Bułgaria - bezpieczeństwo i zdrowie

Bułgaria

Jakie są zagrożenia dla zdrowia w Bułgarii? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Zagrożenia dla zdrowia

W Bułgarii nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia. Istnieją podobne zasady i praktyki (dotyczące zagrożeń dla zdrowia) jak w innych krajach UE.

Zagrożenia wynikają głównie z działań, które będziesz podejmować w Bułgarii.

Morze jest tu stosunkowo spokojne, ale nadal mogą występować większe fale. Jeśli nie jesteś doświadczonym pływakiem, a morze jest wzburzone, lepiej nie pływać.

Podczas wędrówek po górach należy zawsze pamiętać o dużej ilości wody i jedzenia, a także o możliwości szybkiej i nieoczekiwanej zmiany pogody.

Woda pitna

Chociaż woda z kranu jest oficjalnie zdatna do picia, bardziej zalecane jest picie wody butelkowanej. Jednak z pewnością nie będzie problemu z wodą z kranu do mycia zębów.

Niebezpieczne zwierzęta

Na jakie zwierzęta należy uważać na wsi?

Zwierzęta morskie

Pływanie w morzu jest w Bułgarii bardzo bezpieczne.

W płytkich wodach występują jeżowce, a w niektórych miejscach meduzy, ale żadne z tych zwierząt nie stanowi zagrożenia dla życia, choć mogą powodować bolesne obrażenia.

W Morzu Czarnym nie ma niebezpiecznych rekinów.

Bezpańskie psy

Jak wszędzie na Bałkanach, w Bułgarii można spotkać bezpańskie psy, zwłaszcza na wsi.

W dużych miastach lub nadmorskich kurortach liczba bezpańskich psów jest minimalna lub nie ma ich wcale.

Na wsi bezpańskie psy często mają właścicieli. Jednak na wsiach często zdarza się, że psy biegają swobodnie. Bezpańskie psy zwykle nie są agresywne, ale nadal należy ich unikać, ponieważ mogą przenosić różne infekcje.

Wścieklizna, choć nie została całkowicie wyeliminowana w Bułgarii, jest nadal bardzo rzadka.

Niedźwiedzie, węże i inne zwierzęta

Bułgaria ma bardzo duże i gęste lasy oraz kilka wysokich pasm górskich, co stanowi idealne środowisko dla niedźwiedzia brunatnego.

Niedźwiedzie występują stosunkowo licznie w Bułgarii we wszystkich pasmach górskich, jednak interakcje z ludźmi są dość rzadkie i niedźwiedzie ich unikają. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia, zdecydowanie staraj się unikać kontaktu za wszelką cenę.

Dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą sprayu na niedźwiedzie podczas wędrówek po górach na wszelki wypadek.

Spośród jadowitych węży, żmija rogata występuje w Bułgarii, zarówno na nizinach, jak i w górach. Jest to jednak bardzo płochliwy gatunek węża i ukąszenia są rzadkie.

Opieka zdrowotna i leczenie

Jakość placówek medycznych w Bułgarii jest zauważalnie niższa niż w Europie Zachodniej, ale nadal na europejskim poziomie i zawsze otrzymasz stosunkowo dobrej jakości opiekę, jeśli masz problem.

Każdy obywatel Unii Europejskiej jest uprawniony do bezpłatnego leczenia w finansowanych przez rząd szpitalach i klinikach po okazaniu karty ubezpieczeniowej.

Wszyscy turyści powinni pamiętać, że leczenie za okazaniem karty ubezpieczeniowej obejmuje tylko niezbędne wydatki, a w przypadku poważniejszych obrażeń lepiej jest wcześniej wykupić ubezpieczenie podróżne u swojego ubezpieczyciela.

Apteki w Bułgarii są liczne, a ich jakość jest dobra.

Obowiązkowe szczepienia

Szczepienia nie są wymagane w Bułgarii. Jest to kraj rozwinięty, w którym nie występują egzotyczne choroby.

Przestępczość

Przestępczość znacznie wzrasta w miesiącach letnich w obszarach turystycznych. Należą do nich kradzieże kieszonkowe, okradanie pokoi hotelowych i kradzieże samochodów. Mimo to Bułgaria jest bardzo bezpiecznym krajem na świecie.

Poważna i ciężka przestępczość jest bardzo niska w Bułgarii, ale kradzieże i oszustwa są bardziej powszechne niż w Europie Zachodniej lub USA.

Zarezerwuj hotel nad morzem ze zniżką

Ryzyko katastrof

Ryzyko klęsk żywiołowych w Bułgarii jest niskie.

Kraj nie znajduje się w strefie trzęsień ziemi, a długotrwałe ulewne deszcze są rzadkością w Bułgarii, więc ryzyko powodzi również nie jest zbyt wysokie.

Jednak latem może występować zwiększone ryzyko pożarów, więc pod żadnym pozorem nie rozpalaj ognia ani nie wyrzucaj niedopałków papierosów na zewnątrz.

Ważne kontakty

Podczas pobytu w Bułgarii należy znać następujące numery telefonów.

  • Europejska linia alarmowa: 112
  • Zdrowie: 150
  • Policja: 166
  • Straż pożarna: 160
  • Policja drogowa: 165
  • Pomoc drogowa: 146

Międzynarodowy numer kierunkowy do Bułgarii to +359.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.