Hongkong - kultura i historia

Hongkong

Jak łatwo jest mówić po angielsku w Hongkongu? Jak wyglądają mieszkańcy i kiedy są zamknięte sklepy w Hongkongu?

Wybierz hotel z widokiem na Hongkong

Język

Językami urzędowymi są chiński (kantoński) i angielski.

Kantoński jest pierwszym językiem dla 92% populacji. Angielski jest pierwszym językiem tylko dla 5% populacji, jednak posługuje się nim prawie 60% mieszkańców.

Hongkong jest najłatwiejszym miejscem w Azji do mówienia po angielsku bez żadnych problemów.

Historia w pigułce

Chińska prowincja Guangdong jest zamieszkana od wieków. Obszar Hongkongu i ujście Rzeki Perłowej znajdowały się pod panowaniem chińskich dynastii aż do zakończenia pierwszej wojny opiumowej w 1841 r., kiedy to Wielka Brytania przejęła kontrolę nad wyspą Hongkong.

Wraz z zakończeniem drugiej wojny opiumowej i późniejszym traktatem pekińskim w 1860 r. Wielka Brytania uzyskała również obszar Kowloon dla własnych korzyści.

Obszar Nowych Terytoriów został wydzierżawiony w 1898 r. na początkowy okres 99 lat, na wzór Makau. Wraz z końcem tego okresu, w latach 80. rozpoczęły się negocjacje między Wielką Brytanią a Chinami w sprawie przyszłości Hongkongu, których kulminacją było przekazanie Hongkongu Chinom w 1997 r. na mocy konwencji "Jeden kraj, dwa systemy".

Na mocy tego porozumienia miasto znalazło się pod chińskimi rządami, ale zachowało wysoki stopień niezależności zakotwiczony co najmniej do 2047 roku.

Hongkong funkcjonuje pod większością względów jako własne państwo z własną walutą, prawem, parlamentem, granicami i policją.

Ludność i religia

Większość populacji Hongkongu to miejscowa ludność, głównie z chińskich prowincji Guangdong i Fujian.

Hongkong jest również domem dla dużej mniejszości obcokrajowców z całego świata, ze względu na swój status międzynarodowego centrum handlowego w Azji Północnej. Filipinki również stanowią dużą mniejszość i są powszechnie zatrudniane jako pomoc domowa.

Miejscowi są więc przyzwyczajeni do obcokrajowców i turystów. Nie są oni przesadnie przyjaźni, ale wynika to głównie ze zgiełku miasta.

W Hongkongu mieszka 7 500 000 osób.

Religia i wiara

Religia nie jest silnie obecna w Hongkongu.

Około 20% populacji wyznaje buddyzm, 12% chrześcijaństwo, 4% islam, a reszta (tj. większość) to ateiści.

Święta

Dni wolne od pracy przypadają w najbardziej popularne chińskie święta. Najważniejszym świętem państwowym jest Księżycowy Nowy Rok (Chiński Nowy Rok), który obchodzony jest w pierwszej połowie lutego.

W tym okresie miasto jest dosłownie wypełnione turystami z Chin kontynentalnych, dla których Nowy Rok jest jednym z niewielu dłuższych okresów wolnego czasu.

Sklepy i usługi turystyczne pozostają otwarte we wszystkie święta, w tym w niedziele.

Wręcz przeciwnie, transport publiczny kursuje nawet częściej w weekendy, przynajmniej na ruchliwych trasach turystycznych.

.

Turystyka

Hongkong buduje swoją gospodarkę nie tylko na bankowości i handlu międzynarodowym, ale także na turystyce. Hongkong ma coś do zaoferowania każdemu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz dla natury, przygody, kultury czy jedzenia, Hongkong ma coś dla Ciebie. Większość turystów spędza w mieście kilka dni podczas podróży do Chin lub innego miejsca w Azji.

Już na lotnisku znajdziesz dobrze wyposażone biuro turystyczne z bardzo przyjaznym personelem, a wszędzie w mieście znajdują się małe mapy najbliższej okolicy, które pomogą Ci nie zgubić się wśród lokalnych drapaczy chmur.

Infrastruktura turystyczna jest na wysokim poziomie, podobnie jak wszystkie usługi w Hongkongu.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.