Republika Zielonego Przylądka - waluta, pieniądze i ceny

Republika Zielonego Przylądka

Escudo Republiki Zielonego Przylądka

Walutą Republiki Zielonego Przylądka jest escudo, oznaczane jako CVE. Jedno escudo dzieli się na 100 centavo.

Do płacenia używa się monet o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudo oraz banknotów o nominałach 100, 200, 500, 1,000, 2,000 i 5,000 escudo.

Escudo Republiki Zielonego Przylądka ma stały kurs wymiany w stosunku do euro:

  • 1 eur to zawsze 110 cve

Jeśli płacisz euro na Wyspach Zielonego Przylądka, otrzymasz zwrot po nieco niekorzystnym kursie wymiany 100 cve za 1 eur.

.

Wymiana walut i płatność kartą

Escudo Republiki Zielonego Przylądka nie jest powszechnie wymienialne w Czechach. Kantory i banki na Wyspach Zielonego Przylądka są nieliczne i zazwyczaj zamykane w godzinach popołudniowych, dlatego lepiej za każdym razem wymieniać większą kwotę lub dokonać wymiany w recepcji hotelu.

  • Wakacje do Salu
  • Wakacje do Boa Vista

Przy wymianie 500 cve wymagany jest paszport i opłata za wymianę.

Ze względu na stały kurs wymiany, który obowiązuje wszędzie, możliwe, a nawet często wymagane jest płacenie w euro. Należy zachować ostrożność podczas zwrotu pieniędzy w escudo, patrz wyżej.

Ile co kosztuje

Ceny na Wyspach Zielonego Przylądka są nieco wyższe niż w Czechach, ponieważ większość produktów jest importowana. To, z czego nie jesteśmy szczególnie zadowoleni, to cena lokalnego piwa.

Przykładowe ceny:

  • Mały posiłek (kozi ser) w restauracji - 5 eur
  • Wypożyczenie najtańszego samochodu na dzień - 46 eur
  • Małe piwo Strela 0,33 l - 1 eur
  • Bilet na transport lokalny - 0,4 eur
  • Taksówka hotel - Santa Maria - 4 eur
  • Benzyna - 135 cve
  • Papierosy - 4 eur

Napiwki i targowanie się

Na Wyspach Zielonego Przylądka można targować się tylko u sprzedawców pamiątek na plaży lub w małych sklepach. W zależności od tego, ile przedmiotów chcesz kupić, ostateczna cena może zostać odpowiednio dostosowana.

Napiwki są dość powszechne na wyspach i są uważane za oczywistą część świadczonej usługi (odbiór bagażu lub sprzątanie pokoju hotelowego). Wysokość napiwku wynosi około 10% rachunku.

Jak oszczędzać

Choć nie zadowoli to wielu podróżników, najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka z biurem podróży. Cena biletu lotniczego z Pragi jest zwykle wyższa niż cała wycieczka, a jeśli chcesz podróżować na więcej niż jedną wyspę, koszty sumują się zbyt szybko. Ponadto z lotnisk często kursują tylko taksówki.

Ta sama sytuacja dotyczy zakwaterowania i wyżywienia - jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zarezerwowanie zakwaterowania z własnym wyżywieniem - restauracje są zaporowo drogie, ale nawet wtedy prawdopodobnie będziesz w tej samej cenie co organizatorzy wycieczek.

Możesz wynająć samochód lub ATV (lub rower) tylko na jeden dzień, aby zwiedzić wyspę, większość atrakcji znajduje się w odległości kilku mil.

Dzienny budżet

Jeśli obliczymy, że najtańszym sposobem na zwiedzanie Wysp Zielonego Przylądka jest wyjazd z biurem podróży, możemy uzyskać około 1 eur - 623 eur za tygodniowy pobyt all inclusive. Czeskie biura podróży nie oferują przecież żadnych innych posiłków. Doliczając wynajem samochodu za 60 eur dziennie mamy całkowity koszt 1 eur - 696 eur, co odpowiada około 73 eur na osobę dziennie, wliczając oczywiście przeloty. Cena ta odpowiada wyższemu standardowi w 4* lub 5* hotelu.

Jeśli obliczymy najtańszą opcję, jeśli pojedziemy na własną rękę, możemy uzyskać zakwaterowanie za 44 eur za noc ze śniadaniem. Na Wyspach Zielonego Przylądka nie znajdziemy wielu tańszych straganów z jedzeniem, więc spodziewajmy się, że każdy posiłek w restauracji będzie kosztował co najmniej 10 eur. Najniższy koszt na osobę na dzień wynosi zatem 48 eur, ale musimy doliczyć koszty wynajmu samochodu i przelotów.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.