Szwecja - kultura i historia

Szwecja

Jak łatwo jest mówić po angielsku w Szwecji? Jak wyglądają mieszkańcy i kiedy są zamknięte sklepy w Szwecji?

Ceny hoteli w Szwecji

Język

Szwedzki jest językiem germańskim, który gramatycznie dla laika jest czymś pomiędzy angielskim a niemieckim. Jest bardzo podobny do norweskiego i nieco mniej podobny do duńskiego.

Szwedzki jest również używany w niektórych częściach Finlandii, gdzie szwedzki jest drugim językiem urzędowym.

Nie ma absolutnie żadnego problemu z językiem angielskim w Szwecji, nawet w najmniejszych wioskach całkowicie poza szlakami turystycznymi.

Jednak ponad 95% Szwedów mówi płynnie po angielsku, więc nie musisz się w ogóle martwić o szwedzki. Powodem, dla którego Szwedzi mówią tak dobrze, jest jakość nauczania w szkołach i brak dubbingu w telewizji. Zdecydowana większość filmów jest dostępna tylko z napisami.

Ludzie

Kiedy mówisz Szwed, każdy myśli o fajnym, wysokim, niebieskookim blondynie. Coś w tym jest. Szwedzi są chłodniejsi niż w innych częściach Europy. Jeśli chcesz się zaprzyjaźnić, prawie zawsze musisz wykonać pierwszy ruch. Kiedy ktoś zaprzyjaźni się ze Szwedami, mówi się, że są to znajomi na całe życie.

Poza tym Szwedzi są bardzo uprzejmymi i miłymi ludźmi. Przez cały czas są uprzejmi, poprawni, a w potrzebie chętnie pomagają, jak tylko mogą.

Szwedzi uprawiają wiele sportów. Siłownie są pełne od rana do nocy. W parkach można spotkać wiele osób, które poprawiają swoją kondycję biegając lub jeżdżąc na nartach biegowych w zimie.

Szwedzi piją alkohol tylko w weekendy, ale w większych ilościach. Na weekendowych imprezach potrafią się nieźle wyszaleć. Wygląda to prawie tak, jakby rekompensowali sobie przyzwoitą twarz, którą pokazują w ciągu tygodnia.

Co ciekawe, Szwedzi są mistrzami stania w idealnych kolejkach. Kolejki są wszędzie i nikt nie ma nic przeciwko staniu w nich. Wydaje się nawet, że lubią w nich stać.

Czy wiesz, który kraj pije najwięcej kawy na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca? To Finowie, ale Szwedzi są na drugim miejscu. Szwedzka "fika" (przerwa na kawę) odbywa się kilka razy dziennie. To samo dotyczy lodów. Finowie są największymi konsumentami, Szwedzi są na drugim miejscu. Nierzadko można spotkać małe dzieci w temperaturze 10 stopni liżące lody.

.

Święta

Święto Przesilenia - to obchody najdłuższego dnia w roku (obchodzone zawsze w weekend między 19 a 26 czerwca). Położenie geograficzne Szwecji sprawia, że jest to jeden z krajów, który niesamowicie ceni sobie lato i naprawdę widać to po Szwedach. Szwedzi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego ten dzień jest idealny na imprezy, grillowanie, biwakowanie i praktycznie wszystko, co dzieje się latem i na świeżym powietrzu. Wieczorem midsommar zamienia się w jedną wielką imprezę.

Varborg - palenie czarownic w Szwecji. Obchodzone jest 30 kwietnia. Obecnie jest to głównie celebracja nadejścia wiosny, ostateczne pożegnanie długiej, ciemnej i mroźnej zimy. Podobnie jak w Szwecji, tradycją jest rozpalanie dużych ognisk, ale w wielu miejscach, a zwłaszcza w miastach uniwersyteckich, wesołość wybucha już od wczesnych godzin porannych. Magii Nocy Walpurgii dodaje wyjątkowe pozwolenie na spożywanie alkoholu na ulicach, w parkach i innych miejscach publicznych bez ryzyka wysokich grzywien.

St. Lucia - To święto przypada na 13 grudnia. Jest to najciemniejszy dzień w roku, więc Szwedzi świętują nadejście słońca. Od 14 grudnia dzień staje się dłuższy po południu (ale tylko po południu, najkrótszy dzień przypada na 21 grudnia). Szwedzi świętują St Lucia radośnie i masowo - głównie w szkołach i przedszkolach, ale nierzadko także w pracy. W wielu miejscach odbywa się głosowanie mające na celu wybranie lokalnego przedstawiciela Łucji, który poprowadzi świąteczną paradę.

