Szwecja - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Szwecja

Pomimo swojego północnego położenia, Szwecja ma głównie klimat umiarkowany, ale temperatury są zauważalnie niższe niż w bardziej południowych krajach o klimacie umiarkowanym, takich jak Europa Środkowa lub region przygraniczny między USA i Kanadą.

Skandynawskie pasmo górskie tworzy wyraźną granicę klimatyczną, która oddziela Szwecję od typowego klimatu oceanicznego Norwegii.

Znaczna rozpiętość równoleżnikowa (55-69°N) i zróżnicowanie wysokościowe sprawiają, że klimat w Szwecji jest bardzo zróżnicowany. Około 15% powierzchni Szwecji leży powyżej koła podbiegunowego. W górach północnej Szwecji panuje klimat subarktyczny.

Na północ od koła podbiegunowego słońce w ogóle nie zachodzi w niektóre letnie dni, a zimą w ogóle nie wschodzi.

Nie masz jeszcze hotelu? Zarezerwuj na booking.com

Kiedy jest najzimniej w Szwecji?

Zimy są długie i mogą być bardzo mroźne. Zwykle zimowa pogoda z mrozem i śniegiem pojawia się pod koniec listopada i grudnia i nie ustępuje aż do końca marca. Jednak na północy Szwecji lub w górach śnieg może leżeć aż do maja.

Mróz i śnieg są powszechne w całej Szwecji, ale na południu, w okolicach Malmö, Göteborga i Kalmaru, wpływ klimatu oceanicznego jest bardziej znaczący, a zimy są łagodniejsze niż dalej na północ.

Najzimniejszemiesiące to styczeń i luty. Średnie temperatury w tych miesiącach są następujące:

 • Sztokholm (środkowa Szwecja) - temperatury od -10 °C do +3 °C.
 • Malmö (południowa Szwecja) - temperatury od -8 °C do +5 °C
 • Abisko (północna Szwecja) - temperatury od -16 °C do -5 °C.

Szczególnie w górach skandynawskich i we wszystkich regionach północnych mogą wystąpić silne mrozy z temperaturami poniżej -25 °C.

Jakie są najcieplejsze miesiące w Szwecji?

Szwedzkie lata są krótkie i występują między czerwcem a sierpniem. Maj i wrzesień to również dobre miesiące pogodowe, ale należy spodziewać się odpowiednio wiosennych i jesiennych temperatur.

Latem Szwecja przyciąga podróżnych, którzy lubią ciepłą pogodę, ale nie lubią ekstremalnych upałów z temperaturami powyżej 30°C, które są bardzo rzadkie w Szwecji.

 • Sztokholm (środkowa Szwecja) - temperatury między 18°C a 25°C
 • Malmö (południowa Szwecja) - temperatury od 18°C do 25°C
 • Abisko (północna Szwecja) - temperatury od 12°C do 19°C.

Kiedy najczęściej pada śnieg i deszcz?

Prawie cała Szwecja leży w cieniu Gór Skandynawskich, co czyni ją jednym z najmniej deszczowych miejsc w północnej Europie.

Opady rozkładają się równomiernie od czerwca do grudnia. Od stycznia do maja opady są o połowę mniejsze.

W Szwecji śnieg pada regularnie od końca listopada do końca marca w całym kraju. Jednak południowa i środkowa Szwecja może również doświadczać opadów deszczu w zimie, a śniegu jest znacznie mniej niż w północnej Szwecji i w górach na granicy z Norwegią.

Opady deszczu nie są ani intensywne, ani długie. Okresy, w których deszcz pada przez kilka dni z rzędu, nie są zbyt częste. Późną zimą/wczesną wiosną lub jesienią może wystąpić kilka suchych dni z rzędu, ale przerwy między opadami są zazwyczaj długie.

Kiedy są najciemniejsze dni w Szwecji?

Ze względu na północne położenie Szwecji, można spodziewać się bardzo długich nocy zimą i bardzo długich dni latem.

Średnie godziny wschodu i zachodu słońca dla połowy miesiąca podano poniżej w szczegółowym zestawieniu pogody w ciągu roku.

