Hongkong - czym najlepiej podróżować

Hongkong

Jak poruszać się po Hongkongu to najbardziej palące pytanie dla większości turystów przed wizytą w mieście.

Miasto zajmuje duży obszar, a różne atrakcje są od siebie bardzo oddalone. Ale na szczęście Hongkong ma bardzo nowoczesną i dość przejrzystą sieć transportową. Istnieje kilka linii metra, setki linii autobusowych i promów publicznych.

Wybierz hotel z widokiem na Hongkong

Jakie są najlepsze ceny biletów? Gdzie je kupić? I gdzie szukać oficjalnych informacji? Czytaj dalej w tym rozdziale.

Octopus Card - cena i gdzie kupić

Jeśli zamierzasz spędzić przynajmniej jeden dzień w Hongkongu, karta transportowa "Octopus" będzie Twoim niezbędnikiem.

Opłacanie przejazdów za pomocą Octopus Card jest znacznie łatwiejsze, a także tańsze niż płacenie za pojedyncze bilety. W rzeczywistości jest to również opłacalne dla odwiedzających, którzy odbywają tylko krótką podróż z lotniska do centrum miasta, być może podczas długiego postoju.

.

Jak korzystać z Octopus Card?

Kupując kartę, ładujesz na nią wybraną kwotę pieniędzy, która jest stopniowo odejmowana podczas jazdy metrem, tramwajem, autobusem lub promem.

W metrze kartę należy przyłożyć do kołowrotu podczas wchodzenia i wychodzenia ze stacji. W autobusie kartę przykłada się do czytnika po stronie kierowcy tylko podczas wsiadania. Karta nie będzie używana przy wyjściu.

Opłaty za metro są o 5% tańsze z Octopus Card, a opłaty za autobusy, tramwaje i promy są takie same, jak w przypadku płatności gotówką.

W Hongkongu nie ma dziennych limitów, jak w innych miastach, więc płacisz dokładnie za to, co przejeżdżasz.

Istnieje całodniowy bilet turystyczny za 65 hkd, który w niektórych przypadkach może być wygodniejszy niż płacenie kartą Octopus. Bilet ten nie jest ważny na podróże z/na lotnisko ani na promy i jest opłacalny, jeśli danego dnia wykonujesz 4 lub więcej długich podróży po Hongkongu.

Octopus Card może być również używana jako zwykła karta płatnicza i może być używana do płacenia za takie rzeczy, jak supermarkety, atrakcje i niektóre restauracje.

.

Gdzie kupić Octopus Card?

Kartę można kupić we wszystkich kasach MTR na stacjach metra oraz w minimarketach 7-Eleven lub Circle K.

Płatność zawsze odbywa się wyłącznie gotówką.

.

Ile kosztuje karta Octopus?

Za zakup karty płaci się depozyt w wysokości 50 hkd. Po opuszczeniu Hongkongu możesz zwrócić kartę w kasie MTR na lotnisku, a otrzymasz zwrot 50 hkd + niewykorzystany kredyt.

Zawsze otrzymasz gotówkę, więc może być wygodniej wydać niewykorzystany kredyt na przykład w minimarkecie 7-Eleven na lotnisku.

Ile pieniędzy mogę doładować na Octopus Card?

Opłaty za metro i większość linii autobusowych są obliczane na podstawie odległości.

Dłuższe podróże w obrębie wyspy Hongkong lub Kowloon kosztują średnio od 12 do 20 hkd. Krótsze podróże kosztują od 5 hkd do 10 hkd, a podróż pociągiem ekspresowym do/z lotniska kosztuje 100 hkd.

Jeśli zamierzasz dużo podróżować promem, a także 4-5 średnich lub krótkich wycieczek po Hongkongu w ciągu dnia, karta Octopus jest zdecydowanie opłacalna.

Jeśli planujesz pokonywać duże odległości metrem lub autobusami w ciągu jednego dnia, rozważ zakup jednodniowego biletu turystycznego za 65 hkd.

Gdzie mogę doładować kartę?

Kartę Octopus można doładowywać dowolną liczbę razy.

Kartę można doładować w automatach na stacjach metra lub w sklepach 7-Eleven, Circle K, Starbucks i McDonald's.

