Szwecja - bezpieczeństwo i zdrowie

Szwecja

Jakie są zagrożenia dla zdrowia w Szwecji? Czy Szwecja jest bezpieczna i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Porównanie cen lotów do Szwecji

Zagrożenia dla zdrowia

Szwecja nie ma egzotycznych chorób ze względu na swoje północne położenie oraz bardzo zaawansowane społeczeństwo i system opieki zdrowotnej.

Standardy higieny są na najwyższym poziomie i można bez obaw spożywać żywność z dowolnej restauracji lub sklepu.

Dostępność aptek jest duża we wszystkich większych i mniejszych miastach.

Opieka zdrowotna jest na bardzo wysokim poziomie i jest świadczona dla obywateli UE po takich samych kosztach jak dla Szwedów. Stawka współpłatności wynosi około 300 SEK za wizytę u lekarza ogólnego i do 400 SEK za wizytę ambulatoryjną u specjalisty.

Za pobyt w szpitalu płaci się zryczałtowaną opłatę w wysokości 110 sek za dzień.

Jeśli nie posiadasz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponosisz pełny koszt, który może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy koron szwedzkich. W takim przypadku zalecamy dobre ubezpieczenie podróżne.

Woda pitna

Woda z kranu nadaje się do picia w Szwecji bez żadnych obaw.

Niebezpieczne zwierzęta

Szwecja jest domem dla kilku dużych ssaków i drapieżników, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ludzi. Są one jednak stosunkowo rzadkie i zwykle unikają kontaktu z ludźmi.

  • Niedźwiedzie - Niedźwiedź brunatny jest największym szwedzkim drapieżnikiem i żyje w głębokich lasach w północnej Szwecji. Szacowana liczba niedźwiedzi wynosi około 2800, co oznacza, że szansa na spotkanie niedźwiedzia jest bardzo mała. Są one szczególnie aktywne o zmierzchu i nad ranem.
  • Wilki - Występują licznie w północnej części Szwecji, ale stanowią niewielkie zagrożenie dla ludzi, ponieważ wilki są bardzo płochliwe.
  • Łosie - Łosie rzadko atakują ludzi, ale ataki na przejeżdżające samochody są częste. Jeśli zobaczysz łosia na drodze, zjedź na pobocze i pozwól mu spokojnie odejść.

W Szwecji nie ma niebezpiecznych owadów ani gadów. W południowej części kraju występuje tylko jeden jadowity gatunek węża: żmija europejska. Jej jad nie jest zbyt silny i w rzadkich przypadkach ukąszenia może zagrozić jedynie alergikom.

W Szwecji nie ma bezpańskich psów ani kotów.

Obowiązkowe szczepienia

W Szwecji nie ma obowiązkowych szczepień. Nie występują tam żadne egzotyczne choroby, a zatem wszelkie specjalne szczepienia podróżne są zbędne.

Przestępczość

Od czasu do czasu w europejskich mediach pojawiają się doniesienia, że Sztokholm i Malmö nie są już bezpieczne z powodu imigrantów z Afryki i Bałkanów. Mają oni rzekomo napastować kobiety, okradać dzieci itp.

Rzeczywistość jest jednak daleka od doniesień medialnych. Od czasu do czasu dochodzi do konfliktów w poszczególnych grupach imigrantów, ale zazwyczaj mają one charakter lokalny w obrębie gospodarstw domowych lub poszczególnych ulic.

W Sztokholmie, Malmö czy Göteborgunie ma niebezpiecznych "stref zakazu wstępu".

Wręcz przeciwnie, Szwedzi są bardzo ufni i można powiedzieć, że w mniej turystycznych miejscach często nawet nie wiedzą, czym jest kradzież.

Przestępczość na wsi i na szlakach turystycznych w górach jest prawdopodobnie zagrożeniem tylko ze strony innych zagranicznych turystów. Prawdopodobieństwo, że coś ci się stanie na wsi z powodu nieznajomego jest naprawdę niewielkie.

Ryzyko katastrof

W Szwecji nie ma nadzwyczajnych klęsk żywiołowych, które byłyby nietypowe w Europie.

Nie ma ryzyka trzęsień ziemi lub tsunami, ani huraganów lub wyjątkowo silnych burz.

Największym zagrożeniem są zatem ujemne temperatury, które mogą być ekstremalne w niektóre dni i mogą spaść poniżej -15 °C nawet w południowej Szwecji między grudniem a lutym. Jednak na południe od Sundsvall takie mrozy są raczej wyjątkowe. Z kolei w północnej Szwecji mrozy od -15 °C do -25 °C są dość powszechne.

Duże burze śnieżne nie są zbyt częste w Szwecji, a jednorazowe opady śniegu są często bardzo szybko usuwane z dróg.

Najnowsze prognozy pogody i ostrzeżenia można sprawdzić na oficjalnej stronie Szwedzkiego Instytutu Meteorologicznego: smhi.se.

Ważne kontakty

Podczas pobytu w Szwecji należy znać następujące numery telefonów.

  • Europejski uniwersalny numer alarmowy - 112

W Szwecji numer 112 działa doskonale, a linie alarmowe policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej zostały zlikwidowane.

  • Policja (numery alarmowe) - 114 14
  • Linia informacyjna o poważnych wypadkach i katastrofach - 113 13
  • Pomoc medyczna w nagłych wypadkach w przypadku długotrwałej choroby lub drobnych obrażeń - 1177

Oprócz szwedzkiego, pod wszystkimi numerami telefonów można bez problemu porozumieć się po angielsku.

Międzynarodowy numer kierunkowy do Szwecji to +46.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.