Makau - czym najlepiej podróżować

Makau

Jaki jest najlepszy sposób podróżowania po Makau? Czy w Makau kursuje metro lub autobusy publiczne?

10 najlepszych hoteli w Makau

Jakie są najlepsze ceny biletów? Gdzie je kupić? Gdzie szukać oficjalnych informacji? Przeczytaj w tym rozdziale.

Pieszo

Najlepszym sposobem na poruszanie się po półwyspie Se, gdzie znajduje się historyczne centrum, jest chodzenie pieszo. Niektóre uliczki są bardzo wąskie i można by pomyśleć, że są jednokierunkowe, ale można na nich zmieścić ruch dwukierunkowy, a nawet chodnik.

W Makau jeździ się po lewej stronie i zawsze trzeba uważać, skąd nadjeżdżają samochody.

Półwysep jest dość pagórkowaty, ulice na starym mieście są kręte i łatwo się zgubić.

Jednak w przeciwieństwie do innych azjatyckich miast, Makau jest przyjazne dla pieszych. Chodniki są wszędzie, a przejścia dla pieszych lub wiadukty są również wszechobecne.

Autobusy transportu publicznego

Autobusy są głównym środkiem transportu w Makau.

Publiczne usługi autobusowe są obsługiwane przez 2 firmy: Transmac,TCM. W praktyce jednak nie ma znaczenia, z którą firmą jedziesz i nawet nie zauważysz tego na żywo, z wyjątkiem różnokolorowych autobusów.

Ceny biletów i system opłat są takie same dla obu firm i obie firmy zatrzymują się na tych samych przystankach.

Będziesz zorientowany głównie według numeru linii.

.

Ceny biletów i Macau Pass

System opłat w Makau jest bardzo prosty, jeśli płacisz gotówką, i nieco tajemniczy, jeśli płacisz za pomocą wygodnej karty Macau Pass.

Płacenie gotówką

Każdy przejazd wszystkimi liniami kosztuje 6 mop.

Nie ma znaczenia, czy jedziesz 1 przystanek, czy przejeżdżasz przez Makau z północy na południe. Płacisz za każdy przejazd, a ponieważ nie otrzymujesz fizycznego biletu, musisz zapłacić ponownie, nawet jeśli tylko przesiadasz się do innego autobusu.

Płacisz tylko dokładną kwotę (lub więcej, ale kierowca nie ma możliwości wydania reszty) w kasie znajdującej się przy pierwszych drzwiach.

Powszechne jest również płacenie w dolarach hongkońskich po kursie 1:1.

Macau Pass - cena i gdzie kupić

Macau Pass to bardzo wygodny sposób płacenia za bilety. Kolejną dużą zaletą jest to, że tak długo, jak nie wydajesz pieniędzy załadowanych na niego na bilety, możesz również używać Macau Pass do płacenia w prawie wszystkich sklepach jak zwykłej karty kredytowej.

Taryfy z Macau Pass są tańsze niż płacenie gotówką.

Chociaż na różnych forach internetowych można przeczytać, że bilety z Macau Pass są tak samo drogie i kosztują 6 mopów, w rzeczywistości rząd Makau subsydiuje taryfy, jeśli korzystasz z Macau Pass.

W praktyce zapłacisz więc następujące kwoty:

  • 3 mop - linie zwykłe
  • 4 mop - linie ekspresowe (wszystkie linie, które mają X po numerze linii)

Jeśli skorzystasz z więcej niż 3 autobusów w ciągu 90 minut, trzeci przejazd będzie zawsze bezpłatny, jeśli zapłacisz kartą Macau Pass.

Wsiadając do autobusu, należy przyłożyć kartę Macau Pass do niebieskiego czytnika przy siedzeniu kierowcy. Przy wysiadaniu karta nie jest już przykładana do czytnika. Z tego powodu używana jest tutaj tak zwana "karta paszportowa". tap-on only system.

.

