Republika Zielonego Przylądka - kultura i historia

Republika Zielonego Przylądka

Historia w pigułce

Wyspy Zielonego Przylądka były niezamieszkane, dopóki nie zostały zasiedlone przez Portugalczyków w XV wieku. Początkowo były wykorzystywane jako przystanek dla wypraw odkrywczych, a później jako miejsce uprawy trzciny cukrowej. W XVI-XVIII wieku stały się głównie punktem przeładunkowym dla niewolników zmierzających z Afryki do Ameryki Północnej. Portugalska rewolucja z 1974 r. doprowadziła do osłabienia istniejącego reżimu i pozwoliła koloniom ogłosić niepodległość. Republika Zielonego Przylądka stała się niepodległą republiką w 1975 roku. Obecnie głównym sektorem gospodarki, poza rolnictwem, jest turystyka.

Ludność

Ponieważ tylko Portugalczycy mieszkali na Wyspach Zielonego Przylądka przez długi czas, nadal determinuje to skład populacji. Są tu potomkowie afrykańskich niewolników i kolonizatorów z Portugalii, Włoch i Holandii. Ostatnio na wyspach odnotowano wzrost liczby uchodźców z Afryki równikowej, zwłaszcza z Senegalu. Można ich łatwo odróżnić od pierwotnych mieszkańców po znacznie ciemniejszym kolorze skóry. Całkowita populacja wysp wynosi zaledwie 400 000 osób.

Narodowym mottem jest "zero stresu" i życie mieszkańców jest również w tym duchu.

Wakacje

Republika Zielonego Przylądka jest krajem chrześcijańskim, więc główne święta, takie jak Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok, są takie same jak w Europie. Nie znajdziesz tu żadnych innych ważnych wydarzeń, które znacząco wpływają na przebieg kraju.

Kultura

Kultura na Wyspach Zielonego Przylądka jest mieszanką pochodzenia europejskiego i afrykańskiego. Na wyspie Sao Vicente co roku (w Środę Popielcową) odbywa się huczny karnawał, który jest bardzo podobny do tego w Rio de Janeiro. Inne interesujące wydarzenia to festiwal muzyczny Baia das Gatas w sierpniu i międzynarodowy festiwal teatralny odbywający się we wrześniu.

Jeśli chodzi o sztukę, mieszkańcy często wykonują rzeźby i biżuterię z orzechów kokosowych. Stają się one jedną z najpopularniejszych pamiątek. Muzyka jest mieszanką kreolskiego i portugalskiego przy akompaniamencie instrumentów folklorystycznych.

.

Język

Językiem urzędowym jest portugalski, choć większość ludności posługuje się językiem kreolskim. Obecni przywódcy kraju starają się uczynić go językiem urzędowym. Zwykli ludzie na wyspach turystycznych zazwyczaj mówią również po angielsku, choć znacznie lepiej czują się w języku portugalskim.

Turystyka

Turystyka na Wyspach Zielonego Przylądka jest wciąż w powijakach. Ze względu na ich odległość od Europy, nie są one tak popularne jak inne egzotyczne miejsca. Ze względu na niewielki rozmiar i częściowo ze względu na ochronę przyrody, zakwaterowanie jest ograniczone i na wybrzeżu znajduje się w zasadzie tylko kilka ośrodków hotelowych. Są one często własnością europejskich firm, więc poziom świadczonych usług pozostaje wysoki.

Ze względu na stale wietrzny klimat, Wyspy Zielonego Przylądka są odwiedzane głównie w celu uprawiania sportów wodnych na falach Oceanu Atlantyckiego. Ci, którzy nie surfują, mogą cieszyć się (często całkowicie odosobnioną) słoneczną pogodą na niekończących się plażach z drobnym piaskiem, ciągnących się kilometrami wzdłuż wybrzeża. Z pewnością nie spodziewaj się tu żadnych niesamowitych widoków.

Najlepszą pamiątką jest puszka pysznego lokalnego tuńczyka, kokosowy klejnot lub pamiątka związana z narodowym zwierzęciem - żółwiem morskim.

Geografia

Republika Zielonego Przylądka składa się z 10 dużych i 5 mniejszych wysp. Wszystkie powstały w wyniku aktywności wulkanicznej, która do dziś definiuje ich charakter. Wyspy są suche i pozbawione dużej ilości roślinności. Najczęstszą powierzchnią jest pustynia lub ciemne skały lawowe, a na wyspach trudno znaleźć rzekę, las lub jezioro.

Różnica czasu w stosunku do Republiki Czeskiej wynosi -2 godziny zimą i -3 godziny latem. Wyspy są stosunkowo małe, nie dłuższe niż 40 km i często mają tylko jedną główną drogę łączącą północ z południem lub wschód z zachodem. Większość wysp posiada własne lotniska i jest połączona promami.

Najczęściej odwiedzanymi wyspami są Sal i Boa Vista, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże i gdzie można znaleźć najwięcej miejsc noclegowych. Wyspy te są najczęściej odwiedzane w ramach zorganizowanych wycieczek, dlatego też większość turystów zwiedza jałowe wnętrze wyspy na wypożyczonych quadach lub samochodach terenowych.

Wyspy Santiago, Santo Antão i Sao Vincente oferują zarówno zabytki, jak i zieloną przyrodę. To tutaj znajdują się najbardziej żyzne ziemie na wyspach i możemy obserwować porośnięte zbocza wulkanów. Wizyta na każdej z nich zajmie jednak nie więcej niż dwa dni.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.