Za doładowanie karty można płacić wyłącznie gotówką.

Kartę można również doładować za pomocą aplikacji Octopus, ale można się w niej zarejestrować tylko przy użyciu numeru telefonu z Hongkongu.

Metro MTR w Hongkongu

Podstawą systemu transportu publicznego w Hongkongu jest metro, które umożliwia szybkie przemieszczanie się na większe odległości.

W Hongkongu znajduje się 9 linii metra, obsługujących wszystkie główne obszary.

Ze względu na rozległość systemu i informacji, możesz zapoznać się ze szczegółami w osobnym rozdziale, Metro w Hongkongu.

Tramwaje w Hongkongu

Kultowe piętrowe tramwaje, nazywane przez miejscowych "Ding Ding" ze względu na ich ciągłe dzwonienie, są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także przydatnym środkiem transportu na krótsze podróże w centrum Hongkongu.

Gdzie jeździć piętrowymi tramwajami? Ile kosztuje bilet i gdzie go kupić?

.

Gdzie i jak często kursują tramwaje?

Tramwaje piętrowe kursują tylko w centrum wyspy Hongkong i można nimi jeździć praktycznie na całej długości północnego wybrzeża wyspy wzdłuż Portu Wiktorii.

Nowoczesne tramwaje kursują również w północno-wschodniej części Hongkongu w Tuen Mun, ale nie mają one nic wspólnego z kultowymi tramwajami Hongkongu.

Interaktywną mapę sieci można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: hktramways.com/interactive-map.

Tramwaje kursują na kilku liniach, ale w zasadzie jest to jedna trasa, z niektórymi usługami kończącymi się przed końcem linii i niektórymi usługami jadącymi do obszaru Happy Valley.

Nigdzie nie można znaleźć dokładnego rozkładu jazdy, ale nie ma takiej potrzeby. Tramwaje kursują średnio co 3-6 minut od około 6:00 rano do północy.

Tramwaje nie są oznaczone numerem linii, a jedynie nazwą pętli.

.

Ile kosztuje bilet i jak zapłacić?

Opłata za przejazd jest taka sama na wszystkich liniach, niezależnie od odległości.

 • 3 hkd - Dorośli
 • 1,50 hkd - Dzieci poniżej 12 roku życia
 • 1,30 hkd - Seniorzy powyżej 65 roku życia

Opłatę za przejazd można uiścić na kilka sposobów.

 • Karta Octopus
 • Zwykła karta Visa lub Mastercard
 • Kod QR za pośrednictwem aplikacji mobilnych Alipay lub UnionPay
 • Gotówką

Gotówka jest deponowana w kasie u kierowcy i nie ma opcji zwrotu, jeśli zapłacisz więcej niż wynosi opłata za przejazd.

Płatność jest zawsze dokonywana przy wyjściu.

.

Wsiadanie i wysiadanie

Do tramwaju należy wsiadać wyłącznie tylnymi drzwiami. Wejdź do wagonu lub na drugie piętro i zajmij miejsce.

Tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach, więc nie ma potrzeby dawania żadnego znaku przy wsiadaniu lub wysiadaniu.

Z drugiej strony zawsze można wyjść z tramwaju tylko przednimi drzwiami, gdzie płaci się za przejazd przy stanowisku motorniczego. Można to zrobić przykładając kartę do czytnika lub wrzucając dokładną kwotę do kasy.

.

Autobusy miejskie

Sieć autobusowa w Hongkongu obejmuje setki tras obsługiwanych przez kilku różnych przewoźników. Rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi firmami podczas jazdy nie ma większego znaczenia. Wszędzie obowiązują te same zasady i opcje płatności za przejazd.

Istnieje jedna wyszukiwarka transportu , hkemobility.gov.hk, ale nie działa ona zbyt dobrze. Mapy Google, na przykład, dostarczą dokładniejszych informacji.

Rozkłady jazdy i trasy

Jeśli szukasz rozkładów jazdy i map tras dla poszczególnych linii, musisz odwiedzić strony internetowe poszczególnych przewoźników.

