Republika Zielonego Przylądka - czym najlepiej podróżować

Republika Zielonego Przylądka

Na każdej wyspie znajduje się zazwyczaj jedna główna droga, której długość nie przekracza kilkudziesięciu kilometrów. Poza kilkoma minibusami, na wyspie są tylko taksówki dla turystów, więc najlepszym sposobem na poruszanie się jest wynajęcie własnego samochodu lub motocykla/skutera.

Nie masz jeszcze zarezerwowanych wakacji?

 • Wakacje do Salu
 • Wakacje do Boa Vista

Wynajem samochodu / skutera

Gęstość dobrej jakości dróg i ścieżek na Wyspach Zielonego Przylądka jest niska i należy spodziewać się raczej dróg nieutwardzonych niż asfaltowych. Z tego powodu zalecamy wypożyczenie samochodu, a nie 4x4. Zdecydowanie odradzamy wypożyczanie skuterów.

Podczas jazdy główną arterią należy uważać na wyboje i dziury w drodze. Jedź ostrożnie.

Ruch na wyspach jest minimalny, a lokalni kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Oznakowanie jest podobne do europejskiego i krajowego.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu lub skutera na cały dzień?

 • Większy jeep (Nissan Navara, Suzuki Vitara) 70 EUR
 • Samochód 4x4 (Dacia Duster, Suzuki Jimmy) 55-60 EUR
 • samochód z normalnym napędem (Fiat Panda, Renault Kwid) 46 eur
 • napęd na cztery koła 40 eur
 • skuter 30 eur

Przy wynajmie należy liczyć się z obowiązkowym depozytem gotówkowym w wysokości od 200 eur do 400 eur w zależności od typu samochodu.

Samochód mogą wynająć osoby posiadające ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat. Zalecamy zabranie ze sobą międzynarodowego prawa jazdy, choć nie będzie ono potrzebne podczas wynajmu samochodu.

Wypożyczenia nie można zarezerwować online, a jedynie na miejscu.

Stacje benzynowe można znaleźć w pobliżu głównych miast, a cena litra benzyny wynosiła około 135 cve w 2022 roku.

.

Transport publiczny

Transport publiczny na wyspach odbywa się w formie minibusów. W dużych miastach, takich jak Praia czy Mindelo, kursuje również transport publiczny.

Oprócz minibusów na wyspach kursują także taksówki. Ceny z lotniska do miasta zaczynają się od 10 eur wzwyż.

Transport między wyspami

Transport między wyspami Zielonego Przylądka odbywa się promami morskimi lub samolotami.

Podróż statkiem po Wyspach Zielonego Przylądka

Istnieją regularne promy (promy) między wyspami obsługiwane przez firmę CV Interilhas z Republiki Zielonego Przylądka na 6 różnych trasach łączących wyspy na różne sposoby, w tym najczęściej odwiedzane Sal i Boa Vista.

Połączenia te nie są jednak częste i mogą zostać odwołane w zależności od złej pogody. Na przykład między Sal i Boa Vista odbywają się 2 rejsy tygodniowo. Pokonanie 50-kilometrowej trasy zajmuje od 3 do 3,5 godziny.

Dostępne trasy:

 • L1: Santo Antão - São Vicente
 • L2: São Vicente - São Nicolau - Sal - Boa Vista
 • L3: São Vicente - Praia / Fogo / Brava
 • L4: Brava - Fogo - Praia
 • L5: Sal - Boa Vista - Praia
 • L6: São Nicolau - Praia / Fogo / Brava

Szczegółową mapę tras, w tym godziny połączeń, można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika.

Bilety należy zakupić co najmniej 2 godziny przed odjazdem, a płatność online akceptowana jest wyłącznie za pomocą karty VISA. Więcej informacji można znaleźć na stronie cvinterilhas.cv.

Wyspy Zielonego Przylądka drogą lotniczą

Wyspy Zielonego Przylądka mają główną linię lotniczą , Cabo Verde Airlines, ale latają z każdej wyspy do Lizbony. Jeśli chcesz latać na trasach krajowych, musisz odwiedzić stronę mniejszej linii lotniczej Bestfly Cabo Verde.

Linie lotnicze łączą główne wyspy ze sobą, w przeciwnym razie wszystkie loty kierują się na lotnisko Praia. Loty między Boa Vista a Salem nie są dostępne, trzeba kupić dwa bilety w jedną stronę tylko przez Praia.

Bilety w jedną stronę kosztują około 8 000 cve. Można je kupić na stronie bestflycaboverde.com.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.