Szwecja - co warto zobaczyć

17 miejsc, które trzeba zobaczyć

Abisko
Abisko

Abisko to piękny park narodowy z najlepszymi warunkami do oglądania zorzy polarnej w Szwecji. Latem Abisko oferuje doskonałą okazję do odkrywania szwedzkich gór pod północnym słońcem. Abisko położone jest nad dużym zimnym jeziorem Torneträsk, gdzie "produkuje się" lodowe cegły do Ice Hotel w Jukkasjärvi. W pobliżu znajduje się także najwyższa góra Szwecji, Kebnekaise (2 103 m n.p.m.).

Czytaj więcej
Szwecja
Szwedzka Laponia

Spokojny krajobraz rozległych północnych lasów, parków narodowych i małych miasteczek, a jednocześnie charakterystyczne terytorium obejmujące dużą część północnej Szwecji (nie tylko) - to właśnie Laponia.

Czytaj więcej
Pitea
Piteå

Piteå to miasto portowe w północnej Szwecji nad Zatoką Botnicką. Latem można tu odwiedzić piękne piaszczyste plaże. Zimą lokalna firma oferuje przejażdżki lodołamaczem.

Czytaj więcej
Gotlandia
Gotlandia

Gotlandia to największa i najpiękniejsza wyspa w Szwecji. Na wyspie znajduje się hanzeatyckie miasto Visby, piękne piaszczyste plaże i bardzo ciekawe formacje skalne - tzw. raukary.

Czytaj więcej
Hoga Kusten
Höga Kusten

Höga Kusten znajduje się na wybrzeżu między Umeå i Sundsvall. Główną atrakcją jest most wiszący Högakustenbron, który ma 1867 metrów długości, a zatem jest tylko o kilka metrów krótszy niż słynna Złota Brama. Ten rezerwat przyrody obejmuje Park Narodowy Skuleskogen, gdzie można podziwiać piękną, nietkniętą przyrodę i nocować za darmo w lokalnych domkach. Höga Kusten obejmuje również malownicze wyspy Trysunda i Ulvön.

Czytaj więcej
Kungsleden
Kungsleden

Kungsleden to "królewska droga", która jest szlakiem turystycznym w północnej Szwecji. Ma około 440 kilometrów długości i znajduje się między Abisko na północy a Hemavan na południu. Przebiega przez jeden z największych w Europie obszarów dzikiej przyrody. Co około 15-25 km znajduje się schronisko, w którym można przenocować za opłatą. Idealnie jest mieć ze sobą namiot. Trasę można oczywiście skrócić.

Czytaj więcej
Falun
Falun

W Falun można zwiedzić bardzo interesujące dawne kopalnie miedzi. Obecnie Falun produkuje również tak zwaną "czerwień z Falun", która kiedyś była produktem ubocznym kopalni miedzi. Jest to kolor, który zdobi typowe szwedzkie drewniane domy.

Czytaj więcej
Umea
Umeå

Jeśli szukasz miejsca na Erasmusa, gorąco polecamy tę uczelnię. Ma największą liczbę międzynarodowych studentów w Szwecji. W mieście znajduje się doskonały uniwersytet, a miasto jest idealnie położone do podróżowania. Możliwe jest oglądanie zorzy polarnej kilka razy w tygodniu. Umeå jest również jednym z najtańszych miast w Szwecji. Na miejscu można dowiedzieć się o lokalnym klubie i czwartkowym karaoke.

Czytaj więcej
Goteborg
Göteborg

Göteborg jest drugim co do wielkości miastem w Szwecji. Oprócz słynnych lokalnych zabytków (Posejdon, Opera, Avenyn, dzielnica portowa) można wybrać się na wycieczkę łodzią na lokalny archipelag.

Czytaj przewodnik
Lund
Lund

Lund to malownicze, niewielkie miasto uniwersyteckie. Wraz z Sigtuną (mniejszym miastem w pobliżu Sztokholmu) jest najstarszym miastem we współczesnej Szwecji. W mieście znajduje się katedra, zbudowana już w 1.103 roku.

Czytaj więcej
Malmö
Malmö

Malmö jest trzecim co do wielkości miastem Szwecji i stolicą prowincji Skania. Z miasta roztacza się widok na imponujący most Öresund. Punktem orientacyjnym miasta jest spiralny wieżowiec "Turning Torso".

Czytaj więcej
Ostersund
Östersund

Östersund to piękne miasto nad jeziorem Storsjön z najdłuższym przygotowanym torem łyżwiarskim w Szwecji. Co roku odbywa się tu Puchar Świata w biathlonie.

Czytaj więcej
Sztokholm
Sztokholm

Stolica Szwecji i jednocześnie najpiękniejsza. Tak zwanej "Wenecji Północy" nie można przegapić. Miasto rozciąga się na dziesiątkach wysp i wysepek z piękną otaczającą przyrodą i mnóstwem zieleni.

Czytaj przewodnik
Uppsala
Uppsala

Uppsala to miasto uniwersyteckie położone na północ od Sztokholmu. Jeśli wybierasz się do stolicy, Uppsala jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Oprócz najstarszego uniwersytetu w Europie Północnej, można tu także zwiedzić miejscową katedrę o wysokości 118,7 metra.

Czytaj więcej
Czy
Åre

Åre to najlepszy ośrodek narciarski w Szwecji, gdzie co roku odbywa się Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim. Należy spodziewać się wyższych cen, zarówno karnetów sezonowych, jak i hoteli oraz powiązanych usług. Więcej informacji o ośrodku narciarskim można znaleźć na stronie skistar.com.

Czytaj więcej
Jukkasjarvi
Jukkasjärvi

Jukkasjärvi to piękny lodowy hotel. Każdego roku jest on projektowany przez nowych artystów, dzięki czemu co roku jest wyjątkowy. W wiosce można również odwiedzić lokalnych Lapończyków w ich oryginalnym mieszkaniu i zatrzymać się na zupę oraz wycieczkę po ich stadzie reniferów.

Czytaj więcej
Kiruna
Kiruna

Kiruna to najbardziej wysunięte na północ miasto w Szwecji, które zostało zbudowane w celu wydobywania rudy żelaza. Obecnie miasto przeniosło się kilka kilometrów dalej, ponieważ kopalnia się rozrasta. Kopalnia jest bardzo interesująca i można ją zwiedzać.

Czytaj więcej