 • Citybus (mobile.citybus.com.hk) - trasy na wyspie Hongkong (centrum miasta) i w Tseung Kwan O, z usługami głównie do Kowloon, ale także do Sha Tin lub dalej
  • Mapy Google pokazują linie Citybus na żółto
 • KMB (search.kmb.hk) - działające głównie na obszarze Kowloon i Nowych Terytoriów (Tuen Mun, Sha Tin, Sai Kung i inne) z nakładającymi się usługami do centrum wyspy Hongkong lub wyspy Lantau.
  • Mapy Google pokazują linie KMB na czerwono
 • New Lantao Bus (nlb.com.hk) - linie na wyspie Lantau
  • Mapy Google pokazują linie KMB na biało

Niestety nie ma map wszystkich autobusów w Hongkongu.

Ceny biletów i system opłat

System taryf w Hongkongu jest dość zagmatwany dla turystów, a nawet mieszkańców.

Każda linia ma własną tabelę opłat, a zwłaszcza w centrum miasta, gdzie łączą się dziesiątki różnych tras, może się zdarzyć, że zapłacisz za ten sam dystans na jednej linii 5 hkd, a na innej 20 hkd.

Na przystanku autobusowym zawsze znajdziesz schemat tej linii z opłatą, którą zapłacisz od tego przystanku.

Nazywa się to taryfą autobusową .

Najniższe taryfy wynoszą od 3,50 hkd do 6 hkd, najwyższe taryfy na trasach w całym Hongkongu dochodzą do 25 hkd, a na trasach lotniskowych do 49 hkd.

Jak zapłacić za bilet odcinkowy?

Najłatwiejszym sposobem płacenia za bilety jest karta Octopus Card. Wystarczy przyłożyć ją do czytnika podczas wsiadania i nie trzeba się o nic martwić.

Alternatywnie można zapłacić gotówką w kasie kierowcy. Kierowca nie ma możliwości wydania reszty, więc najlepiej zapłacić dokładną kwotę. Zawsze możesz zobaczyć cenę, którą musisz zapłacić na wyświetlaczu nad czytnikiem Octopus Card.

Można również płacić kodami QR z chińskich aplikacji Alipay, UnionPay lub WeChat. Niektóre autobusy umożliwiają również płatność międzynarodową kartą Visa lub Mastercard, ale ta opcja bardzo często nie działa.

Opłaty są zawsze uiszczane dopiero przy wejściu na pokład, tj. tap-on only.

Chociaż na różnych stronach internetowych można przeczytać, że opłaty odcinkowe są opłacane na odległość poprzez przyłożenie karty Octopus do czytnika przy wysiadaniu, informacje te nie są aktualne.

Przy wysiadaniu nie przykłada się karty Octopus, kodów QR ani gotówki do czytnika.

Zawsze płacisz kwotę wskazaną w rozkładzie jazdy dla danego przystanku. Nie ma znaczenia, czy wysiądziesz na następnym przystanku, czy dojedziesz do stacji końcowej po drugiej stronie Hongkongu.

Mówiąc prościej, opłata za segment może być również nazywana opłatą za wejście na pokład od odpowiedniego przystanku.

Tabele opłat są zwykle ustalane specjalnie dla dłuższych dojazdów do pracy, więc zdarzają się również sytuacje, w których można zapłacić wielokrotność ceny za bardzo krótką jazdę na długiej linii autobusowej, jak za równie długą jazdę na krótkiej linii autobusowej.

Weźmy przykład podróży z dzielnicy Sheung Wan w centrum Hongkongu do Central Docks, która trwa około 10 minut.

 • Linia 1 - za całą trasę płaci się 4,40 hkd. Jest to krótka trasa biegnąca tylko w obrębie centrum, na której nie obowiązuje taryfa odcinkowa.
 • Linia 113 - płacisz 11,40 hkd, ponieważ jest to dłuższa trasa biegnąca aż do Kowloon, głównie na dłuższe podróże.

.

Znaki przystankowe

W przeciwieństwie do tramwajów, wszystkie przystanki autobusowe są sygnalizowane.

Aby wsiąść, należy zawsze pomachać do danego autobusu. Czerwony przycisk stop należy nacisnąć na długo przed wysiadaniem (najlepiej w momencie, gdy nazwa następnego przystanku pojawia się na elektronicznej tablicy).