Pochód składa się zazwyczaj z dzieci lub dziewczynek ubranych w długie białe koszule. Każdy uczestnik niesie przed sobą płonącą świecę w zaciśniętych dłoniach, a najładniejsza dziewczynka idzie na przedzie, ozdobiona świecącą koroną na głowie i czerwoną szarfą wokół talii (na szczęście woskowe świece w koronach zostały ostatnio zastąpione świecami elektrycznymi).

Za swój śpiew otrzymują zwykle drobne upominki, najczęściej w postaci różnych smakołyków, po których często następuje mała uczta, a przynajmniej pierniki (pepparkakor), specjalne wypieki z ciasta drożdżowego (lussekatter) i glögg - mocne grzane wino z przyprawami korzennymi, rodzynkami i migdałami. W wielu miejscach w Szwecji w tym dniu odbywają się koncerty bożonarodzeniowe i konkursy na największą paradę.

Vasaloppet (Bieg Wazów) - najsłynniejszy bieg narciarski na świecie. Odbywa się dla upamiętnienia ucieczki szwedzkiego szlachcica, przyszłego króla Gustawa Wazy, który uciekał przed królem Danii Krystianem II. Dania w 1520 roku z Sälen do Mora. Bieg odbywa się w każdą pierwszą niedzielę marca w prowincji Dalarna. Ma 90 kilometrów długości i bierze w nim udział prawie 16 000 narciarzy.

DzieńCynamonowego Ś limaka - (Kanelbullens dag). Szwedzi mają bzika na punkcie słodyczy. Jest wiele kawiarni, w których można dostać wszelkiego rodzaju smakołyki. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia ślimak cynamonowy, którego Szwedzi uwielbiają tak bardzo, że poświęcają nawet jeden dzień w roku na świętowanie jego wyjątkowego smaku. Jeśli masz ochotę spróbować "kannelbulle", przyjedź do Szwecji 4 października.

Brännbollsyran - Jest to wielki festiwal typowo nordyckiego sportu brännboll, który jest podobny do baseballu. Główną różnicą jest to, że pałkarz sam odbija piłkę. Impreza odbywa się zawsze w pierwszy weekend czerwca w mieście uniwersyteckim Umeå. W turnieju bierze udział kilka profesjonalnych drużyn, nie chodzi o wygraną, ale bardziej o udział, dobrą zabawę i picie jak największej ilości alkoholu. Większość drużyn przebiera się w różne kostiumy, dzięki czemu gra wygląda bardziej jak maskarada. Wydarzenie to jest również uważane za najlepszą imprezę studencką w Skandynawii.

Godziny otwarcia sklepów i restauracji

Zwykłe supermarkety i sklepy są otwarte w dni powszednie między 7:00 a 21:00. Niektóre supermarkety ograniczają swoje godziny otwarcia o około 2 godziny w soboty i nawet o 5 godzin w niedziele.

Jednak większość supermarketów pozostaje otwarta w niedziele i święta państwowe.

Bardzo często zdarza się, że bary i restauracje pozostają zamknięte w niedziele i poniedziałki. Są to jednak zazwyczaj bary specjalizujące się w piciu alkoholu. Zwykłe restauracje lub bary szybkiej obsługi są otwarte codziennie.

Historia w pigułce

Szwecja była zamieszkana od epoki brązu, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne z całego kraju. Historycy uważają, że Szwecja powstała w wyniku zjednoczenia Svealand i Götaland pod rządami króla Eryka VIII (970-995).

Na początku średniowiecza Szwedzi należeli do Wikingów.

W 1389 r. trzy państwa: Norwegia, Dania i Szwecja zjednoczyły się w jedną monarchię (tzw. Unia Kalmarska). W XV wieku Szwedzi opierali się próbom scentralizowania władzy pod duńską koroną, co doprowadziło do konfliktów zbrojnych.

Szwecja ostatecznie oderwała się w 1521 r., kiedy Gustaw Eriksson Waza, znany jako Gustaw I Waza od 1523 r., ustanowił dziedziczną monarchię, a tym samym nowoczesne państwo szwedzkie. Gustaw Waza jest więc uważany przez Szwedów za ojca narodu. Wiek XVII charakteryzował się szybką ekspansją, która umieściła Szwecję wśród europejskich potęg. Jednak pozycja ta zaczęła się rozpadać w XVIII wieku, kiedy carska Rosja walczyła z państwami północnej Europy w Wielkiej Wojnie Północnej, co doprowadziło do oddzielenia wschodniej połowy Szwecji, która stała się Wielkim Księstwem Finlandii.

