Bułgaria - kultura i historia

Bułgaria

Jak łatwo jest mówić po angielsku w Bułgarii? Jacy są Bułgarzy i kiedy sklepy są zamknięte w Bułgarii?

Wyszukiwanie zakwaterowania w Bułgarii

Język

Językiem urzędowym jest bułgarski, którym posługuje się 85% populacji. Inne języki mniejszościowe to turecki i rumuński.

Jako taki, bułgarski przeszedł znaczny rozwój, a ze względu na wpływ sąsiednich języków, forma samego języka odeszła dość daleko od typu słowiańskiego.

Bułgarski używa cyrylicy, a nie alfabetu łacińskiego. Jednak większość znaków w centrach turystycznych lub na znakach drogowych jest zarówno w cyrylicy, jak i po łacinie. Podstawy czytania cyrylicy są przydatne na przykład w transporcie lokalnym na obszarach wiejskich, gdzie łacina nie jest zbyt często używana.

Znajomość języka angielskiego i języków obcych

Język angielski jest używany w Bułgarii w ograniczonym zakresie. Wiele osób zna podstawy angielskiego i można sobie poradzić z powszechnymi angielskimi zwrotami w sektorze usług.

Jeśli jednak chcesz zapytać po angielsku o coś innego niż to, czego dotyczy usługa, z której korzystasz, nie dogadasz się zbyt dobrze.

Spośród innych języków, rosyjski jest powszechnie używany.

Minisłownik

 • Dzień dobry. Dóbar dén
 • Dzień dobry. Dobró útro
 • Do widzenia. Dovíždane
 • Dziękuję. Blagodarjá
 • Proszę - Mólja
 • Nie ma za co. Njama zašto
 • Przepraszam. Izvinětě
 • Nie rozumiem. Ně vi razbiram
 • Nie rozumiem. Ne
 • Tak. Da
 • Gdzie? Kadé?
 • Stacja - Gara (гара) / autobusové nádraží – Avtogara (автогара)
 • Plaża - Pljaž (плаж)
 • Rozkład jazdy - Razpisanja (разписание)

Ludzie

Bułgaria ma zaledwie 6 385 000 mieszkańców i jedną z najniższych gęstości zaludnienia spośród wszystkich krajów europejskich.

Bułgarzy masowo migrują do Europy Zachodniej w poszukiwaniu lepszej pracy, a kraj wyludnia się w najszybszym tempie ze wszystkich krajów UE.

Większość ludności mieszka wokół stolicy Sofii lub na obszarach przybrzeżnych.

Mentalność narodowa odpowiada południowo-wschodniej części Europy. Bułgarzy są nieco porywczy, lubią spotkania towarzyskie, lubią się kłócić i lubią się godzić. Często są nieco pobłażliwi i wiele rzeczy w ogóle im nie przeszkadza, na przykład trochę bałaganu na ulicach jest akceptowaną normą.

Bardzo często można spotkać się z luźnym podejściem i ogólną improwizacją. Bułgarzy są Słowianami i stanowią prawie 90% populacji. Pozostałe mniejszości to Turcy, Ormianie i Romowie.

Bułgarzy są przyjaźnie nastawieni do turystów, ale czasami zbyt przyjaźnie. Zazwyczaj jest to tylko afektacja, która ma na celu wyłudzenie dodatkowych pieniędzy. Jest to bardzo częste zachowanie kelnerów, operatorów małych prywatnych hoteli, przewodników turystycznych lub różnych sprzedawców usług turystycznych.

Religia i wiara

Ponad 62% Maltańczyków wyznaje Bułgarski Kościół Prawosławny, a około 10% islam.

Miejscowi są bardzo religijni, o czym świadczy niezwykłe zagęszczenie kościołów, które można znaleźć dosłownie na każdym rogu. Religia oznacza również, że Bułgarzy są dość konserwatywnym narodem.

Mimo to religia nie jest istotną kwestią w społeczeństwie i w Bułgarii nie spotkasz się z radykalizmem religijnym.

Wakacje

W obszarach turystycznych większość sklepów jest otwarta do północy. Poza nadmorskimi kurortami standardowe godziny otwarcia punktów usługowych i małych sklepów to 19:00, a supermarketów - 22:00.

