Republika Zielonego Przylądka - tradycyjne jedzenie

Republika Zielonego Przylądka

Kuchnia Republiki Zielonego Przylądka

Odpowiedź na pytanie, czego skosztować na Wyspach Zielonego Przylądka, nie jest do końca łatwa. Chociaż lokalna kuchnia jest mieszanką kreolskiej i portugalskiej, większość restauracji serwuje dania kuchni europejskiej. Republika Zielonego Przylądka jest krajem rybackim, więc ryby i owoce morza są często w menu. Codziennie można tu skosztować najsłynniejszej ryby - tuńczyka.

Narodowym daniem na Wyspach Zielonego Przylądka jest cachupa. Jest ona podobna do naszego gulaszu, jednak w tym przypadku danie składa się z fasoli, warzyw i mięsa, często zagęszczanych dynią i ziemniakami. Innym narodowym przysmakiem jest grillowany kozi ser, który można znaleźć stosunkowo tanio w restauracjach.

.

Typowym napojem dla Wysp Zielonego Przylądka jest grogue. Jest to napój alkoholowy wytwarzany z trzciny cukrowej. Grogue zawiera wysoki procent alkoholu (do 54%) i smakuje jak bardzo mocny rum. Lokalne piwo nazywa się Strela, kosztuje około 1,35 euro i smakuje jak mocniejszy czeski lager. Smak nie jest wcale zły.

Woda z kranu jest ogólnie zdatna do picia, ale bardziej wrażliwym Europejczykom zaleca się picie wody butelkowanej.

Jak jeść jak miejscowy

Ryby, ryby i jeszcze więcej ryb. Miejscowi jedzą głównie świeże ryby, które kupują wraz z owocami na rynkach lub bezpośrednio od rybaków, którzy przypływają do małych portów, ważą i sprzedają swoje połowy na pomostach. Mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka nie kupują na zapas, zawsze mają wszystko świeże.

Na ulicach można zobaczyć kobiety niosące pudełka ze świeżymi smakołykami. Zazwyczaj są to smażone torebki wypełnione mieszanką rybną lub tłuczone ziemniaki zmieszane z rybą. Jest to bardzo dobre, a kawałek kosztuje około 10 escudos, co przekłada się na około 10 centów. Najpopularniejszym daniem głównym jest tuńczyk z mieszanką warzyw, ryżem i cachupą, która może być również przygotowana z samej fasoli w tańszej wersji.

Zwykłe ceny w restauracjach

Ceny w restauracjach są generalnie wyższe niż w Czechach. Przeciętny główny posiłek kosztuje około 15 euro. Porcja tuńczyka kosztuje około 12 euro.

Najtańszym posiłkiem jest grillowany kozi ser za 4 eur. Jeśli chodzi o napoje, lokalne piwo Strela jest często podawane w butelkach o pojemności 3 uncji w cenie 1,35 eur, duże piwa kosztują od 2,5 do 4 eur. Należy uważać na moc piwa, chociaż smakuje jak rześki jasny lager, zawiera 5,4% alkoholu.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.