którą budowano most, nazywała się wówczas Mae Klong (a nie Mekong).

Gdy po premierze filmu Most na rzece Kwai w 1957 r. w okolicy zaczęły pojawiać się tłumy turystów, często mylono, że most na rzece Kwai znajduje się w rzeczywistości nad rzeką Mae Klong. Dlatego też w pierwszej połowie lat 60. zdecydowano się zmienić nazwę tej części Mae Klong na Khwae Yai (Wielka Rzeka Źródlana) i jednocześnie zmienić nazwę oryginalnej Kwai na Khwae Noi (Mała Rzeka Źródlana). Od tego czasu Mae Klong jest określana jako rzeka aż do zbiegu dwóch "Kwai".

Co gorsza, słynny film nie był w ogóle kręcony w Tajlandii, ale w pobliżu Kitulgala na Sri Lance.

Tak więc, podczas gdy dzisiejszy most nad rzeką Kwai rzeczywiście przekracza rzekę Kwai, w czasie powieści rozciągał się na rzece Mae Klong i wyglądał zupełnie inaczej...

.

Kolej śmierci i most Tham Krasae

Być może jeszcze większy magnes turystyczny znajduje się około 40 minut pociągiem od mostu na rzece Kwai. To właśnie odcinek linii między Kanchanaburi a birmańskim miastem Thanbyuzayat był najtrudniejszy do zbudowania.

Budowę linii prowadzili lokalni robotnicy wraz z jeńcami wojennymi, a Japończycy nie dbali o jakiekolwiek bezpieczeństwo. Ze względu na nieludzkie warunki oraz surowy, parny i gorący klimat, ponad 90 000 azjatyckich robotników i do 12 000 jeńców wojennych (głównie Brytyjczyków, Holendrów i Australijczyków) zginęło podczas budowy Kolei Tajsko-Birmańskiej.

Trudności konstrukcyjne najlepiej obrazuje most Tham Krasae o długości około 300 metrów, ściśle przylegający do klifu nad rzeką Kwai. To właśnie most Tham Krasae wraz z pobliską jaskinią stanowi największą atrakcję turystyczną w okolicy.

.

Przystanek kolejowy znajduje się zawsze na obu końcach mostu. Zawsze możesz wysiąść i wsiąść na obu przystankach, więc możesz przejechać przez most pociągiem, a następnie przejść pieszo i wrócić z drugiej strony. Będziesz mieć godzinę i trzy czwarte wolnego czasu, zanim pociąg przejedzie z Tham Krasae do Nam Tok i z powrotem. W tym czasie będziesz miał czas na zjedzenie posiłku na lokalnym targu, zrobienie zdjęć pobliskiej jaskini i ewentualnie przejście przez tory do drugiej stacji.

Jeśli jeden krótki przystanek w idyllicznej okolicy lasów, pól i stromych brzegów to dla Ciebie za mało, zatrzymaj się w luksusowym Suan Sai Yok Resort **** z cenami od 44 eur lub w ludowym, w pełni umeblowanym Saiyok River House, gdzie możesz zatrzymać się od 10 eur za noc.

Zakwaterowanie w Kanchanaburi

Podróż z Bangkoku można odbyć okrężną drogą, ale dla wygody zdecydowanie zalecamy zatrzymanie się tutaj na co najmniej jedną noc. Jeśli chcesz zwiedzić okoliczne góry, możesz zostać dłużej.

W mieście jest naprawdę duży wybór zakwaterowania, od tanich hosteli po piękne ośrodki hotelowe. Zapoznaj się z naszymi szczegółowymi wskazówkami:

 • Kanchanaburi City Hotel *** - tani, dobrze oceniany hostel z cenami od 26 euro za noc, zaledwie około 100 metrów od mostu na rzece Kwai.
 • River Kwai View Hotel *** - jedyny hotel bezpośrednio z widokiem na most na rzece Kwai z cenami od 44 eur za noc
 • Dheva Mantra Resort ***** - luksusowy 5* ośrodek około 1,5 km od mostu w bardzo spokojnej części miasta tuż nad brzegiem rzeki, rozsądne ceny od 59 eur za noc.