Sklepy i restauracje pozostają otwarte w niedziele i święta państwowe.

Święta państwowe

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 3 marca - Wyzwolenie spod panowania osmańskiego (1878)
 • 1 maja - Święto Pracy
 • 6 maja - Dzień Świętego Jerzego, Dzień Waleczności i Armii Bułgarskiej
 • 24 maja - Dzień Świętych Cyryla i Metodego, Dzień Słowiańskiej Kultury i Edukacji
 • 6 września - Dzień zjednoczenia Rumelii Wschodniej z Księstwem Bułgarii (1885)
 • 22 września - Dzień Niepodległości (1908)
 • 1 listopada - Dzień Budowniczych Narodowych
 • 24, 25, 26 grudnia - Boże Narodzenie

W te święta wszystkie urzędy i instytucje finansowe są zamknięte.

Ogólnie rzecz biorąc, Bułgarzy kochają i świętują wszystkie święta i wydarzenia rodzinne, takie jak wesela, urodziny czy ceremonie religijne. Bardzo popularne są również festiwale wina i karnawału, podczas których nie brakuje tradycyjnych strojów i tradycyjnego tańca choro.

Kultura

Bułgaria organizuje wiele ciekawych festiwali i wydarzeń kulturalnych przez cały rok.

Możesz cieszyć się festiwalem folklorystycznym "Golden Rebeck", ludowym "Festiwalem Róż" w Kalzanak lub festiwalem muzycznym "Madara". Z własnego doświadczenia musimy powiedzieć, że Bułgarzy są niesamowicie naturalni i spontaniczni, a tak wiele festiwali folklorystycznych nas zachwyciło. Nawet większość festiwali i wydarzeń jest bezpłatna.

.

Historia w pigułce

Najstarszymi i pierwszymi znanymi mieszkańcami Bułgarii byli Trakowie. W przeszłości terytorium Bułgarii było częścią imperium Aleksandra Wielkiego, Imperium Rzymskiego lub Cesarstwa Bizantyjskiego.

Pierwsi Słowianie wkroczyli na terytorium dzisiejszej Bułgarii w VI wieku. Chociaż pierwsze państwo bułgarskie zostało założone w 681 roku przez chana Asparukha, było ono wielokrotnie osłabiane i okupowane przez inne państwa lub imperia. Bułgaria ostatecznie uzyskała niepodległość od Imperium Osmańskiego w 1908 r. pod rządami księcia Ferdynanda. Bułgaria przeszła przez pierwszą i drugą wojnę bałkańską oraz pierwszą i drugą wojnę światową.

Podczas II wojny światowej Bułgaria walczyła u boku nazistowskich Niemiec, ale w 1944 r. zawarła rozejm z ZSRR, Wielką Brytanią i USA i przeszła na stronę aliantów.

Do 1989 r. Bułgarska Republika Ludowa znajdowała się pod rządami partii komunistycznej. W 2004 r. Bułgaria stała się członkiem NATO, w 2007 r. członkiem UE, a w 2024 r. członkiem strefy Schengen.

Turystyka

Bułgaria to bardzo zróżnicowany i piękny kraj. Latem można spędzić wakacje nad morzem w popularnych kurortach Sozopol, Złote Piaski, Albena, Burgas i Warna.

Zimą można jeździć na nartach w ośrodkach górskich (na przykład Bansko w górach Pirin lub Pamporovo w Rodopach).

Infrastruktura turystyczna w Bułgarii, zwłaszcza w nadmorskich kurortach i dużych miastach, jest bardzo dobrze rozwinięta z pełnym zakresem usług.

Bułgaria posiada bardzo gęstą sieć schronisk turystycznych w górach, zwanych chaletami, pomiędzy którymi biegną znaki turystyczne. Zakwaterowanie kosztuje około 5 euro, co idzie w parze z udogodnieniami. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą śpiwora. Inną opcją zakwaterowania są schroniska, które przypominają przystanki autobusowe w naszym kraju. Zwykle są tam ławki, stół, a czasem kominek.

A ci, którzy lubią spać na świeżym powietrzu, mogą bezkarnie biwakować niemal wszędzie.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.