Współczesna historia Szwecji jest w dużej mierze pokojowa. Ostatnią wojną była wyprawa przeciwko Norwegii w 1814 r., po której utworzono unię pod przywództwem Szwecji z Norwegią. Unia ta rozpadła się w 1905 roku. Szwecja pozostała neutralna podczas wojen światowych i nie angażowała się w zimną wojnę. Nawet dziś kraj ten nie jest członkiem żadnego sojuszu wojskowego. W 1995 roku Szwecja przystąpiła do Unii Europejskiej.

Kultura

Starsza kultura szwedzka dotyczy głównie architektury, rzeźby i literatury. W Szwecji znajduje się wiele interesujących budynków, od romańskich po nowoczesne. Niektóre ryciny i rzeźby pochodzą z czasów prehistorycznych, a kamienie runiczne stały się powszechne w epoce Wikingów. W Szwecji można również podziwiać wiele europejskich dzieł sztuki w muzeach, które Szwedzi zdobyli podczas licznych wojen. Do dziś znajduje się tam również wiele czeskich dzieł sztuki. Muzea są w większości bezpłatne, ale w niektórych przypadkach trzeba zapłacić.

Bardziej nowoczesna kultura odnosi się głównie do XIX i XX wieku, kiedy to rozkwitła literatura, muzyka, dramat, film i inne dziedziny kultury. Godnymi uwagi przykładami są pisarka Astrid Lindgren, reżyser Ingmar Bergman, zespół Abba, duet Roxette i zespół Hammerfall.

Obecnie Szwecja jest drugim po USA krajem odnoszącym największe sukcesy na listach przebojów muzyki pop. Spróbuj wygooglować "najlepsze szwedzkie grupy muzyczne i piosenkarze", a zobaczysz. Dowodem na to jest na przykład konkurs Eurowizji. Szwedzi mają dosłownie obsesję na punkcie tego konkursu. Tak jak tutaj oglądają hokej, tak w Szwecji przeżywają ten konkurs. Można również oglądać transmisje na żywo na dużych ekranach w większych miastach.

Postrzeganie alkoholu w Szwecji jest interesujące. Ze względu na dawną pełną prohibicję, nawet dziś sprzedaż jest poważnie ograniczona. Alkohol można kupić tylko w sklepach Systembolageta dla osób powyżej 20 roku życia. W każdym mieście jest tylko kilka takich sklepów. Niektóre kluby i bary ustalają własne limity wiekowe dla sprzedaży i konsumpcji alkoholu (takie limity mogą sięgać nawet 30 lat). Zwykłe supermarkety sprzedają tylko alkohol do 3,5%.

Sytuacja z wyrobami tytoniowymi jest również interesująca. Palenie jest zakazane w Szwecji w zamkniętych miejscach publicznych: restauracjach, barach, klubach muzycznych, piwiarniach itp. Można zapalić tylko w ogródkach, w przeciwnym razie trzeba wyjść na zewnątrz, aby zapalić przed restauracją. Właśnie dlatego lokalna specjalność snus zyskała popularność. W praktyce jest to tytoń, który "wkłada się do ust".

Snus to mieszanka zmielonego i specjalnie przetworzonego tytoniu, która przypomina tytoń do żucia. Jest tradycyjnie produkowany w Szwecji od XVIII wieku i można go znaleźć w sklepach tytoniowych w niepozornych okrągłych puszkach. Snus jest regularnie używany przez ponad 1 milion osób w Szwecji. W 1994 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę zakazującą sprzedaży tego wyrobu tytoniowego. Szwecja jest jedynym krajem, któremu udało się uzyskać (a raczej wywalczyć) zwolnienie z zakazu, więc Szwedzi z radością snusują. Po 2005 roku, kiedy wprowadzono zakaz palenia w restauracjach, sprzedaż nawet znacznie wzrosła.

Turystyka

Poziom turystyki jest wysoki. Do Szwecji przyjeżdżają głównie turyści z Niemiec. Są też turyści z całego świata. W szczególności turyści kierują się do największych atrakcji, a mianowicie Sztokholmu i Laponii.

W górach nie znajdziesz tak wielu turystów. Spotkasz tam głównie Szwedów.

.

Infrastruktura turystyczna jest na bardzo wysokim poziomie i należy do najlepszych na świecie. Zakwaterowanie można znaleźć we wszystkich formach, od tanich hosteli po luksusowe hotele.

Transport jest przygotowany dla turystów, a we wszystkich usługach można mówić po angielsku.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.