.

Minibusy

Oprócz autobusów po ulicach Hongkongu kursują setki małych beżowych i zielonych minibusów.

Nigdzie w Internecie nie znajdziesz listy tras ani rozkładów jazdy. Jednak trasy i godziny kursowania minibusów pojawiają się w wyszukiwarce linków hkemobility.gov.hk lub na Mapach Google.

System opłat jest taki sam jak w przypadku autobusów. Po wejściu na pokład należy przyłożyć kartę Octopus Card do czytnika lub zapłacić gotówką w kasie kwotę, która świeci się na wyświetlaczu. Kiedy wysiadasz, nie przykładasz karty ponownie.

.

Promy w Hongkongu

Miasto rozciąga się na kilku wyspach i półwyspach, dlatego łodzie są integralną częścią systemu transportu publicznego.

Promy w Hongkongu są obsługiwane przez wiele różnych firm z różnymi cenami. Nie ma jednej wyszukiwarki łodzi, więc stworzyliśmy prostą mapę wszystkich publicznych promów w mieście.

Najlepsze hotele z widokiem na Victoria Harbour

Szczegóły dotyczące promów międzystanowych do Makau i Chin kontynentalnych opisaliśmy w osobnej sekcji Promy.

Mapa żeglugi w Hongkongu

Ponieważ nie ma oficjalnych map wszystkich promów publicznych, stworzyliśmy naszą kompletną mapę wszystkich tras promowych w Hongkongu.

.

Star Ferry

Turyści najczęściej korzystają z usługi Star Ferry, która kursuje między centrum Hongkongu a promenadą Tsim Sha Tsui w Kowloon.

Można podziwiać panoramiczny rejs przez cieśninę Victoria Harbour z widokiem na drapacze chmur. Wzdłuż trasy kursują zabytkowe łodzie, ale ceny są bardzo niskie, a prom służy również jako popularny środek transportu dla mieszkańców.

.

Prom Star Ferry kursuje z Tsim Sha Tsui na dwóch trasach.

 • Central Piers (Pier 7)
 • Wan Chai

Taryfy na obu trasach są takie same i kosztują 5 hkd w dni powszednie i odpowiednio 6,50 hkd w weekendy i święta państwowe.

.

Łodzie kursują co 6-15 minut od 6:30 do około 23:30, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: starferry.com.hk.

Rejs trwa około 10 minut.

Przed wejściem na pokład trzeba jeszcze wybrać w doku, czy chce się przejść korytarzem na górny czy dolny pokład.

 • Górny pokład ma ławki przy samych oknach, więc jest mniej miejsc z widokiem.
 • Dolny pokład nie ma okien, a siedzenia znajdują się tuż przy krawędzi pokładu, więc masz większą szansę na ładne widoki.

Promy z doku centralnego

Największy węzeł żeglugowy nazywa się "Central Piers" i znajduje się w samym środku Hongkongu.

Oprócz słynnego "Star Ferry" opisanego powyżej, istnieje wiele innych tras do wykorzystania.

Czas podróży promem wynosi od 25 do 35 minut.

