Metro w Hongkong

Hongkong

Metro to najszybszy i najbardziej przejrzysty sposób poruszania się po Hongkongu.

Jest to najłatwiejszy sposób na dotarcie do większości atrakcji, a gęsta sieć rozciąga się na dalekie przedmieścia w pobliżu granicy z Chinami. Najlepiej wybrać zakwaterowanie w odległości krótkiego spaceru od stacji metra - wtedy poruszanie się po Hongkongu będzie dziecinnie proste.

Hotele w pobliżu stacji metra w Hongkongu

Metro w Hongkongu jest obsługiwane przez MTR. Aby zapoznać się z oficjalną stroną internetową, odwiedź: mtr.com.hk.

Mapa i linie metra w Hongkongu

Sieć MTR ma łącznie 175 km torów i 9 linii. System transportu jest jednym z najlepszych w Azji.

Oficjalną mapę metra można znaleźć pod adresem: mtr.com.hk/system_map.

.

Stworzyliśmy również własną mapę metra MTR, aby zapewnić lepszy widok lokalizacji stacji na rzeczywistych mapach Google.

.

Metro MTR obsługuje łącznie 9 linii metra podzielonych według koloru i nazwy.

 • Airport Express (ciemnozielona) - kursuje ze stacji ekspresowych Hong Kong Central i Kowloon West na lotnisko.
 • Tung Chung Line (pomarańczowa) - kursuje ze stacji Hong Kong Central i Kowloon West na wyspę Lantau, z połączeniem z tanimi autobusami na lotnisko ze stacji Tung Chung.
 • Island Line (ciemnoniebieska) - centralna linia biegnąca wzdłuż północnego wybrzeża wyspy Hongkong (główne centrum miasta)
 • LiniaTsuen Wan (czerwona) - biegnie od Dworca Centralnego przez Tsim Sha Tsui i Nathan Road do osiedla Tsuen Wan.
 • Tuen Ma Line (brązowa) - najdłuższa trasa łącząca główne obszary Kowloon z promenadą Tsim Sha Tsui i peryferyjnymi dzielnicami Tuen Mun i Sha Tin.
 • LiniaKwun Tong (zielona) - biegnie przez Kowloon pod Nathan Road i dalej do Kai Tak, Kwun Tong i Tseung Kwan O.
 • East Rail Line (jasnoniebieska) - długa linia biegnąca od centralnej stacji Admiralty przez East Kowloon do przejścia granicznego do Shenzhen w Chinach.
 • LiniaTseung Kwan O (fioletowa) - łączy wyspę Hongkong z dzielnicą Tseung Kwan O.
 • South Island Line (żółta) - zapewnia szybkie połączenia z centrum Hongkongu i południową częścią wyspy Hongkong(Ocean Park)
 • Disneyland Resort Line (różowa) - łączy pomarańczową linię Tung Chung Line ze stacji Sunny Bay do Disneylandu w Hongkongu.

Ceny biletów - jak płacić za przejazd

Opłaty są zawsze obliczane na podstawie przebytej odległości lub liczby przejechanych stacji. Transfery nie są liczone, ponieważ podczas transferu nie przechodzisz przez bramki obrotowe.

Ile kosztuje przejazd metrem?

Średni koszt to od 4,80 hkd do 15 hkd w obrębie centrum (w zależności od odległości). W przypadku bardziej odległych podróży należy spodziewać się cen od 25 hkd do 30 hkd, a najdroższa podróż do granicy z Chinami kosztuje około 50 hkd.

Specjalne taryfy obowiązują na linii "Airport Express", gdzie za przejazd z centrum miasta na lotnisko Hongkong HKG płaci się 100 hkd.

Interaktywną wyszukiwarkę z dokładnymi cenami za wybraną podróż można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: mtr.com.hk.

Istnieje kilka opcji płatności za przejazd metrem w Hongkongu.

 1. Karta Octopus
 2. Bilety jednorazowe (płatność gotówką lub za pomocą lokalnych aplikacji mobilnych)
 3. Bilet dzienny

Jak korzystać z Octopus Card w metrze?

Szczegółowe informacje na temat ceny i sposobu działania Octopus Card opisano w rozdziale Transport.

Karta Octopus Card jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją płacenia za przejazdy wszystkimi środkami transportu (jest również ważna we wszystkich autobusach, minibusach i promach). Ponadto w metrze opłaty za przejazd z Octopus Card są o 5% tańsze niż w przypadku biletów jednorazowych.

Kartę można nabyć na każdej stacji metra w punkcie "Customer Service" lub w minimarketach 7-Eleven lub Circle K. Płatność odbywa się zawsze wyłącznie gotówką.

.

Podczas podróży metrem wystarczy przyłożyć Octopus Card do czytnika kołowrotu przy wejściu na peron, a następnie ponownie przy wysiadaniu.

Najlepiej więc mieć kartę pod ręką, aby jak najszybciej przejść przez bramki obrotowe.

.

Bilet jednodniowy

Dla turystów planujących podróżować na dłuższych dystansach w danym dniu (na przykład do Tuen Mun, Sha Tin lub granicy z Chinami), warto kupić bilet dzienny.

Jest on ważny na wszystkich liniach metra z wyjątkiem Airport Express i we wszystkich autobusach. Nie jest on jednak ważny na promach.

Bilet dzienny można kupić w automacie biletowym i można za niego zapłacić tylko gotówką.

Cena wynosi 65 hkd.

Bilety jednorazowe

Płacenie za bilety jednorazowe jest odpowiednie tylko dla podróżnych, którzy naprawdę jadą tylko raz.

Aby kupić bilet w automacie, wybierz miejsce docelowe z mapy na ekranie. Płatności można dokonać wyłącznie gotówką.

Alternatywnie można zapłacić własną kartą kredytową (tylko Visa) lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych WeChat, Alipay, M Pay lub Union Pay, przykładając kod QR do czytnika przy kołowrotku. Tylko fioletowe kołowroty są przeznaczone do tego celu.

.

Czy metro w Hongkongu działa 24/7?

Żadna z linii metra nie działa przez całą dobę.

Pierwsze pociągi metra wyruszają w trasę z terminali około godziny 5:30, a ostatnie pociągi wyruszają w trasę około godziny 0:30, przy czym ostatnie pociągi docierają do centrum miasta dopiero około godziny 1:00 i jadą dalej do drugiego terminala.

Częstotliwość kursowania na liniach centralnych waha się od 2 do 5 minut w zależności od pory dnia.

Linie o mniejszym natężeniu ruchu kursują z częstotliwością około 7 minut.

.

Jak wyglądają stacje metra?

Stacje są bardzo wyraźnie oznakowane i dobrze wyposażone.

Na każdej stacji można znaleźć mini-markety sprzedające przekąski i karty Octopus (zazwyczaj 7-Eleven lub Circle K), kawiarnie, kwiaciarnie lub małe sklepy z elektroniką.

Na każdej stacji znajdują się także bezpłatne toalety oraz, w zdecydowanej większości przypadków, bankomaty.

Na stacjach rozwieszone są duże mapy okolicy z zaznaczonymi literami wyjściami.

.

Perony są zawsze oddzielone od torów szklaną ścianą z automatycznymi bramkami, które otwierają się same, gdy nadjeżdża pociąg.

Stacje przesiadkowe są często bardzo dobrze zaprojektowane, tak aby linia łącząca odjeżdżała z przeciwległej krawędzi tego samego peronu.

.

Wejścia do metra są zawsze oznaczone dużym czerwonym logo MTR.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.