Tabela temperatur w ciągu roku

Południowa Szwecja - Ze Sztokholmu do Malmö

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
śnieg
-3 °C
2 °C
luty
śnieg
-3 °C
1 °C
marsz
wietrzny
2 °C
2 °C
kwiecień
deszcz
8 °C
4 °C
może
słoneczny
15 °C
10 °C
czerwiec
słoneczny
18 °C
15 °C
lipiec
słoneczny
21 °C
18 °C
sierpień
słoneczny
20 °C
18 °C
wrzesień
słoneczny
13 °C
15 °C
październik
deszcz
9 °C
11 °C
listopad
deszcz
4 °C
7 °C
grudzień
śnieg
0 °C
3 °C

Północna Szwecja - Parki narodowe i prawdziwa szwedzka wieś

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
śnieg
-10 °C
luty
śnieg
-9 °C
marsz
śnieg
-3 °C
kwiecień
śnieg
0 °C
może
słoneczny
7 °C
czerwiec
słoneczny
14 °C
lipiec
słoneczny
18 °C
sierpień
słoneczny
15 °C
wrzesień
słoneczny
8 °C
październik
deszcz
0 °C
listopad
śnieg
-5 °C
grudzień
śnieg
-8 °C

Kiedy przejść do Szwecja

Szwecja jest piękna o każdej porze roku. Zależy to tylko od tego, co wolisz i czy nie przeszkadza Ci zimna pogoda.

Najlepszy czas na wyjazd do Szwecji w poszukiwaniu ciepła to okres przesilenia - koniec czerwca, kiedy dzień w Szwecji jest najdłuższy, a słońce o północy można zobaczyć na północy.

Zima jest najlepsza w marcu. Nie jest już tak zimno i wciąż jest dużo śniegu. Ponadto, w marcu dzień jest już wystarczająco długi, aby wykonywać wiele czynności nawet w świetle dziennym. Ale magiczna atmosfera panuje również w grudniu, kiedy przestrzenie publiczne i prywatne domy są ozdobione subtelnymi, ale bardzo ładnymi dekoracjami świątecznymi.

Zorzę polarną można podziwiać od połowy września do początku kwietnia. Oczywiście im dłuższa noc i im bardziej wysunięta na północ lokalizacja, tym większe prawdopodobieństwo jej zobaczenia.

Porównaj ceny lotów do Szwecji

Pogoda w ciągu roku

Oto jak wyglądają temperatury i długość dnia w Szwecji w poszczególnych miesiącach.

Pogoda w styczniu

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w całej Szwecji. Temperatury wahają się od -10°C do +3°C w głównym zaludnionym pasie od Sztokholmu przez Göteborg do Malmö.

W górach i północnej Szwecji temperatury są średnio o 5 stopni niższe, a ekstremalne wartości do -26°C są bardziej powszechne.

Prysznice nie są zbyt częste, a kiedy się pojawiają, są to zazwyczaj opady śniegu. W styczniu pokrywa śnieżna jest powszechna w całej Szwecji.

 • Wschód słońca - 8:30 (Sztokholm), 10:30 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 15:25 (Sztokholm), 13:20 (Abisko)

Pogoda w lutym

Luty jest bardzo zimnym miesiącem, a zima w Szwecji jest nadal w pełni. Opady to prawie wyłącznie śnieg, ale nie są one zbyt częste, a ich suma jest raczej niewielka.

Jednak ze względu na stałe temperatury poniżej zera (średnio od -8 °C do +1 °C), pokrywa śnieżna jest zwykle najwyższa w lutym, kiedy śnieg z poprzednich miesięcy nie topnieje.

Dni są krótkie, ale często słoneczne i wietrzne.

 • Wschód słońca - 7:25 (Sztokholm), 8:10 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 16:40 (Sztokholm), 15:45 (Abisko)

Wraz z wydłużaniem się dni pod koniec miesiąca, luty-marzec to najlepszy sezon narciarski z pewnością śniegu i dużą ilością światła dziennego.

Pogoda w marcu

W marcu opady śniegu na południu kraju i wzdłuż wybrzeża są czasami zastępowane przez deszcz, ale północ (mniej więcej od Umea na północ) jest nadal całkowicie pokryta śniegiem.

