Tajlandia - kultura i historia

Tajlandia

Jak łatwo jest mówić po angielsku w Tajlandii? Jacy są mieszkańcy i kiedy sklepy są zamknięte w Tajlandii?

10 najlepszych nadmorskich kurortów

Język

Z 50 milionami użytkowników, tajski jest najczęściej używanym językiem urzędowym w kraju. Jest to język czterojęzyczny, który jest zbliżony do języka laotańskiego i należy do rodziny języków tajsko-kadajskich.

Jest zapisywany w okrągłym tajskim skrypcie, który pochodzi z południowych Indii. Ponieważ jest to język tonalny, trudno jest się go nauczyć, ale nie zaszkodzi nauczyć się przynajmniej kilku zwrotów, które z pewnością zadowolą mieszkańców, a także okażą szacunek dla ich kultury.

Czy w Tajlandii można mówić po angielsku?

W Tajlandii można mówić po angielsku we wszystkich kurortach i głównych miastach, zwłaszcza w usługach takich jak agencje turystyczne, sklepy i zwiedzanie.

Nie będziesz mówić po angielsku z mieszkańcami poza turystyką.

Ludzie

Tajowie to niezwykle przyjaźni i gościnni ludzie. Nie bez powodu Tajlandia nazywana jest krainą uśmiechu. Czujesz się tu naprawdę mile widziany. Z drugiej strony, są oni dość dumnymi ludźmi i nie zawodzą swojej ojczyzny.

Na początku mogą wydawać się nieco powściągliwi (z dużą dozą pokory lub nieśmiałości), co jest związane z głęboko zakorzenioną tradycją buddyjską. Wielu Tajów ma również problemy z wyrażaniem siebie, wystąpieniami publicznymi, a nawet z czymś tak banalnym jak zadawanie pytań. Wynika to z ich naturalnej nieśmiałości i sposobu, w jaki zawsze byli wychowywani. Są wyraźnie pruderyjni, jeśli chodzi o seks i związki, ale paradoksalnie bardzo otwarci na przykład w kwestii zmiany płci - tak zwani Ladyboys.

.

Święta

 • Nowy Rok - 1 stycznia,
 • Makha Bucha - data jest różna (od końca stycznia do początku marca),
 • Jest to buddyjskie święto, podczas którego wierni gromadzą się na paradach z zapalonymi świecami,
 • Chakri - 6 kwietnia (upamiętniające intronizację Ramy I),
 • Songkhran - 13-15 kwietnia (Tajski Nowy Rok),
 • Święto Pracy - 1 maja,
 • Dzień Koronacji - 5 maja,
 • Visakha Bucha - data jest różna (maj),
 • Najważniejsze święto buddyjskie, obchodzone w dniu narodzin, oświecenia i śmierci Buddy,
 • Asanha Bucha - data się zmienia (lipiec),
 • Rocznica dnia, w którym Budda wygłosił swoje pierwsze publiczne kazanie. Festiwal ten wyznacza początek trzymiesięcznego postu mnichów,
 • Khao Phansa (buddyjski post) - data zmienia się (lipiec),
 • Urodziny Jego Królewskiej Mości - 12 sierpnia (jest to również Dzień Matki),
 • Chulalongkorn - 23 października (dzień śmierci Ramy V),
 • Loi Krathong - Święto Świateł (obchodzone podczas 1. pełni księżyca w listopadzie),
 • Urodziny Jego Królewskiej Mości - 5 grudnia (jest to również Dzień Ojca),
 • Dzień Konstytucji - 10 grudnia,
 • Sylwester - 31 grudnia.

.

Sklepy zazwyczaj pozostają otwarte w święta. Biura są zamknięte w święta i weekendy, które w Tajlandii wypadają w sobotę i niedzielę.

Historia w pigułce

Historia Tajlandii od zawsze związana była z rolnictwem, a w szczególności z uprawą ryżu. Duży wpływ na obecny krajobraz miało również przybycie buddyjskich misjonarzy ze Sri Lanki.

