Szwecja
Szwecja

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Szwecja

Szwecja - mapa i geografia

Krystof Hajek zaktualizowany 4. 4. 2024

Szukasz lokalizacji Szwecja na mapie? Znajdź wszystkie interesujące miejsca geograficzne w Szwecja.

Porównaj ceny wynajmu samochodów

Gdzie leży Szwecja?

Szwecja znajduje się w północnej Europie na Półwyspie Skandynawskim. Szwecja jest zarówno krajem nordyckim, jak i częścią Skandynawii. Wybrzeża kraju są skąpane w Morzu Bałtyckim na wschodzie i południu oraz w Morzu Północnym na zachodzie.

Najbardziej wysunięte na północ części Szwecji leżą poza kołem podbiegunowym.

Szwecja ma granicę lądową z Norwegią wzdłuż całej zachodniej strony (1 630 km) i graniczy z Finlandią na północnym wschodzie (614 km). Szwecja ma również granicę lądową z Danią na moście Öresund.

Ponieważ Szwecja i wszystkie sąsiadujące z nią kraje należą do strefy Schengen, przejścia graniczne są wolne od kontroli i można je swobodnie przekraczać w obu kierunkach.

Szwecja ma powierzchnię 450 295 kilometrów kwadratowych, co czyni ją piątym co do wielkości krajem w Europie i trzecim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej.

Z północy na południe Szwecja mierzy około 2 000 km, podczas gdy z zachodu na wschód w najszerszym miejscu mierzy tylko 490 km.

Mapa Szwecji online

Sprawdź kilka map Szwecji, aby łatwo dowiedzieć się, gdzie się zatrzymać, gdzie jest największa koncentracja atrakcji lub szlaków turystycznych.

Geografia

Szwecja nie jest tak górzysta i nie ma tak głębokich fiordów jak sąsiednia Norwegia, ale jest znacznie bardziej nierówna niż Finlandia.

Południowa część kraju od Sztokholmu na południe jest w większości płaska lub łagodnie pofałdowana, podobnie jak pas wzdłuż wybrzeża Bałtyku na północy.

Cały obszar wzdłuż granicy z Norwegią jest górzysty, wzdłuż którego rozciąga się niezbyt wysokie, ale bardzo duże pasmo górskie Skandynawii. Najwyższe góry znajdują się na północy Szwecji wokół Parku Narodowego Abisko.

Szwecja ma łącznie 267 570 wysp, najwięcej na świecie. Wynika to jednak również z bardzo małych pojedynczych skalistych wysp, które nie są zbyt powszechne na przykład w Kanadzie czy USA. Całkowita liczba zamieszkałych wysp wynosi 984.

Szwecja w liczbach

Na koniec tego rozdziału przedstawiamy również kilka interesujących rekordów geograficznych dla Szwecji.

  • Najwyższa góra - Kebnekaise (2 120 m n.p.m.)
  • Najdłuższa rzeka - Klarälven (490 km na terytorium Szwecji)
  • Kraje sąsiadujące - 2
  • Długość linii brzegowej - 3 218 km
Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.