 • Wyspa Lamma - usługa jest obsługiwana przez HKKF i działa na dwóch trasach. Promy do obu miejsc docelowych odpływają z przystani nr 4.
  • Yung Shue Wan (północna część wyspy)
   • Częstotliwość - 40 minut
   • Cena w dni powszednie - 22,10 hkd
   • Cena w weekendy i święta - 30,80 hkd
  • Sok Kwu Wan (środkowa część wyspy)
   • Częstotliwość - od 80 do 150 minut
   • Cena w dzień powszedni - 27,50 hkd
   • Cena w weekendy i święta - 38,70 hkd
  • Rozkład jazdy: hkkf.com.hk
 • Hung Hom (Kowloon) - transport zapewniany jest przez Fortune Ferry. Łodzie odpływają z przystani nr 8.
 • Discovery Bay - Transport jest zapewniany przez Discovery Bay Transport. Statki odpływają z przystani nr 3.
  • Częstotliwość - od 20 do 30 minut
  • Cena - 46 hkd
  • Rozkład jazdy: dbcommunity.hk
 • Park Island - transport jest zapewniany przez Park Island Transport. Łodzie odpływają z przystani nr 2.
  • Częstotliwość - od 20 do 30 minut
  • Cena - 36 hkd
  • Rozkład jazdy: pitcl.com.hk
 • Mui Wo - transport jest zapewniany przez Sun Ferry. Łodzie odpływają z przystani nr 6.
  • Częstotliwość - od 30 do 40 minut
  • Cena - 17,20 hkd (wolna łódź), 34,10 hkd (szybka łódź)
  • Rozkład jazdy: sunferry.com.hk
 • Wyspa Cheung Chau - transport jest zapewniany przez Sun Ferry. Łodzie odpływają z przystani nr 5.
  • Częstotliwość - 45 minut
  • Cena - 14,80 hkd (wolna łódź), 29,20 hkd (szybka łódź)
  • Rozkład jazdy: sunferry.com.hk
 • Wyspa Peng Chau - transport jest zapewniany przez Sun Ferry. Łodzie odpływają z przystani nr 6.
  • Częstotliwość - 45 minut
  • Cena w dni powszednie - 19,80 hkd
  • Cena w weekendy i święta - 28,40 hkd
  • Rozkład jazdy: hkkf.com.hk

.

Więcej promów w Victoria Harbour

Istnieje kilka innych tras promowych w centrum Hongkongu poza głównym portem Central Harbour.

 • North Point <-> Hung Hom - trasa obsługiwana przez prom Sun Ferry
  • Częstotliwość - 30 minut
  • Cena - 10 hkd
  • Rozkład jazdy: sunferry.com.hk
 • North Point <-> Kowloon City
  • Częstotliwość - 30 minut
  • Cena - 10 hkd
  • Rozkład jazdy: sunferry.com.hk
 • North Point <-> Kwun Tong <-> Kai Tak - CKS Fortune Ferry kursuje na trasie
  • Częstotliwość - 30 minut
  • Cena - 10 hkd
  • Odcinek Kwun Tong - Kai Tak kursuje tylko w weekendy i święta.
  • Rozkład jazdy: fortuneferry.com.hk
 • Sai Wan Ho <-> Kwun Tong - trasa obsługiwana przez Coral Sea Ferry
 • Sai Wan Ho <-> Sam Ka Tsuen - trasa obsługiwana przez Coral Sea Ferry

.

Inne trasy z wyspy Hongkong

Z południowego i wschodniego wybrzeża wyspy Hongkong kursują również mniejsze połączenia na inne wyspy.

 • Aberdeen <-> Wyspa Lamma (Yung Shue Wan)
  • Częstotliwość - od 40 do 90 minut
  • Cena - 19 hkd
  • Rozkład jazdy: traway.com.hk
 • Aberdeen <-> Wyspa Lamma (Sok Kwu Wan + Mo Tat)
  • Częstotliwość - od 40 do 90 minut
  • Cena w dni powszednie - 12,50 hkd
  • Cena w weekendy i święta - 18,70 hkd
  • Rozkład jazdy: ferry.com.hk
 • Sai Wan Ho <-> Tung Lung Chau
  • Częstotliwość - 45 minut (kursuje tylko w weekendy i święta)
  • Cena - 55 hkd
  • Rozkład jazdy: td.gov.hk/en
 • Stanley <-> Wyspa Po Toi
  • Częstotliwość - 2 rejsy dziennie w soboty, 4 rejsy dziennie w niedziele i święta
  • Cena - 25 hkd
  • Rozkład jazdy: td.gov.hk/en

Trasy wokół wyspy Lantau

Skorzystaj również z promów na wyspie Lantau i mniejszych wyspach w jej pobliżu.

Trasy wokół Sai Kung

Duża liczba połączeń promowych kursuje również po nierównym obszarze północno-wschodniego Hongkongu.

Większość promów kursuje tylko w weekendy i święta państwowe.

Łodzie kursują codziennie w odległym obszarze wiejskim w pobliżu granicy z Chinami.

Taksówki, Uber i inne aplikacje

Możesz być zaskoczony samą liczbą taksówek obecnych na ulicach całego Hongkongu.

