Szwecja - wszystko o wynajmie samochodów

Szwecja

Szwecja ma dobry system transportu publicznego, ale podczas podróży na wieś i dzikie wybrzeże zdecydowanie wygodniej jest podróżować samochodem. Autobusy w góry i do parków narodowych albo w ogóle nie kursują, albo rozkład jazdy jest dostosowany do szkół i dojazdów do pracy.

W Szwecji obowiązuje ruch prawostronny .

Jak i gdzie zarezerwować samochód w Szwecji

Większość międzynarodowych firm wynajmujących samochody działa w tym kraju, a wszystkie lokalne lotniska oferują regularne usługi.

W Szwecji nie ma dużej różnicy, czy rezerwujesz samochód 14 dni czy 5 miesięcy przed podróżą, w zależności głównie od sezonu. Ceny wynajmu w lecie są zwykle do 50% wyższe niż w zimie, zwłaszcza na mniejszych lotniskach w górach północnej Szwecji.

Aby dokonać rezerwacji, zalecamy skorzystanie z porównywarki większości wypożyczalni samochodów, która posortuje wyniki według wybranych kryteriów:

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód

Podróżni mają dobre doświadczenia na przykład z Europcar, Budget lub Sixt.

Ceny wynajmu samochodów w Szwecji

Wynajem samochodów w Szwecji nie jest drogi i jest jednym z najtańszych w Europie.

Cena zależy od długości wynajmu (im dłużej, tym tańsza dzienna cena wynajmu), a także sezonu, a zwłaszcza lokalizacji wynajmu. Zazwyczaj im mniejsze lotnisko, tym ceny są wyższe (ze względu na małą konkurencję).

Przykładowe ceny podano poniżej.

 • Tygodniowy wynajem (mały samochód) w Sztokholmie, Göteborgu lub Malmö: od 180 eur
 • Tygodniowy wynajem (mały samochód) na lotnisku Kiruna lub Östersund: od 390 eur
 • Tygodniowy wynajem (SUV 4x4) na lotnisku Kiruna lub Östersund: od 450 eur

Istnieje kilka międzynarodowych lub turystycznych lotnisk w Szwecji, na których wynajem samochodów jest najbardziej popularny.

Zawsze szczegółowo zapoznaj się z warunkami wynajmu, a zwłaszcza z warunkami ubezpieczenia. Niektóre wypożyczalnie wliczają ubezpieczenie w cenę końcową, w innych przypadkach będziesz musiał zapłacić dodatkowo, od 5 eur do 10 eur za dzień, w zależności od typu samochodu i długości wynajmu.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Szwecja jest częścią Unii Europejskiej, więc nie ma potrzeby posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Wypożyczalnia zaakceptuje również krajowe prawo jazdy z dowolnego kraju UE.

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj wymagają karty kredytowej do wynajęcia samochodu, ale często pożyczają kartę debetową, ale albo na mniej korzystnych warunkach, albo z bardzo wysokim depozytem, często przekraczającym 1 000 euro.

Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane tylko od osób spoza UE.

Ceny benzyny

Cenybenzyny i oleju napędowego w Szwecji są powyżej średniej europejskiej.

Średnio zapłacisz około 17,50 sek do 20 sek za litr benzyny , ale ceny często się zmieniają. Aktualną cenę benzyny można sprawdzić na przykład na stronie internetowej: fuel-prices.eu/Sweden.

Stacje benzynowe są dobrze zagęszczone i można je znaleźć w każdym większym mieście, a nawet na wsi.

Jeśli wynajmujesz samochód elektryczny, nie musisz się martwić. W Szwecji jest znacznie więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych niż konwencjonalnych stacji benzynowych i często znajdują się one w naprawdę małych miejscowościach z dala od cywilizacji.

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód

Jak działają stacje benzynowe w Szwecji?

Stacje benzynowe w Szwecji są samoobsługowe i działają w taki sam sposób, jak w Europie kontynentalnej.

Najpierw pompujesz własną benzynę, a następnie płacisz w sklepie lub, częściej, kartą i terminalem samoobsługowym bezpośrednio przy pompie.

Opłaty drogowe i autostradowe

Wszystkie autostrady i drogi w Szwecji są bezpłatne. Wyjątkiem jest opłata za przejazd trzema mostami.

Specjalna opłata pobierana jest również za wjazd do centrum Sztokholmu i Göteborga.

Szczegółowe informacje na temat opłat drogowych można znaleźć na oficjalnej stronie Szwedzkiej Agencji Transportu: transportstyrelsen.se/road-tolls.

Opłaty za przejazd mostami

Opłaty pobierane są za przejazd przez trzy mosty w Szwecji, a także za przejazd przez most Öresund łączący Danię i Szwecję.

 • Sundsvallbron - obwodnica Sundsvall przebiega przez płatny most. Most można łatwo ominąć przez centrum Sundsvall (około 20 minut dodatkowo).
  • 9 sek - samochody do 3,5 tony
  • 20 sek - samochody i przyczepy kempingowe powyżej 3,5 tony
 • Motalabron - obwodnicę centrum miasta Motala w środkowej Szwecji można ominąć przez centrum miasta (+ 15 minut dodatkowo)
  • 5 sek - samochody do 3,5 tony
  • 11 sek - samochody powyżej 3,5 tony
 • Skurubron - most we wschodniej części Sztokholmu w kierunku Värmdö, bez możliwości ominięcia
  • 4 sek - wszystkie samochody

Most Øresundsbron

Słynny most Öresund połączony z podwodnym tunelem łączy Kopenhagę ze szwedzkim miastem Malmö. Podróż samochodem wymaga uiszczenia opłaty za przejazd.