Opady deszczu lub śniegu są rzadkie i występują średnio przez 10 dni w miesiącu. Kiedy pogoda zmienia się z zimowej na powyżej zera, mogą wystąpić dłuższe deszcze (nawet 2-3 dni z rzędu).

Normalne temperatury w południowej Szwecji wynoszą od -5 °C do +4 °C.

 • Godzina wschodu słońca - 6:05 (Sztokholm), 6:05 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 17:50 (Sztokholm), 17:45 (Abisko)

Pogoda w kwietniu

Szwedzki ma specjalne określenie na pogodę w tym miesiącu, "Aprilväder", czyli kwietniowa pogoda. Charakteryzuje się ona bardzo częstymi zmianami pogody i silnymi wiatrami.

W ciągu dnia całkowicie czyste niebo i wiosenne temperatury, ulewne deszcze i opady śniegu z temperaturami poniżej zera mogą występować naprzemiennie kilka razy.

Ze względu na nieregularną pogodę, kwiecień, podobnie jak miesiące zimowe, jest bardziej odpowiedni do zwiedzania miast.

Średnie temperatury w południowej części Szwecji w okolicach Sztokholmu i Göteborga oscylują między -2°C a +8°C. Na północy i w górach temperatura wynosi od -6 °C do +3 °C.

 • Godzina wschodu słońca - 5:30 (Sztokholm), 4:50 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 20:05 (Sztokholm), 20:40 (Abisko)

Pogoda w maju

Maj jest pierwszym miesiącem, który można określić jako wiosenny. Temperatury na południu Szwecji wzrastają średnio od 3°C do 12°C, ale w słoneczne dni, których jest wiele, mogą wzrosnąć do ponad 15°C.

Przyroda powoli budzi się do życia, czego pierwszymi oznakami są zielone trawniki w parkach. Liście na drzewach pojawiają się zazwyczaj dopiero pod koniec miesiąca.

Opady śniegu są nadal dość powszechne w górach i najbardziej wysuniętych na północ częściach Szwecji. Poza tym opady w maju są niewielkie i występują jedynie w postaci przelotnych deszczy.

 • Godzina wschodu słońca - 4:15 (Sztokholm), 2:20 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 21:15 (Sztokholm), 23:05 (Abisko)

Pogoda w czerwcu

W czerwcu do Szwecji w końcu docierają czysto wiosenne temperatury, a przy odrobinie szczęścia, szczególnie na południu w okolicach Malmö, ale także Sztokholmu, może to być lato.

Normalne temperatury w ciągu dnia wzrastają od 16°C do 21°C, a w regionach północnych i górskich utrzymują się na poziomie od 9°C do 17°C.

Śnieg topnieje w najwyższych partiach gór, dzięki czemu czerwiec jest idealnym pierwszym miesiącem na piesze wędrówki, nawet w parkach narodowych na dalekiej północy.

Według statystyk od czerwca spadło więcej deszczu niż w pierwszych miesiącach roku, ale są to raczej krótkie prysznice lub letnie wieczorne burze. Przez większość dnia niebo jest czyste lub częściowo zachmurzone.

Na północ od koła podbiegunowego można cieszyć się słońcem o północy przez cały czerwiec. W czerwcu słońce nigdy nie zachodzi poniżej horyzontu w nocy.

 • Czas wschodu słońca - 3:30 (Sztokholm), brak słońca (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 22:05 (Sztokholm), słońce w ogóle nie zachodzi (Abisko)

Czerwiec jest najlepszym miesiącem na podróż do Szwecji jeśli szukasz długich dni i przebywania na świeżym powietrzu.

Porównaj ceny i kup bilet do Szwecji

Pogoda w lipcu

Lipiec to również świetny miesiąc na aktywność na świeżym powietrzu. Pogoda jest letnia z przeważnie częściowo zachmurzonym niebem, a opady zwykle występują tylko w postaci opadów deszczu lub burz, które nie trwają nawet pół dnia. Co więcej, nie występują one codziennie.

Normalne temperatury w okolicach Sztokholmu lub Göteborga wzrastają do 24°C, podczas gdy na północy w okolicach Parku Narodowego Abisko utrzymują się na poziomie około 18°C.

