Szwecja - co robić

Szwecja

Wędrówki

Najbardziej znanym i najciekawszym jest Kungsleden ("Droga Królewska"), szlak turystyczny w północnej Szwecji o długości około 440 kilometrów, między Abisko na północy a Hemavan na południu. Przebiega on przez jeden z największych w Europie obszarów dzikiej przyrody. Co około 15-25 km znajduje się schronisko, w którym można spędzić noc. Idealnie jest mieć ze sobą namiot. Trasę można oczywiście skrócić.

Kebnekaise - najwyższa góra Szwecji znajduje się w pobliżu Kungsleden. Nie da się jej zdobyć w jeden dzień. Trzeba liczyć na co najmniej trzy dni. Sprzęt wspinaczkowy nie jest konieczny. Jedynie sam szczyt pokryty jest lodem, dlatego warto zabrać ze sobą raki.

.

Park Narodowy Sarek - nietknięta przyroda, ale brak górskich szlaków. Idealny dla entuzjastów z mapą i bouzollą.

.

Ferraty, ścianki, wspinaczka

Jedno z najlepszych miejsc do wspinaczki znajduje się w pobliżu wioski Bohuslan niedaleko Göteborga.

Najlepsze ferraty znajdują się w górach nad morzem HögaKusten. Odwiedź stronę viaferrata.se.

Życie nocne

Najciekawsze życie nocne toczy się oczywiście w dużych miastach: Sztokholmie, Göteborgu i Malmö. W Sztokholmie latem warto odwiedzić park rozrywki Gröna Lund, gdzie prawie codziennie odbywają się różne koncerty. Dzielnica Södermalm tętni życiem przez cały rok, z licznymi pubami i klubami.

Jednym z najciekawszych festiwali podczas obchodów przesilenia jest obszar Dalarna. Najciekawsze jest miasto Leksand, gdzie wznosi się najwyższy słup majowy w Szwecji. Warto również zobaczyć festiwal Brännbollsyran (patrz Kultura).

Zakupy

Najtańsze jedzenie można kupić w Lidlu. Po typowe szwedzkie specjały warto udać się do sieci sklepów ICA. Najlepszej jakości, ale droższe przysmaki można znaleźć w Saluhall.

Oczywiście warto też odwiedzić najstarszą IKEA w Sztokholmie. Elektronikę można tanio kupić w SIBA, a ubrania oczywiście w H&M. Prawie wszystko można kupić taniej w Czechach, więc w ogóle nie polecamy zakupów.

Parki i rezerwacje

Wszystkie szwedzkie parki narodowe są interesujące. Ich listę i szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Do najciekawszych należą zdecydowanie Abisko, Sarek, Fulufjället, Skuleskogen.

Narciarstwo i snowboard

Narciarstwo o jakości porównywalnej z Alpami można znaleźć w ośrodku narciarskim Åre. Doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa backcountry można znaleźć na granicy z Norwegią w Riksgränsen. Na nartach można również jeździć w centrum Sztokholmu na Hammarbybacken. Wzgórze jest zaskakująco strome. Co roku odbywa się tu nawet Puchar Świata kobiet.

.

Narciarstwo biegowe

Szwedzi wolą narciarstwo biegowe od zjazdowego i tak też wygląda. W każdym mieście i wiosce znajdziesz pięknie przygotowane trasy zarówno do klasyka, jak i łyżwy. Oczywiście im dalej na północ, tym dłużej można biegać na nartach przez cały rok. Jeśli jesteś naprawdę zapalonym narciarzem biegowym, polecamy wziąć udział w biegu Vas, który odbywa się zawsze w pierwszy weekend marca.

Jazda na łyżwach

Dzięki dużej liczbie jezior Szwecja ma również doskonałe warunki do jazdy na łyżwach. Miasta regularnie odśnieżają lodowiska. Szwedzi jeżdżą na łyżwach na długich nożach, które można również wypożyczyć nad prawie każdym jeziorem.

Dla dzieci (parki rozrywki, lżejsze wycieczki)

Szwedzi są zwolennikami rodzinnych wycieczek, więc podróże są dostosowane do dzieci. Nie ma problemu ze zwiedzaniem parków narodowych czy innych zabytków z dziećmi. Znajdą one tam coś dla siebie.

Do najciekawszych atrakcji dla dzieci należy Skansen w Sztokholmie z zoo ze zwierzętami nordyckimi. Warto też odwiedzić Kolmårdensdjurpark, który jest największym ogrodem zoologicznym w Szwecji. Miłośnicy bajek i Pippi Pończoszanki powinni odwiedzić Vimmerby, gdzie można zwiedzić świat Astrid Lindgren

Dla romantyków

Szwedzkie zachody słońca są bardziej romantyczne niż gdziekolwiek indziej. Dlatego zalecamy poszukiwanie pięknych widoków. W Sztokholmie, na przykład, z najlepszego punktu widokowego w mieście na tak zwanym Monteliusvägen lub z wieży Kaknäs.

Bardzo popularne są również przejażdżki łodzią, zwłaszcza po jeziorze Mälaren w pobliżu Sztokholmu lub po Götakanal.

Główną atrakcją dla romantyków jest jednak zorza polarna. Zorzę polarną można podziwiać od połowy września do początku kwietnia. Oczywiście im dłuższa noc, tym większe prawdopodobieństwo jej zobaczenia. I oczywiście im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo, że ją zobaczysz. W Sztokholmie można ją zobaczyć około dziesięciu razy w roku. W Umeå co trzeci dzień, a w Kirunie prawie codziennie (oczywiście przy dobrej, bezchmurnej pogodzie). Więcej informacji na temat prognozy pogody można znaleźć na tej stronie.

Kultura

Oprócz festiwali wymienionych powyżej, każdy odwiedzający Szwecję powinien odwiedzić te dwa muzea w Sztokholmie:

Muzeum Vasa - to muzeum morskie w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Znajduje się w nim jedyny prawie w pełni zachowany statek z XVII wieku, który kiedykolwiek został uratowany; okręt wojenny Vasa. Muzeum zostało otwarte w 1990 roku i według oficjalnej strony internetowej jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Skandynawii.

Ratusz w Sztokholmie - do budowy tego wspaniałego budynku wykorzystano osiem milionów czerwonych cegieł. Niebieski dziedziniec jest prawdopodobnie najbardziej znaną i najpiękniejszą częścią budynku i służy jako sala jadalna używana do bankietów po corocznej ceremonii wręczenia Nagrody Nobla. Z wieży ratusza roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto w Sztokholmie.

Miłośnikom muzeów polecamy zakup karty sztokholmskiej, która zapewnia bezpłatny wstęp do większości sztokholmskich muzeów.

Windsurfing

Ponieważ Szwecja nie ma dostępu do Oceanu Atlantyckiego, nie ma tak wielu możliwości surfowania. Opcja ta jest zaskakująco blisko Sztokholmu przy dobrych wiatrach na plaży Torö Stenstrand.

Z drugiej strony Szwecja oferuje doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Zachodnie wybrzeże jest idealne. Na przykład w Varberg. Można go również uprawiać na archipelagu sztokholmskim. Znajduje się tam również wiele szkół.

Plaże

Piękne piaszczyste plaże znajdują się na wyspie Gotlandia. Na zachodnim wybrzeżu między Göteborgiem a Malmö znajduje się kilka interesujących plaż (na przykład w pobliżu Varberg i Falkenberg). Piękne plaże z zaskakująco ciepłą wodą można również znaleźć na północy w pobliżu koła podbiegunowego w pobliżu Piteå.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.