Diabelskie Gardło i Kanion Trigrad

Diabelskie gardło

Niepozorna mała wioska Trigrad, położona wysoko w Rodopach na odludziu w pobliżu granicy z Grecją, przyciąga turystów zapierającą dech w piersiach naturalną scenerią. Największą atrakcją jest wąski kanion Trigrad o długości ponad pół kilometra i wysokości 350 metrów.

Jego dnem płynie dzika rzeka Bujnov, a szlak turystyczny prowadzi wzdłuż niej do drugiej atrakcji - Diabelskiej Gardzieli.

Jest to ponad kilometrowy kompleks jaskiń, do którego z Kanionu Trigradskiego efektownie wpada największy na Półwyspie Bałkańskim podziemny wodospad o wysokości 42 metrów. Nad całym kompleksem dominuje jaskinia o długości ponad 100 metrów i wysokości 35 metrów. Jaskinie oddalone są od miejscowości Trigrad o około 1,5 km wygodnym szlakiem turystycznym.

Jaskinia jest otwarta codziennie od 9:15 do 16:15, a opłata za wstęp wynosi 3 bgn lub 2 bgn dla studentów. Płatności można dokonać wyłącznie gotówką.

W następnej dolinie, około 30 km w dół drogi od Trigradu, znajduje się piękna platforma widokowa Eagle's Eye nad wioską Iagodina, z której roztacza się spektakularny widok na zachodnią część Rodopów. Z miejscowości Iagodina należy wspiąć się stromo pod górę oznakowanym szlakiem turystycznym przez około 2 km.

Jak się tam dostać

Zdecydowanie zalecamy wynajęcie samochodu w Sofii lub Płowdiwie i udanie się w góry bez korzystania z transportu publicznego.

Ostatnim miastem, które ma stosunkowo częste połączenia autobusowe z Płowdiwu lub Sofii, jest Devin. Można stąd dojechać minibusem do Trigradu w każdy dzień powszedni po południu, a wrócić wcześnie rano.

Chociaż cały obszar znajduje się w niewielkiej odległości od Grecji, najbliższe przejezdne przejście graniczne znajduje się prawie 100 km dalej.

Porównaj ceny - zarezerwuj samochód

Zakwaterowanie

W Trigradzie i Iagodinie znajduje się wiele małych pensjonatów i domów gościnnych. Wybór jest zaskakująco szeroki, a średnie ceny wynoszą około 18 eur 29 eur za noc za pokój dwuosobowy.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Bułgaria.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.