 • Czas wschodu słońca - 4:00 (Sztokholm), brak zachodu słońca (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 21:50 (Sztokholm), brak słońca (Abisko)

Pogoda w sierpniu

Sierpień jest statystycznie najgorętszym miesiącem w roku, choć pogoda i temperatury niewiele różnią się od lipca.

Normalne temperatury w południowej Szwecji wynoszą od 20°C do 25°C, ale mogą spaść poniżej 15°C wieczorami lub podczas deszczu. Na północy można spodziewać się temperatur między 11 °C a 18 °C.

Sierpień jest dość obfitym miesiącem pod względem opadów deszczu, ale długotrwałe ulewy są rzadkie i należy spodziewać się ulewnych deszczy średnio 5 razy w miesiącu.

 • Czas wschodu słońca - 5:05 (Sztokholm), 4:00 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 20:35 (Sztokholm), 21:30 (Abisko)

Pogoda we wrześniu

We wrześniu kończy się lato i zaczyna jesień. Jednak pogoda nadal sprzyja wycieczkom na świeżym powietrzu, ponieważ nawet na północy nie ma śniegu. Zalega on jedynie w najwyższych partiach górskich.

Normalne temperatury w górach i na północy spadają od 5°C do 15°C, podczas gdy na południu i w dużych miastach nadal jest bardzo przyjemnie od 13°C do 17°C.

Przeważnie częściowo pochmurna pogoda jest od czasu do czasu tłumiona przez intensywny, szybki deszcz, ale ogólnie deszcz nie wpłynie zbytnio na twoje wrześniowe wakacje.

 • Czas wschodu słońca - 6:15 (Sztokholm), 6:00 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 19:05 (Sztokholm), 19:15 (Abisko)

Pogoda w październiku

Jesień przychodzi do Szwecji z pełną mocą w październiku z jej rześką pogodą. Jednak suma opadów nie wzrasta w porównaniu do lata. Deszcz ma raczej postać prysznica lub lekkiej mżawki.

W ciągu dnia pogoda zmienia się między częściowo pochmurną a długimi okresami mglistej pogody, szczególnie w głębi lądu i w górach.

Niemniej jednak, październik jest pięknym miesiącem na wizytę w Szwecji, zwłaszcza ze względu na bogato zabarwione liście na drzewach, głównie w odcieniach żółci.

Normalne temperatury na południu w okolicach Sztokholmu i Göteborga wynoszą około 9°C. Na północy i w górach temperatury spadają do od 0°C do 5°C, a deszcz może zostać zastąpiony śniegiem.

 • Godzina wschodu słońca - 7:30 (Sztokholm), 7:50 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 17:40 (Sztokholm), 17:05 (Abisko)

Pogoda w listopadzie

Listopad to miesiąc mżawki. Często jest pochmurno, choć suma opadów jest nieco niższa niż latem. Przez większość czasu występuje tylko lekka mżawka lub śnieg.

Temperatury na południu wahają się od 1°C do 5°C, a w północnej Szwecji sezon turystyczny już dawno się zakończył: temperatury stale utrzymują się na poziomie około -4°C.

 • Wschód słońca - 7:40 (Sztokholm), 9:00 (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 15:20 (Sztokholm), 13:50 (Abisko)

Zarezerwuj hotel ze zniżką poza sezonem

Pogoda w grudniu

Grudzień jest najciemniejszym miesiącem z najmniejszą ilością słońca. W ciągu dnia, choć często niebo jest częściowo zachmurzone, dni są bardzo krótkie.

Prysznice to głównie śnieg, ale sumy opadów nie są średnio ekstremalne.

Średnia dzienna temperatura w głównych miastach na południu wynosi około 0°C, podczas gdy na północy można napotkać wartości około -7°C.

Sezon narciarski rozpoczyna się w grudniu, ale duże ośrodki mogą nie być jeszcze w 100% pewne śniegu, a czas na stokach jest zawsze ograniczony ze względu na krótkie dni.

 • Wschód słońca - 8:40 (Sztokholm), brak wschodu słońca (Abisko)
 • Czas zachodu słońca - 14:45 (Sztokholm), brak wschodu słońca (Abisko)
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.