Hongkong
Hongkong

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Hongkong

Hongkong - co robić

David Eiselt zaktualizowany 25. 1. 2024

Hongkong to duże i zaskakująco zróżnicowane miasto. Chociaż wielu turystów przyjeżdża tu, by cieszyć się miejskim życiem, Hongkong jest także domem dla pięknych plaż i długich wędrówek po okolicy.

Wybierz najlepsze zakwaterowanie z widokiem na Hongkong

Symphony of Lights

Każdego dnia od 2004 roku, magiczny pokaz świateł rozświetla niebo nad Hongkongiem, przy akompaniamencie muzyki z trzech miejsc na nabrzeżu Victoria Harbour.

Symfonia Świateł została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy stały pokaz świetlny na świecie.

Jak wygląda Symfonia Świateł?

Z dachów 43 budynków na wyspie Hongkong i w Kowloon promienie laserowe rozświetlają się i tańczą w rytm muzyki.

Pokaz zawsze kończy się małym pokazem sztucznych ogni, widocznym tylko z centrum Hongkongu.

Jakie są godziny pokazów SoL?

Pokaz odbywa się każdego dnia w roku. Wyjątkiem są dni, w których występują burze tropikalne i inne ekstremalne warunki pogodowe.

Niebo zawsze rozświetla się o godzinie 20:00.

Cały pokaz trwa 10 minut.

Najlepsze miejsca do oglądania

Wiązki laserowe można zobaczyć z wielu miejsc wzdłuż kanału Victoria Harbour, a także ze szczytu Victoria Peak.

Głośniki z akompaniamentem muzycznym są umieszczone w 3 miejscach, z których można zobaczyć największą liczbę budynków.

Jednak miejsca te są również bardzo wyeksponowane i na godzinę przed rozpoczęciem pokazu (około 19:00) najlepsze miejsca w pierwszych rzędach przy barierkach są już całkowicie zapełnione.

Symphony of Lights Świetnie ogląda się też na przykład z molo w "East Coast Park".

Jeśli wybierzesz widok bez głośników ze ścieżką dźwiękową, możesz pobrać aktualną muzykę na każdy dzień na swój telefon komórkowy za pośrednictwem aplikacji mobilnej "A Symphony of Lights" (Google Play / App Store).

.

Pływanie i plaże

Hongkong ma również swoje plaże, i to nie tylko te miejskie, na tle wysokich drapaczy chmur.

Na licznych wyspach poza centrum miasta znajdziesz wiele ukrytych i dosłownie odosobnionych tropikalnych plaż, których nie spodziewałbyś się znaleźć w dużym mieście, takim jak Hongkong.

Zdecydowana większość lokalnych plaż pokryta jest drobnym, białym piaskiem, wejście do wody jest bardzo łagodne i wygodne, a nierówna linia brzegowa oznacza, że nie ma dużych fal. Wyjątkiem jest oczywiście sezon tajfunów, kiedy morze jest wzburzone. Ale i tak nie będziesz chodzić na plażę w tych porach.

.

Przejażdżka kolejką linową The Peak Tram

Kolejka linowa z centrum Hongkongu na słynny szczyt Victoria Peak. Oferując 360-stopniowe widoki na Victoria Harbour i południowe wybrzeże, jest to jedna z głównych atrakcji miasta.

Kolejka linowa nosi nazwę "The Peak Tram", ale w rzeczywistości jest to pociąg linowy, a nie zwykły tramwaj.

Co sprawia, że Peak Tram jest wyjątkowy?

Kolejka linowa jest jedną z najstarszych tego typu na świecie i służy publiczności od 1888 roku.

Jest popularna wśród turystów ze względu na niezwykle interesującą trasę między drapaczami chmur, a następnie przez otwarte tereny wiejskie na szczyt Victoria Peak.

Tory mają miejscami nachylenie do 48%, tworząc złudzenie optyczne podczas jazdy. Patrząc na wieżowce, wydaje się, że pochylają się one w kierunku szczytu. W rzeczywistości oczywiście wszystkie budynki stoją dokładnie pionowo.

.

Szklany dach kolejki linowej zapewnia widok nawet pasażerom, którzy nie mają szczęścia siedzieć bezpośrednio przy oknie.

Obecnie na trasie kursują nowe wagoniki, całkowicie przebudowane w 2022 roku, ale wszystkie zachowują oryginalny charakter historycznej kolejki linowej.

.

Jak długa jest kolejka linowa Victoria Peak? Cała trasa ma długość 1350 metrów i pokonuje różnicę wysokości ponad 350 metrów.

Bilety - ceny i gdzie kupić

Bilety na Peak Tram kosztują znacznie więcej niż 15 autobusów kursujących na Victoria Peak, ale zalecamy wybranie kolejki linowej na co najmniej jedną podróż. Wrażenia ze stromej przejażdżki między drapaczami chmur są niepowtarzalne.