Kolejne stulecia charakteryzują się powstawaniem pierwszych imperiów, takich jak Syjam (XIII-XV w. n.e.), z centrum w Sukhothai, oraz dawne królestwo Ayutthaya (XIV-XVIII w.), którego wpływy rozciągały się na całe terytorium dzisiejszej Tajlandii. Równolegle w okolicach Chiang Mai (dzisiejsza północ Tajlandii) kwitło imperium Lanna (XIII-XIX w.). Rosnące niepokoje ostatecznie doprowadziły do złupienia ówczesnego centrum Ayutthaya i przeniesienia go dalej na południe, na przeciwległy brzeg rzeki Chao Phraya, gdzie dziś dumnie stoi ultranowoczesny Bangkok.

Jest to jeden z niewielu krajów "trzeciego świata", który nigdy nie stał się kolonią podczas ekspansjonistycznej polityki Europy.

W 1932 r. Syjam przekształcił się z monarchii abolicjonistycznej w monarchię konstytucyjną i oficjalnie stał się Tajlandią. W czasie II wojny światowej Tajlandia była najpierw okupowana przez Japonię, a następnie (podczas wojny w Wietnamie) stała się sojusznikiem USA. Dopiero zasługi króla Ramy IX, który rządził krajem przez 70 lat (zmarł 13 października 2016 r.), położyły kres krwawym zamachom stanu i demonstracjom w kraju.

Dziś królestwo, a dokładniej monarchia konstytucyjna, jest jednym z nowo uprzemysłowionych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie gospodarka Tajlandii jest zorientowana głównie na turystykę, co czyni ją jedną z najszybciej rozwijających się w drugiej połowie XX wieku.

Kultura

Spokój i pokora mieszkańców, którym towarzyszy wieczny uśmiech, są odzwierciedleniem liczącej 2500 lat tradycji buddyjskiej, która jest głęboko zakorzeniona wśród miejscowych. Ten psychofilozoficzny system znajduje odzwierciedlenie w ich sposobie życia i można go odczuć na każdym kroku. Tutejsi mieszkańcy podchodzą do życia z dużo większym dystansem niż w zachodniej części świata. Po prostu akceptują rzeczy lub sytuacje, które przychodzą do nich z pokorą i nie opierają się im.

Biorąc pod uwagę znaczenie buddyzmu, ważne jest, aby być świadomym zasad opartych na nim podczas wizyty w kraju. Stopy są tutaj postrzegane jako brudne, bardzo lekceważące i wyjątkowo niegrzeczne jest wskazywanie palcami na cokolwiek (posąg lub przedstawienie Buddy). Z drugiej strony głowa jest postrzegana jako święta. Jest to część ciała, w której rezyduje nasza mądrość, więc nie ośmielają się dotykać siebie nawzajem. Jednocześnie, odwiedzając świątynie, należy szanować zdejmowanie butów przed wejściem do świątyni lub zakrywanie ramion i kolan (szczególnie w przypadku kobiet).

Każdy wizerunek Buddy, duży lub mały, zniszczony lub naprawiony, jest uważany za święty przedmiot. Publiczne okazywanie uczuć między mężczyznami i kobietami może wywołać obrazę, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Mnisi buddyjscy nie mogą dotykać kobiet, nie mówiąc już o tym, by kobieta dotykała ich, ani nawet przyjmować czegokolwiek od kobiety. Jeśli kobieta chce podarować coś mnichowi, musi najpierw dać to mężczyźnie, który następnie wręcza to jej lub umieszcza w miejscu w pobliżu mnicha.

Należy również pamiętać, że król, którego ludzie dosłownie kochają (wręcz uwielbiają), jest osobą numer jeden i miejscowi nie pozwolą mu odejść. W związku z tym jakiekolwiek obraźliwe uwagi na jego temat (lub jego rodziny) mogą być karane minimum 15 latami więzienia lub wydaleniem z kraju, zgodnie z tak zwanym Lese majesty.

.

Turystyka

Tajlandia jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie, z roku na rok coraz bardziej dostępnym dla szerokich mas. Spośród wszystkich innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, branża turystyczna jest tu prawdopodobnie najbardziej rozwinięta, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest tu wszystko załatwić i zorganizować.

Usługi są na wysokim poziomie i można czuć się tu bezpiecznie i mile widzianym.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.