Aktualne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie operatora mostu: oresundsbron.com

Szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale Jak się tu dostać.

Opłata za wjazd do centrum - Sztokholm i Göteborg

Wjazd do centrów dwóch największych szwedzkich miast jest monitorowany przez bramki poboru opłat, a dokładna kwota za wjazd różni się w zależności od pory dnia.

 • Göteborg - od 9 sek do 22 sek
 • Sztokholm - od 15 sek do 45 sek

Jak uiszcza się opłatę za przejazd?

Jeśli wynajmujesz samochód z wypożyczalni, nie musisz się o nic martwić. Opłaty na mostach oraz w centrach Sztokholmu i Göteborga działają na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej. Nigdzie się nie zatrzymujesz i fizycznie nic nie płacisz.

Opłata drogowa jest albo uwzględniona w całkowitej cenie wynajmu, albo otrzymujesz ostateczny rachunek od wypożyczalni na koniec miesiąca, który zawiera opłatę drogową, którą zapłaciłeś wraz z wynajmem.

Jeśli wybierasz się do Szwecji własnym samochodem, musisz zarejestrować się w systemie EPASS24, który pokaże całkowitą kwotę zapłaconą na koniec miesiąca.

Ruch drogowy i przepisy ruchu drogowego

W Szwecji obowiązuje ruch prawostronny i system metryczny. Wszystkie prędkości podawane są w kilometrach na godzinę, a odległości w kilometrach.

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód

Tutejsze przepisy są bardzo podobne do tych obowiązujących w innych krajach europejskich, więc nie ma potrzeby przygotowywania się na jakiekolwiek trudności.

Jakie są ograniczenia prędkości?

W Szwecji obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h w gminie, ale w wielu miejscach prędkość jest ograniczona do 30 km/h.
 • Poza gminą na normalnych drogach - 70 km/h (w wielu miejscach prędkość jest podniesiona do 90 km/h lub nawet 100 km/h za pomocą znaku).
 • Autostrady - 110 km/h (może być podniesiona do 120 km/h za pomocą znaku)

Pierwszeństwo przejazdu

Pojazdy jadące z prawej strony mają pierwszeństwo na nieoznakowanych skrzyżowaniach.

Autobusy transportu publicznego zawsze mają pierwszeństwo podczas opuszczania przystanku autobusowego, jeśli w danym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h lub mniej.

Piesi zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami silnikowymi na przejściach.

Ronda

Ronda są powszechne w szwedzkich miastach. Pojazd jadący po rondzie ma pierwszeństwo przed samochodem wjeżdżającym na rondo.

Jeśli rondo ma dwa pasy ruchu (co jest bardzo powszechne), pojazd na pasie wewnętrznym zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdem na pasie zewnętrznym.

Na rondzie należy używać kierunkowskazów w następujący sposób:

 • Jeśli opuszczasz rondo pierwszym zjazdem, migasz prawym kierunkowskazem przed wjazdem na rondo.
 • Jeśli zjeżdżasz drugim zjazdem (tj. de facto jedziesz prosto na skrzyżowaniu), migasz w prawo mniej więcej od poziomu pierwszego zjazdu.
 • Jeśli wybierzesz trzeci (ostatni zjazd), będziesz migać w lewo przed wjazdem na rondo. Dopiero na wysokości przedostatniego zjazdu zaczynasz migać w prawo.

Inne zasady

 • Alkohol - tolerowany do 0,10 promila.
 • Telefonowanie - podczas jazdy jest surowo zabronione i często podlega kontroli policyjnej. Dozwolone tylko w przypadku korzystania z zestawu głośnomówiącego.
 • Światła - są obowiązkowe przez cały dzień (w dzień przy słabej widoczności, w nocy przy słabej widoczności).
 • Sygnalizacjaświetlna - nie wolno skręcać w prawo na czerwonym świetle, chyba że świeci się dodatkowa zielona strzałka.

Szwedzcy kierowcy są bardzo ostrożni i uważnie przestrzegają przepisów. Nawet przy wysokich mandatach i częstych pomiarach radarowych nie warto łamać przepisów w Szwecji.

Jakość dróg i jazda zimą

Główne drogi są w większości w doskonałym stanie, bez większych dziur. Znaki są dobrze utrzymane.

Wiele dróg wiejskich, zwłaszcza w górach i na północy kraju, jest tylko żwirowych.

Jazda w Szwecji zimą ma specyficzne cechy. Ze względu na często bardzo niskie temperatury i ochronę przyrody, sól do posypywania dróg jest używana tylko na autostradach i głównych trasach, zwłaszcza na południu kraju.

W pozostałych przypadkach drogi są odśnieżane wyłącznie za pomocą pługu. Spodziewaj się więc jazdy po ubitym śniegu w Szwecji zimą. Opony zimowe są obowiązkowe, gdy spadnie śnieg.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.