Klasztor Riła

Klasztor Riła

Najsłynniejszy prawosławny klasztor w Bułgarii znajduje się około 120 km na południe od Sofii, schowany w dolinie między szczytami gór Riła. Stąd też pochodzi jego nazwa. Położony jest na wysokości 1173 metrów.

Znajdź zakwaterowanie w Rili

Klasztor został założony w X wieku przez św. Iwana z Riły i od 1983 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Typowa bizantyjska architektura klasztoru jest zabawna, kolorowa i pełna uroczych detali. Białe, czerwone i brązowe kolory budynku symbolizują bułgarski strój ludowy. Można tu zobaczyć pierwszy bułgarski globus i rzadką ikonę, a przede wszystkim surrealistyczne freski ścienne w cerkwi Świętej Bogurodzicy.

.

Podczas zwiedzania klasztoru należy przestrzegać zasad ubioru i nie wchodzić na jego teren z odkrytymi ramionami i kolanami.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Wstęp na teren klasztoru jest bezpłatny.

Jednak wstęp do kilku muzeów i części klasztoru jest płatny:

  • Muzeum Riły - zwiedzanie tylko z przewodnikiem (ok. 50 minut) za 25 bgn w języku angielskim lub 15 bgn w języku bułgarskim.
  • Muzeum Historii Kościoła - 8 bgn
  • Galeria Ikon - 3 bgn
  • Wieża Hrelowa (najstarsza zachowana część klasztoru z 1335 roku) - 5 bgn

Wszystkie części Rilskiego Monastyru są otwarte codziennie w godzinach 8:30-16:30.

Aktualne informacje można znaleźć na stronie rilskimanastir.org.

Gdzie się zatrzymać?

Zdecydowanie nie musisz jechać do klasztoru tylko na jeden dzień z Sofii i byłoby szkoda. Okolica gór Riła jest zapierająca dech w piersiach i przyjemna dla ludzi.

W samej dolinie, w której znajduje się klasztor Riła, można znaleźć kilka ładnych hoteli i pensjonatów z cenami około 37 euro za noc i pokój dwuosobowy.

W odległości około 4 km od klasztoru poza miastem na wsi znajdują się dwa dobrze oceniane hotele:

Jak dojechać

Klasztor znajduje się przy bocznej drodze około 120 km na południe od Sofii i 40 km od Błagojewgradu.

Samochodem

Najwygodniejszą formą transportu jest zdecydowanie wypożyczenie samochodu, którym można podróżować po okolicznych górach bez żadnych ograniczeń. W Sofii znajdziesz standardowy wybór międzynarodowych wypożyczalni samochodów.

Porównaj ceny - zarezerwuj samochód

Transport publiczny

Bezpośrednie minibusy z Sofii (dworzec autobusowy Ovcha Kupel na południu miasta) są obsługiwane przez firmę autobusową Rila Bus Express w lipcu i sierpniu. Minibus kursuje raz dziennie, a aktualne godziny odjazdów można znaleźć na stronie internetowej rilskimanastir.org. Cena biletu wynosi 17 bgn.

Dwa razy dziennie kursują również bezpośrednie minibusy do Błagojewgradu i Dupnicy (5 bgn), skąd można dojechać pociągiem i dalekobieżnymi autobusami Union Ivkoni z Sofii.

Rozkład odjazdów można znaleźć na stronie internetowej klasztoru, jednak godziny te mogą nie zawsze być aktualne: rilskimanastir.org.

Transfer turystyczny

Najpewniejszą i najdroższą opcją jest skorzystanie z usług agencji turystycznych, które organizują jednodniowe wycieczki z Sofii do klasztoru Riła.

Wycieczki te są zawsze z przewodnikiem i zazwyczaj zatrzymują się również w kościele Boyana.

Ich koszt wynosi około 35 euro i można je zorganizować z firmami takimi jak te:

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Bułgaria.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.