Taksówki można znaleźć nie tylko w centrum miasta, ale także w najbardziej oddalonych obszarach wiejskich Lantau i Sai Kung.

10 najbardziej luksusowych hoteli w Hongkongu

Łatwo jest znaleźć taksówkę o każdej porze dnia i nocy.

Samochód można zatrzymać machnięciem ręki w dowolnym miejscu na ulicy.

.

Jakie są ceny taksówek w Hongkongu?

Istnieją trzy różne rodzaje taksówek działających w Hongkongu z nieco innymi cenami.

"Oczekiwanie" definiuje się na przykład jako stanie w kolejce lub na światłach.

Czerwone taksówki (Uran Taxi)

Samochody te kursują w centrum Hongkongu i Kowloon.

Stawka początkowa 27 hkd
Każde 200 metrów / 1 minuta oczekiwania 1,90 hkd
Każde 200 metrów / 1 minuta oczekiwania
Po osiągnięciu HK$93.50
1,30 hkd

Zielone taksówki (Nowe Terytoria)

Zielone samochody można spotkać wszędzie na Nowych Terytoriach, które obejmują wszystkie obszary od Kowloon do granicy z Chinami (takie jak Sha Tin i Tuen Mun).

Stawka początkowa 23,50 hkd
Co 200 metrów / 1 minuta oczekiwania 1,70 hkd
Co 200 metrów / 1 minuta oczekiwania
po osiągnięciu kwoty 74,50 HK$
1,30 hkd

Niebieskie taksówki

Niebieskie taksówki kursują na wyspie Lantau i wokół lotniska.

Stawka początkowa 22 hkd
Co 200 metrów / 1 minuta oczekiwania 1,70 hkd
Co 200 metrów / 1 minuta oczekiwania
Po osiągnięciu HK$175
1,50 hkd

Do podstawowych stawek taksówek należy jednak doliczyć liczne dopłaty i opłaty.

 • 1 sztuka bagażu - 6 hkd
 • Opłata za przejazd przez tunele pod Victoria Harbour - 25 hkd
 • Opłata za przejazd tunelem Aberdeen 5 hkd
 • opłata za przejazd tunelem Taite's Cairn 20 hkd
 • Opłata za przejazd tunelem Tai Lam 55 hkd
 • Opłata za przejazd tunelem Lion Rock - 8 hkd

Jak mogę zapłacić za taksówkę?

Większość taksówek akceptuje tylko gotówkę, a tylko nieliczne pozwalają płacić kartą Octopus lub aplikacjami takimi jak Alipay.

Czy taksówki w Hongkongu są bezpieczne?

Tak. Oszustwa lub inne nieuczciwe zachowania taksówkarzy są niezwykle rzadkie w Hongkongu.

Taksówkarze zawsze liczą czas przejazdu, więc nie musisz targować się o cenę.

Czy mobilne aplikacje taksówkarskie działają w Hongkongu?

Międzynarodowe aplikacje, takie jak Lyft, Grab, Bolt, Careem i Uber są oficjalnie nielegalne.

Spośród dobrze znanych aplikacji, Uber działa tutaj, ale można przywołać tylko zwykłą taksówkę. Ta metoda jest jednak wygodna, jeśli chcesz zapłacić kartą zapisaną na koncie Uber.

Jedyną oficjalnie legalną aplikacją taksówkarską jest HKTaxi, ale działa ona tylko z numerem telefonu w Hongkongu.

Central–Mid-Levels escalator

Oryginalny środek transportu może być używany podczas podróży z centrum Hongkongu do tak zwanych "Mid-Levels", obszaru wysoko nad centrum w kierunku Victoria Peak.

System kilku zadaszonych schodów ruchomych o długości ponad 800 metrów jest najdłuższym tego typu obiektem na świecie i znacznie ułatwia pokonywanie stromych wzniesień.

Na całej swojej długości schody ruchome pokonują 135 metrów przewyższenia.

Przejazd schodami ruchomymi jest bezpłatny.

 • Schody ruchome zjeżdżające w dół - od 6:00 do 10:00
 • Schody ruchome jadące pod górę - od 10:00 do 0:00

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.