Bułgaria - czym najlepiej podróżować

Bułgaria

Bułgaria ma dobry system transportu dalekobieżnego. Istnieją duzi operatorzy autobusowi obsługujący nowoczesne klimatyzowane autobusy, a nawet pociągi dalekobieżne mają wygodne wagony, w większości z klimatyzacją.

Lokalny transport regionalny do mniejszych miast i wiosek również działa całkiem dobrze, ale zazwyczaj starymi minibusami lub autobusami bez klimatyzacji i bez możliwości wiarygodnego sprawdzenia rozkładów jazdy w Internecie.

Samochodem

Jakość dróg jest dość słaba i pod tym względem Bułgaria należy do najgorszych w Europie.

Autostrady są w większości nowo wybudowane, proste i bardzo przejrzyste. Z drugiej strony, zwykłe drogi, w tym główne drogi klasy I, są często w złym stanie z wieloma dziurami.

Ponadto lokalni kierowcy są dość agresywni i niebezpieczni, a zwłaszcza na wsi nie przejmują się zbytnio przepisami. Zawsze lepiej jest zakładać najgorsze i jeździć raczej defensywnie.

Szczegółowe informacje na temat jazdy w Bułgarii, cen wynajmu samochodów, ruchu drogowego i dróg można znaleźć w rozdziale Wynajem samochodów.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Booking.com

Pociągiem

Szczególnie na dłuższych dystansach można korzystać z pociągów.

Planowanie podróży pociągiem jest znacznie łatwiejsze niż autobusem, ponieważ w Bułgarii działa tylko jeden operator kolejowy - Bułgarskie Koleje Państwowe.

Pociągi na trasach dalekobieżnych (Sofia - Burgas i Sofia - Warna) są zazwyczaj klimatyzowane i stosunkowo nowoczesne. Jazda jest nieco wolniejsza niż autobusem, ale rozkłady jazdy są niezawodne, a duże opóźnienia nie są regułą.

Na trasach regionalnych nadal od czasu do czasu kursują bardzo stare i nieklimatyzowane wagony.

Gdzie kupić bilety?

Bilety na trasy dalekobieżne i niektóre trasy regionalne można kupić online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej bileti.bdz.bg.

Aby dokonać zakupu, należy zarejestrować się na tej stronie. Sprzedaż biletów online zawsze rozpoczyna się około 5-7 dni przed odjazdem. Wcześniej nie można kupić biletów na zdecydowaną większość pociągów. W przypadku niektórych pociągów regionalnych biletów nie można kupić online.

Po dokonaniu zakupu, bilet zostanie wysłany pocztą elektroniczną w formacie pdf. Nie ma potrzeby drukowania biletu, wystarczy zapisać go na telefonie komórkowym, laptopie lub tablecie i okazać konduktorowi w pociągu.

Bilety na usługi regionalne można kupić w kasie biletowej na stacji, a jeśli stacja nie jest wyposażona w kasę biletową, bilet można kupić u konduktora w pociągu.

Uwaga! Jeśli wsiadasz na stacji z kasą biletową, musisz kupić bilet z wyprzedzeniem, a nie u konduktora w pociągu.

Można płacić wyłącznie gotówką.

Rozkłady jazdy i częstotliwości

Rozkłady jazdy dla wszystkich linii kolejowych w Bułgarii można znaleźć w bardzo przejrzysty sposób na stronie internetowej razpisanie.bdz.bg.

Częstotliwość połączeń nie jest zbyt wysoka, a na najbardziej ruchliwych trasach z Sofii nad morze (Burgas i Warna) kursuje zazwyczaj 5-6 pociągów dziennych i 2 nocne.

.

Autobusem

Najczęściej używanym środkiem transportu publicznego jest autobus.

Połączenia dalekobieżne między większymi miastami są bardzo częste, a nawet małe wioski są obsługiwane przez autobusy lub minibusy przynajmniej raz dziennie.