Bilety można kupić w kasie biletowej na obu stacjach. Można płacić gotówką, Union Pay, Alipay lub WeChat, Vista lub Mastercard lub Octopus Card.

Ceny różnią się w zależności od dnia tygodnia i pory roku. Dni szczytu są zawsze droższe. Dni te przypadają na wszystkie soboty i niedziele, a także wakacje letnie, Chiński Nowy Rok lub okres poprzedzający Boże Narodzenie. Szczegółowe informacje i listę droższych dni można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: thepeak.com.hk.

W jedną stronę
Dni zwykłe
Powrót
Zwykłe dni
W jedną stronę
Peak Days
Powrót
Peak Days
Dorośli 88 hkd 62 hkd 108 hkd 76 hkd
Dzieci 3-11 lat
Seniorzy powyżej 65 lat
44 hkd 31 hkd 54 hkd 38 hkd

Bilety łączone z biletem na punkt widokowy "The Peak Tower" można również kupić po obniżonej cenie.

Zalecamy jednak odwiedzenie równie pięknych punktów widokowych w okolicy Victoria Peak za darmo.

Najlepiej jest kupić bilety online na oficjalnej stronie kolejki linowej: thepeak.com.hk/en/ticket-and-booking. Zaoszczędzisz na czekaniu w kolejce po bilety (20-45 minut).

Rozkład jazdy i czas oczekiwania

Na trasie zawsze kursują dwie kolejki linowe naprzeciwko siebie (w połowie trasy znajduje się rozjazd).

Kolejka linowa kursuje mniej więcej co 15 minut.

  • Pierwsze połączenie odjeżdża o 7:30
  • Ostatnie połączenie jest o 23:00

W dni o dużym natężeniu ruchu (zwłaszcza w weekendy i święta) w kolejce można spędzić ponad 60 minut. Normalny czas oczekiwania wynosi od 20 do 30 minut.

Najlepsze widoki na Hongkong

Panorama Kowloon i centrum miasta na wyspie Hongkong jest jedną z głównych rzeczy, które przyciągają turystów z całego świata. Koncentracja drapaczy chmur jest ogromna i wygląda bardzo fotogenicznie.

Gdzie są najlepsze punkty widokowe i widoki w Hongkongu?

Masz dwie opcje. Albo zapłacić za przejażdżkę jednym z drapaczy chmur i podziwiać Hongkong z góry, albo przejść się promenadami i zobaczyć panoramę z naturalnej perspektywy pieszego.

Najlepsze widoki z wieżowców

W przypadku Hongkongu można wymienić tylko jeden wieżowiec, i to najwyższy.

W budynku ICC-100 znajduje się zdecydowanie najlepszy, a właściwie jeden z niewielu oficjalnych punktów obserwacyjnych w budynku, o nazwie Sky100.

Wstęp kosztuje 174 hkd, a otrzymasz doskonały widok 360° na całe miasto i Victoria Harbour.

Najlepsze widoki ze wzgórz

Okoliczne wzgórza oferują możliwość korzystania z naturalnych punktów widokowych, które choć nie oferują widoków 360°, mają wartość dodaną w postaci połączenia widoku z wycieczką na wieś.

  • Victoria Peak - najsłynniejsze wzgórze Hongkongu z kilkoma punktami widokowymi, szlakami turystycznymi i kultową kolejką linową. Wzgórze jest słynne i dlatego często odwiedzane, a punkty widokowe są zwykle zatłoczone przez turystów.
  • Breamer Hill (lokalizacja na google.com/maps) - punkt widokowy na centrum i Kowloon na skałach wystających z gęstego lasu, ale łatwo dostępny po około 20 minutach spaceru od przystanku autobusowego "Breamer Hill" (linie autobusowe 23B, 25, 25A, 27, 81A, 85, 85A, 85P, 108).

Widoki z promenad

Najlepsze punkty widokowe znajdują się na promenadach wzdłuż Portu Wiktorii.

Przejażdżka piętrowym tramwajem

Słynne tramwaje w Hongkongu to piętrowe pojazdy wzorowane na londyńskich autobusach, które są jedną z głównych atrakcji Hongkongu.

Nieustanne brzęczenie jest jedną z głównych atrakcji centrum miasta, a widoki z drugiego piętra na tętniące życiem ulice Hongkongu są po prostu fenomenalne.

Więcej informacji na temat podróżowania tramwajem w Hongkongu można znaleźć w rozdziale Transport.

.

Turystyka piesza i przyroda

Hongkong jest poprzecinany dziesiątkami kilometrów oznaczonych i nieoznaczonych szlaków turystycznych i jest jednym z najbardziej przyjaznych dla pieszych miast.

