Szwecja - tradycyjne jedzenie

Szwecja

Czego spróbować w Szwecji, aby skosztować lokalnych specjałów? Gdzie wybrać się na tanie jedzenie?

Ceny hoteli w Szwecji

Kuchnia szwedzka

Historycznie rzecz biorąc, szwedzka kuchnia nie była zbyt bogata. Jedzenie zdecydowanej większości populacji ograniczało się do tego, co można było wyhodować lub złowić lokalnie.

Dieta składała się więc głównie z owsianki, chleba, rzepy (którą później zastąpiły ziemniaki), kapusty, roślin strączkowych i zup.

Potrawy mięsne przygotowywano głównie z ryb, wieprzowiny, ewentualnie dziczyzny i dzikiego ptactwa. Mięso łosia (älg) i renifera (ren) jest również powszechnie dostępne, najczęściej przygotowywane jako stek podawany z ziemniakami i żurawiną.

Szwedzi bardzo lubią słodycze. Lokalne piekarnie oferują szeroki wybór specjałów.

Typowe szwedzkie specjały

Tych potraw nie można przegapić w Szwecji.

Klopsiki

Szwedzkie klopsiki to nie tylko proste danie, ale jeden z symboli tego kraju. Klopsiki są zwykle przygotowywane z mielonej wołowiny i wieprzowiny i podawane z tłuczonymi ziemniakami i żurawiną.

Danie to jest typowe dla całej Skandynawii, ale jako szwedzka potrawa zostało rozsławione na całym świecie przez sieć sklepów meblowych IKEA, która od dziesięcioleci serwuje je jako danie główne w swoich jadalniach.

.

Łosoś

Łosoś to bardzo popularne danie, które przygotowywane jest na dziesiątki różnych sposobów. Najpopularniejszy jest solony łosoś z ziemniakami i sosem koperkowym.

Surströmming

Danie niesławne z powodu setek filmów na YouTube, na których ludzie z zagranicy próbują je zjeść, ale pomimo niesamowitego zapachu wywołuje raczej wymioty niż apetyt.

Surströmming to konserwowany kwaśny śledź wytwarzany przez fermentację mięsa rybnego, które wytwarza silny zapach. Ryba jest niezwykle słona, a zapach jest tak intensywny, że surströmming jest zakazany do jedzenia w wielu budynkach użyteczności publicznej.

Zazwyczaj puszka jest otwierana pod bieżącą wodą i podawana z chlebem.

Surströmming jest produktem sezonowym i jest dostępny w sklepach od około połowy sierpnia do wyczerpania zapasów, rzadko do następnej wiosny. Surströmming jest najczęściej sprzedawany w północnej Szwecji, gdzie można go znaleźć w każdym supermarkecie. Na południu sprzedaje się go bardzo mało.

Należy liczyć się z tym, że surströmming jest drogą żywnością, a jedna 400 gramowa puszka kosztuje około 450 sek.

Ärtsoppa

Najsłynniejsza szwedzka zupa przygotowywana jest z żółtego groszku i dodaje się do niej różne składniki, najczęściej kurczaka.

Sill (marynowany śledź)

Śledź to jedna z najpopularniejszych ryb morskich, którą Szwedzi wprost uwielbiają.

Najczęściej marynuje się go w różnych sosach z różnymi przyprawami, więc potrawy ze śledzia różnią się znacznie w zależności od regionu. Śledź jest jedną z najpopularniejszych przystawek lub lekkich dań na kolację lub przekąski.

Kroppkakor

Typowe danie południowej Szwecji to pierogi nadziewane boczkiem lub wędzonym mięsem podawane z sosem żurawinowym.

Jest to jedno z najtańszych, a jednocześnie bardzo smacznych i obfitych dań.

Pytt i Panna

Przez wieki jedzenie ubogich pozostało popularne nawet dziś ze względu na szybkość i bezpretensjonalność.

Jest to jedzenie z resztek. To, co zostało w domu, miesza się ze sobą. Podstawowym składnikiem są ziemniaki, które kroi się na kawałki i można do nich dodać prawie wszystko do smaku. Najczęściej jest to wieprzowina, pomidory, boczek lub ogórki.

Smörgåstårta

Ten wyjątkowy pikantny deser składa się z wielu drugich kanapek, szynki, sera lub warzyw. Smörgåstårta jest przygotowywana na świąteczne okazje, ale jest również sprzedawana w niektórych piekarniach.

Desery i słodycze

Słodkie bułeczki wypełnione cynamonem, a zwłaszcza kardamonem, który jest bardzo popularny w Szwecji, są niezwykle popularne.

Zatrzymaj się rano w jednej z wielu kawiarni i kup po jednej słodkiej bułeczce. Gwarantujemy, że będzie to o wiele lepsze śniadanie niż mdłe kontynentalne stoły w hotelu.

Północne regiony Szwecji również produkują absolutnie fantastyczne bułeczki z pieczoną żurawiną, zarówno w słodkiej, jak i pikantnej formie.

Semla

Małe słodkie pączki z bitą śmietaną na wierzchu są zazwyczaj wypełnione kremem migdałowym i aromatyzowane cynamonem, kardamonem lub pozostawione bez smaku.

Doskonałe na śniadanie i do popołudniowej kawy.

Kladdkaka

Najpopularniejsze ciasto wśród Szwedów wykonane jest z czekolady z dużą ilością masła. Dlatego ma lekko oleistą i bardzo gęstą konsystencję.

Kladdkaka jest zmiękczona bitą śmietaną i malinami.

Jak jeść jak miejscowy

Szwedzi zazwyczaj jedzą w domu. Kiedy ktoś zaprasza Cię do domu na kolację, to znak, że naprawdę Cię docenia. Rzadziej chodzą do restauracji. W przeciwnym razie Szwedzi często gotują w domu z wyprzedzeniem i przynoszą jedzenie do pracy/szkoły w pudełku.

Dlatego też w Szwecji nie znajdziesz wielu lokalnych restauracji z lokalną kuchnią, a kiedy już istnieją, koncentrują się na turystach i mają bardzo wysokie ceny. W restauracjach wygodnie jest mieć menu obiadowe.

Najtańsze lokalne jedzenie (od 69 sek), w postaci klopsików, można znaleźć w jadalniach sklepu meblowego IKEA.

.

Co jest najważniejsze dla Szwedów? Pójście na "fika". Oznacza to pójście do kawiarni, wypicie kawy, zjedzenie czegoś słodkiego i pogawędkę z przyjaciółmi. W przeciwieństwie do restauracji, kawiarnie są wszechobecne i można je znaleźć w dużych i małych miastach.

.

Klasyczne fast-foody z hamburgerami i frytkami są wszechobecne. W Szwecji liderem jest lokalna firma MAX Burgers, ale są też McDonald's i KFC. Bardzo często można też natknąć się na pizzerie czy kebaby.

Popularne są również hot dogi w 7-Eleven czy Pressbyrån, które można znaleźć nawet w najmniejszych miejscowościach.

Ceny w restauracjach

  • Jedzenie w restauracji z menu obiadowego - 130 sek.
  • Jedzenie w restauracji, bez specjalności - 170 sek w tańszej restauracji, ale częściej od 220 sek w górę
  • Piwo - 60 sek
  • Koktajl - 140 sek
  • Pizza - 100 sek
  • Menu McDonald's - 110 sek
  • Woda - 25 sek
  • Hotdog - 30 sek
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.