Transport do Kanchanaburi i rozkład jazdy pociągów

Miasto leży 145 km na zachód od Bangkoku i jest łatwo dostępne samochodem i transportem publicznym.

Pociąg

Większość turystów korzysta z pociągu do transportu, ponieważ sama przejażdżka Koleją Śmierci jest jednym z najlepszych doświadczeń turystycznych. Jednak główna część turystyczna znajduje się tylko z Kanchanaburi przez mosty Tham Krasae do Nam Tok.

Podróż z Bangkoku do Kanchanaburi jest płaska i stosunkowo spokojna, ale szybka i bardzo tania. Minusem jest częstotliwość połączeń, z zaledwie 2 usługami dziennie na trasie Bangkok (Thon Buri) - Kanchanaburi - Nam Tok.

 • Stacja Thon Buri (Bangkok) - Kanchanaburi: podróż trwa 2,5 godziny i kosztuje 100 thb.
 • Stacja Thon Buri (Bangkok) - Tham Krasae: podróż trwa 3,5 godziny i kosztuje 100 thb.
 • Dworzec Thon Buri (Bangkok) - Nam Tok: podróż trwa 4,5 godziny i kosztuje 100 thb.
 • Kanchanaburi - Tham Krasae: podróż trwa godzinę i kosztuje 100 thb.

Cena dla obcokrajowców na tej trasie jest stała i wynosi 100 bahtów niezależnie od miejsca podróży. Biletów nie można rezerwować z wyprzedzeniem, ale można je kupić na stacji, jeśli wsiadasz w Tham Krasae od konduktora. Płatności można dokonać wyłącznie gotówką.

 • Odjazdy z Thon Buri w kierunku Nam Tok: 7 :45 i 13:45
 • Odjazdy z Kanchanaburi w kierunku Nam Tok: 6:05, 10:30, 16:20
 • Odjazdy z Nam Tok: 5:20, 12:55, 15:30 (ostatnie połączenie kursuje tylko do stacji Nong Pladuk, a nie aż do Bangkoku)
 • Odjazdy z Kanchanaburi do Thon Buri: 7:19, 14:48
 • odjazdy z Tham Krasae w kierunku Nam Tok: 7:35, 11:48, 17:48
 • Odloty z Tham Krasae w kierunku Kanchanaburi: 5:57, 13:36, 16:10

Najnowsze rozkłady jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie tajskich kolei railway.co.th, która jest jednak dostępna tylko z tajskich adresów IP. Rozkłady zmieniają się jednak minimalnie, a jeśli już, to tylko o kilka minut.

W Kanchanaburi pociągi zatrzymują się na dwóch stacjach. Główna stacja Kanchanaburi znajduje się w centrum miasta, ale bardziej popularną stacją dla turystów jest Saphan Khwae Yai, tuż przy moście nad rzeką Kwai, gdzie również zatrzymują się wszystkie pociągi.

.

Autobus

Znacznie bardziej ruchliwy transport będzie oferowany przez autobus, a raczej w większości przypadków minibus lub van. Z Bangkoku do Kanchanburi kursują dwa razy na godzinę przez cały dzień. Zdecydowana większość usług w Bangkoku odjeżdża z dworca autobusowego Mochit, a także zatrzymuje się na południowym dworcu autobusowym (więcej informacji można znaleźć w przewodniku po Bangkoku ).

W Kanchanaburi zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym, który znajduje się w centrum miasta, około 3,5 km od mostu na rzece Kwai(dokładna lokalizacja znajduje się na mapie).

Nie ma potrzeby wcześniejszego sprawdzania rozkładów jazdy. Autobusy kursują co pół godziny. Pierwsze połączenie z Kanchanaburi odjeżdża o 4:00, a ostatnie o 19:00. Z Bangkoku pierwsze połączenie odjeżdża o 5:00, a ostatnie około 19:50.

Bilety do Bangkoku kosztują 150 thb i są płatne gotówką w kasie biletowej na zewnątrz peronu.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Tajlandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.