  • Wyspa Lamma - wyspa położona na południe od Hongkongu. Polecamy odwiedzić ją, jeśli chcesz uciec od tłumów zatłoczonego Hongkongu i nadal wybrać się na pieszy spacer po okolicy. Na wyspie można podziwiać piękne widoki na morze i przyrodę. Cała trasa przebiega po utwardzonym chodniku, a po głównej plaży na wyspie następuje niewielki wzrost wysokości.
  • Sai Kung - Park przyrody Sai Kung znajduje się we wschodniej części Hongkongu i jest jednym z najmniej zaludnionych obszarów Hongkongu. Park jest chroniony i, z wyjątkiem usług autobusowych i taksówkowych, ruch kołowy jest tutaj zabroniony. Jeśli planujesz wybrać się tutaj, zalecamy przygotowanie trasy i posiadanie dużej ilości jedzenia, a zwłaszcza napojów. Głównym oznakowanym szlakiem jest szlak Mac Lahose.
  • Wyspa Hongkong - Oprócz relaksujących wędrówek wokół Victoria Peak, możesz także wypróbować inne szlaki turystyczne na wyspie. Jednym z najpopularniejszych jest Dragon's Back we wschodniej części wyspy. Oznaczony szlak prowadzi na szczyt wzgórza, skąd roztaczają się spektakularne widoki na okolicę i morze. Trasa jest bardzo dobrze opisana na wspomnianej wcześniej stronie internetowej lokalnej organizacji turystycznej.
  • Wyspa Lantau - największa wyspa Hongkongu to raj dla miłośników pieszych wędrówek. Szlak Lantau Ridge Trail zaprowadzi nas między innymi na 934-metrowy szczyt Lantau Peak, drugą najwyższą górę Hongkongu.

.

Najlepsze wycieczki łodzią po Victoria Harbour

Widoki na zapierającą dech w piersiach panoramę Hongkongu, z setkami drapaczy chmur i wysokimi wzgórzami w tle, są najlepsze z łodzi.

Wybierz się na wycieczkę łodzią po kanale Victoria Harbour, aby podziwiać najlepsze widoki na wyspę Hongkong i Kowloon.

Regularne promy

Najtańszym sposobem na wycieczkę łodzią jest regularny prom pasażerski.

Z otwartymi kabinami na historycznych łodziach, korzystanie z "Star Ferry", który kursuje co 8 minut między Central Wharf a promenadą Tsim Sha Tsui w Kowloon, jest zdecydowanie najlepszą opcją.

Przejażdżka kosztuje zaledwie 5 hkd, a szczegółowe informacje na temat wszystkich tras promowych w Hongkongu można znaleźć w sekcji Transport.

Boat Tours

Ponieważ podróż zwykłym promem trwa średnio tylko 10 minut, wiele różnych firm żeglugowych oferuje również rejsy widokowe wokół Victoria Harbour trwające od 30 do 60 minut.

Najpopularniejsze rejsy to oczywiście te na tradycyjnych drewnianych łodziach zwanych "Junk" z typowymi czerwonymi lub pomarańczowymi żaglami.

Te "Junk" łodzie są jedną z ikon Hongkongu, a rejs nimi można łatwo zarezerwować online za pośrednictwem dwóch firm.

Rejsy trwają około 30 minut, a ceny wahają się od 190 hkd (rejs w ciągu dnia) do 330 hkd (rejs podczas Symfonii Świateł).

Wycieczka do Makau

Wybierz się na wycieczkę z Hongkongu do byłej portugalskiej kolonii, a obecnie światowego centrum kasyn i hazardu.

Około 50 km w linii prostej na zachód od Hongkongu znajduje się Specjalny Region Administracyjny Makau na dwóch wyspach, podobnie jak Hongkong będący częścią Chin, ale z szeroką autonomią i bez obowiązku wizowego dla większości świata.

10 najlepszych hoteli w Makau

Podróż z Hongkongu do Makau można łatwo ukończyć w ciągu jednego dnia, dzięki licznym i szybkim połączeniom transportowym statkiem lub autobusem.

Aby jednak uzyskać najlepsze wrażenia, zalecamy pozostanie w Makau na co najmniej jedną noc.

.

Dla entuzjastów lotnictwa

Prawdopodobnie nie ma na świecie ani jednego entuzjasty lotnictwa, który nie znałby dawnego legendarnego lotniska Kai Tak w Hongkongu. Znajdowało się ono w samym sercu miasta, w dzielnicy Kowloon. Samoloty lądowały zaledwie kilka metrów od gęsto zabudowanego obszaru, a przed lądowaniem musiały w ostatniej chwili wykonać ostry zakręt w prawo, aby ominąć wzgórze znane jako Checkerboard Hill (nazwa pochodzi od charakterystycznej czerwono-białej "szachownicy" ostrzegającej samoloty przed wysokim terenem na trasie lotu).

Pas startowy jest obecnie miejscem nowoczesnego terminalu dla dużych statków wycieczkowych.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.