Bułgaria - wszystko o wynajmie samochodów

Bułgaria

Warto podróżować samochodem po Bułgarii, jeśli chcesz zwiedzić okolicę lub udać się do obszarów górskich, gdzie transport publiczny jest bardzo mało uczęszczany.

Jednakże, artykuł ten opisuje również przepisy ruchu drogowego, jak działają stacje benzynowe lub jak płacić za przejazd autostradami, więc jest on również przeznaczony dla podróżnych przyjeżdżających do Bułgarii własnym samochodem.

Jak i kiedy zarezerwować samochód w Bułgarii

Jeśli chodzi o rezerwację samochodu w wypożyczalniach samochodów, generalnie im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym będzie ona tańsza. Dotyczy to również Bułgarii, choć różnice nie są tak wyraźne jak w innych europejskich destynacjach.

Zalecamy na przykład skorzystanie z porównywarki Booking.com dla wszystkich wypożyczalni samochodów, która posortuje wyniki według wybranych kryteriów.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Booking.com

Najlepszą opcją jest wynajem samochodu bezpośrednio na jednym z międzynarodowych lotnisk. Sprawdź aktualną dostępność i ceny samochodów.

Ceny wynajmu samochodów w Bułgarii

Wynajem samochodów w Bułgarii jest jednym z najtańszych wśród europejskich kurortów. Cena zależy od długości wynajmu, im dłuższy, tym tańsza będzie dzienna cena wynajmu.

Znacznie wyższe ceny są latem, natomiast zimą wynajem samochodów w Bułgarii jest naprawdę bardzo tani.

Przykładowe ceny:

 • 7-dniowy wynajem latem (Burgas lub Warna) - od 250 eur
 • 7-dniowy wynajem latem (Sofia lub Płowdiw) - od 180 eur
 • 7-dniowy wynajem zimą (Burgas lub Warna) - od 80 eur
 • 7-dniowy wynajem zimą (Sofia lub Płowdiw) - od 80 eur
 • Zarezerwuj samochód w Bułgarii

Zawsze należy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami wynajmu, a zwłaszcza z polisą ubezpieczeniową, którą można również znaleźć na Booking.com. Niektóre wypożyczalnie wliczają ubezpieczenie w cenę końcową, gdzie indziej będziesz musiał zapłacić dodatkowo, od 5 eur do 10 eur za dzień, w zależności od rodzaju samochodu i długości wynajmu.

Zwrot samochodu w innej lokalizacji

Ponieważ w Bułgarii znajduje się wiele lotnisk, wielu podróżnych woli wynająć samochód na jednym z nich i zwrócić go na drugim końcu kraju.

Większość wypożyczalni pobiera wysokie opłaty za zwrot samochodu w innej lokalizacji, około 100 euro.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Bułgaria jest częścią Unii Europejskiej i dlatego nie ma potrzeby uzyskiwania międzynarodowego prawa jazdy przed podróżą. Wypożyczalnia samochodów musi również akceptować klasyczne europejskie prawo jazdy.

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj wymagają karty kredytowej do wynajęcia samochodu, ale często pożyczają kartę debetową, ale albo na mniej korzystnych warunkach, albo z bardzo wysokim depozytem, często przekraczającym nawet 1 000 eur.

Opłaty autostradowe

W Bułgarii winieta jest potrzebna nawet do poruszania się po większości dróg klasy I i II. Obecnie istnieje ona tylko w wersji elektronicznej E-Vignette. Winiety naklejkowe zostały zniesione.

Najłatwiej kupić je online na oficjalnej stronie bgtoll.bg lub w automacie, w którym wpisuje się numer rejestracyjny, a on automatycznie rejestruje płatność. Automaty można znaleźć na wszystkich głównych stacjach benzynowych.

Jakie są ceny winiet w Bułgarii i gdzie muszę zapłacić? Dowiedz się w szczegółowym rozdziale - Znaczki autostradowe Bułgaria.

Ceny benzyny

Benzyna w Bułgarii jest generalnie tańsza niż w Europie Zachodniej lub Południowej i tańsza niż w Grecji, Serbii czy Rumunii.

Cena waha się od 1,20 eur do 1,45 eur. Wykres trendu cenowego można zobaczyć na przykład w Internecie: fuel-prices.eu/Bulgaria.

Gęstość stacji benzynowych jest bardzo wysoka, a stacje benzynowe są często zlokalizowane w bardzo odległych miejscach i na drogach drugorzędnych.

Jak działają stacje benzynowe w Bułgarii?

Zwykła benzyna jest określana jako "95", podczas gdy olej napędowy jest znany na stacjach jako "Diesel".

Prawie wszystkie stacje benzynowe w Bułgarii są samoobsługowe.

Najpierw zatrzymujesz się przy stoisku, pompujesz sobie potrzebną ilość benzyny, a następnie idziesz do sklepu, aby zapłacić. Na wszystkich stacjach benzynowych można płacić kartą i gotówką.

Obsługa i przepisy ruchu drogowego

W Bułgarii jeździ się po prawej stronie.

Przepisy są tu bardzo podobne do tych w innych krajach europejskich i nie ma potrzeby przygotowywania się na trudne sytuacje.

Maksymalne prędkości

Prędkość w Bułgarii jest zawsze podawana w kilometrach na godzinę. Bardzo często prędkości są ograniczane przez dodatkowe znaki drogowe.

 • Miasta i miasteczka - 50 km/h
 • Poza wsią na normalnych drogach - 90 km/h
 • Drogi ekspresowe - 120 km/h
 • Autostrady - 140 km/h

Ronda

W bułgarskich miastach nie ma zbyt wielu rond, a zwykłe skrzyżowania z sygnalizacją świetlną są znacznie bardziej powszechne.

Pierwszeństwoprzejazdu ma zawsze pojazd już poruszający się po rondzie.

Na rondzie obowiązkowe jest sygnalizowanie opuszczenia ronda.

Zalety

W Bułgarii prawo pierwszeństwa przejazdu obowiązuje na nieoznakowanych skrzyżowaniach. Takie skrzyżowania można znaleźć zwłaszcza w miastach.

Piesi zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami silnikowymi na przejściach. I odwrotnie, pieszy musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi na przejściu.

Inne zasady

Jakie są inne przydatne zasady ruchu drogowego?

 • Alkohol we krwi jest tolerowany do 0,05%.
 • Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest surowo zabronione i często podlega kontroli policyjnej.
 • Światładrogowe muszą być włączone przez cały dzień i przez cały rok.
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.