Autobusy dalekobieżne

Na długich trasach (zwykle dłuższych niż 1 godzina jazdy) zazwyczaj używane są klimatyzowane, nowoczesne autobusy.

W przypadku większości połączeń dalekobieżnych można łatwo kupić bilety online i po prostu pokazać je kierowcy lub konduktorowi podczas wsiadania.

Jednak na wszystkich trasach bilety można również kupić na miejscu - w kasie na większych dworcach autobusowych, a jeśli wsiadasz na mniejszym przystanku, u kierowcy, a częściej u konduktora w autobusie.

Gdzie szukać połączeń i kupować bilety online?

Niezawodne wyszukiwarki połączeń nie działają zbyt dobrze w Bułgarii. W przypadku tras dalekobieżnych można stosunkowo niezawodnie porównać wielu przewoźników za pośrednictwem strony bgrazpisanie.com.

Zawsze jednak należy sprawdzić godziny bezpośrednio na stronie przewoźnika, a także kupić bilet bezpośrednio na stronie konkretnego przewoźnika autobusowego.

Kliknij nazwę firmy, aby kupić bilety.

  • Union-Ivkoni - Największy przewoźnik w Bułgarii łączy większość głównych miast w kraju
  • Arda Tur - główny przewoźnik kursuje głównie między Sofią, Płowdiwem i nadmorskimi miastami, takimi jak Burgas i Warna
  • Biomet - oferuje częste połączenia na trasie Sofia - Wielkie Tyrnowo - Warna
  • Flixbus - we współpracy z Kaleya zapewnia szybkie połączenia między Sofią, Burgas i Słonecznym Brzegiem
  • Karat-S - mniejszy przewoźnik kursujący z Sofii do Widynia lub Płowdiwu
  • Kar-Trans - południowe połączenie z Sofii do Bansko lub Błagojewgradu (ale Union-Ivkoni kursuje częściej na tych trasach).

.

Autobusy regionalne

Krótkodystansowe linie autobusowe są bardzo częste między większymi miastami (co najmniej ponad 10 000 mieszkańców) lub miejscowościami turystycznymi. Jednak do mniejszych, odległych wiosek często kursują tylko 1-2 autobusy dziennie.

Znalezienie dokładnych rozkładów jazdy online jest niemożliwe na niektórych trasach, a na innych dość niewiarygodne, ponieważ dane na stronach internetowych nie są zbyt często aktualizowane.

W popularnej wyszukiwarce transportowej bgrazpisanie. com całkowicie brakuje niektórych połączeń regionalnych.

Najbardziej odpowiednim sposobem na sprawdzenie godzin odjazdów są strony internetowe poszczególnych dworców autobusowych w dużych miastach, ale nawet one są często aktualizowane tylko raz na kilka lat. Informacje te są jednak wystarczające, by przynajmniej w przybliżeniu określić częstotliwość kursowania poszczególnych linii.

Nie masz jeszcze hotelu? Zarezerwuj z wyprzedzeniem

Strony internetowe dworców autobusowych:

Jak kupić bilety?

Bilety na autobusy regionalne i lokalne w większości przypadków kupuje się u konduktora w autobusie. Na dużych dworcach autobusowych bilet należy kupić w kasie biletowej.

Jeśli na dworcu nie ma kasy biletowej, wsiądź do autobusu, zajmij miejsce i poczekaj, aż konduktor Cię znajdzie.

Zawsze możesz zapłacić tylko gotówką.

.

Samolotem

Z Sofii można również polecieć do Warny, a w sezonie letnim do Burgas.

Ceny biletów są dość wysokie i wynoszą średnio około 51 euro za bilet w jedną stronę z bagażem podręcznym.

Jeśli dodamy do tego podróż z/na lotnisko, zaoszczędzimy około 2,5 godziny w porównaniu z podróżą autobusem lub pociągiem.

Loty obsługiwane są przez lokalne linie lotnicze Bulgaria Air, z Sofii do Warny 3 razy dziennie, a do Burgas raz dziennie w okresie letnim.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.