Republika Zielonego Przylądka
Republika Zielonego Przylądka

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka - waluta, pieniądze i ceny

David Eiselt zaktualizowany 27. 12. 2023

Escudo Republiki Zielonego Przylądka

Walutą Republiki Zielonego Przylądka jest escudo, oznaczane jako CVE. Jedno escudo dzieli się na 100 centavo.

Do płacenia używa się monet o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudo oraz banknotów o nominałach 100, 200, 500, 1,000, 2,000 i 5,000 escudo.

Escudo Republiki Zielonego Przylądka ma stały kurs wymiany w stosunku do euro:

  • 1 eur to zawsze 110 cve

Jeśli płacisz euro na Wyspach Zielonego Przylądka, otrzymasz zwrot po nieco niekorzystnym kursie wymiany 100 cve za 1 eur.

.

Wymiana walut i płatność kartą

Escudo Republiki Zielonego Przylądka nie jest powszechnie wymienialne w Czechach. Kantory i banki na Wyspach Zielonego Przylądka są nieliczne i zazwyczaj zamykane w godzinach popołudniowych, dlatego lepiej za każdym razem wymieniać większą kwotę lub dokonać wymiany w recepcji hotelu.

  • Wakacje do Salu
  • Wakacje do Boa Vista

Przy wymianie 500 cve wymagany jest paszport i opłata za wymianę.

Ze względu na stały kurs wymiany, który obowiązuje wszędzie, możliwe, a nawet często wymagane jest płacenie w euro. Należy zachować ostrożność podczas zwrotu pieniędzy w escudo, patrz wyżej.

Ile co kosztuje

Ceny na Wyspach Zielonego Przylądka są nieco wyższe niż w Czechach, ponieważ większość produktów jest importowana. To, z czego nie jesteśmy szczególnie zadowoleni, to cena lokalnego piwa.

Przykładowe ceny:

  • Mały posiłek (kozi ser) w restauracji - 5 eur
  • Wypożyczenie najtańszego samochodu na dzień - 46 eur
  • Małe piwo Strela 0,33 l - 1 eur
  • Bilet na transport lokalny - 0,4 eur
  • Taksówka hotel - Santa Maria - 4 eur
  • Benzyna - 135 cve
  • Papierosy - 4 eur

Napiwki i targowanie się

Na Wyspach Zielonego Przylądka można targować się tylko u sprzedawców pamiątek na plaży lub w małych sklepach. W zależności od tego, ile przedmiotów chcesz kupić, ostateczna cena może zostać odpowiednio dostosowana.

Napiwki są dość powszechne na wyspach i są uważane za oczywistą część świadczonej usługi (odbiór bagażu lub sprzątanie pokoju hotelowego). Wysokość napiwku wynosi około 10% rachunku.

Jak oszczędzać

Choć nie zadowoli to wielu podróżników, najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka z biurem podróży. Cena biletu lotniczego z Pragi jest zwykle wyższa niż cała wycieczka, a jeśli chcesz podróżować na więcej niż jedną wyspę, koszty sumują się zbyt szybko. Ponadto z lotnisk często kursują tylko taksówki.

Ta sama sytuacja dotyczy zakwaterowania i wyżywienia - jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zarezerwowanie zakwaterowania z własnym wyżywieniem - restauracje są zaporowo drogie, ale nawet wtedy prawdopodobnie będziesz w tej samej cenie co organizatorzy wycieczek.

Możesz wynająć samochód lub ATV (lub rower) tylko na jeden dzień, aby zwiedzić wyspę, większość atrakcji znajduje się w odległości kilku mil.

Dzienny budżet

Jeśli obliczymy, że najtańszym sposobem na zwiedzanie Wysp Zielonego Przylądka jest wyjazd z biurem podróży, możemy uzyskać około 1 eur - 623 eur za tygodniowy pobyt all inclusive. Czeskie biura podróży nie oferują przecież żadnych innych posiłków. Doliczając wynajem samochodu za 60 eur dziennie mamy całkowity koszt 1 eur - 696 eur, co odpowiada około 73 eur na osobę dziennie, wliczając oczywiście przeloty. Cena ta odpowiada wyższemu standardowi w 4* lub 5* hotelu.

Jeśli obliczymy najtańszą opcję, jeśli pojedziemy na własną rękę, możemy uzyskać zakwaterowanie za 44 eur za noc ze śniadaniem. Na Wyspach Zielonego Przylądka nie znajdziemy wielu tańszych straganów z jedzeniem, więc spodziewajmy się, że każdy posiłek w restauracji będzie kosztował co najmniej 10 eur. Najniższy koszt na osobę na dzień wynosi zatem 48 eur, ale musimy doliczyć koszty wynajmu samochodu i przelotów.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.