Macau Pass kosztuje 130 mop, przy czym 30 mop to zwrotny depozyt 100 mop można już wykorzystać do regularnych płatności. Jednak już w momencie zakupu można załadować na kartę więcej pieniędzy i doładowywać ją do woli w miarę upływu czasu.

Kartę można kupić lub doładować we wszystkich minimarketach lub supermarketach, takich jak 7-Eleven lub Circle K. Kartę Macau Pass można również kupić na lotnisku (na poziomie odlotów) lub w minimarkecie w hali przylotów na przejściu granicznym HZMB (po przejściu przez kontrolę paszportową).

Za Macau Pass można zawsze zapłacić wyłącznie gotówką. Płatności można dokonać w Macau Pataca lub dolarach hongkońskich.

Oficjalna strona internetowa: macaupass.com.

Rozkłady jazdy i częstotliwości

Większość linii autobusowych kursuje z częstotliwością od 10 do 20 minut, a dokładne godziny odjazdów podawane są tylko z przystanków końcowych.

Na przystankach autobusowych znajdują się elektroniczne tablice, które pokazują aktualny czas przyjazdu. Nie są one wyświetlane w minutach, ale informują o tym, ile przystanków dalej znajduje się autobus.

.

Listę przystanków na trasach obu firm oraz wstępne rozkłady jazdy można znaleźć na stronie dsat.gov.mo/bus_route. Nie ma kompleksowych map wszystkich tras autobusowych w Makau.

Godziny pracy regularnych tras to od około 5:45 do 23:30. W nocy po ulicach Makau kursuje kilka specjalnych linii nocnych oznaczonych literą "N", które kursują w odstępach 20-30 minut. W ten sposób można dotrzeć do głównych obszarów Makau transportem publicznym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przystanki i informacje

Na wszystkich przystankach autobusowych znajdują się informacje o numerach przejeżdżających linii oraz lista przystanków na każdej trasie.

Informacje są zawsze w języku chińskim i portugalskim, a w większości przypadków także w języku angielskim.

Wszystkie przystanki w Makau są oznakowane. Jeśli stoisz na przystanku autobusowym, pomachaj do nadjeżdżającego autobusu. Aby wysiąść, należy nacisnąć czerwony przycisk "Stop" na długo przed przystankiem.

Taksówki

Znane aplikacje mobilne, takie jak Uber, Lyft czy Grab, nie działają w Makau.

Nie stanowi to jednak większego problemu, ponieważ ulice Makau są wyłożone tysiącami oficjalnych czarno-białych taksówek, które są dostępne dosłownie we wszystkich lokalizacjach o każdej porze nocy i dnia.

Za taksówki można płacić gotówką (Macau Pataca lub dolarami hongkońskimi) lub miejską kartą Macau Pass, którą można nabyć w kiosku 7-Eleven. Zwykłe karty kredytowe nie mogą być używane w taksówkach.

Opłaty za przejazd taksówką są następujące:

  • Opłata za wejście na pokład na lotnisku - 5 mop
  • Pierwsze 1600 metrów - 19 mop
  • Każde kolejne 240 metrów - 2 mop
  • Dodatkowa opłata za przejazd do Coloane - 2 mop,

Oszustwa i nieuczciwe praktyki stosowane przez taksówkarzy w Makau są rzadkością. Należy jednak być przygotowanym na to, że taksówkarze często mówią tylko po chińsku, więc dobrym pomysłem jest przygotowanie celu podróży na mapie lub na kartce papieru w języku chińskim.

.

Kolejka jednoszynowa

Z obszaru Barra w południowo-zachodniej części półwyspu Makau na wyspę Taipa do centralnej części Cotai Strip kursuje automatyczna kolejka jednoszynowa.

Jest to również znane jako "lekkie metro".

Zautomatyzowany pociąg nie jest zbyt często używany, ponieważ przebiega przez obszary poza atrakcjami turystycznymi, z wyjątkiem kasyn na Cotai Strip. Stacje znajdują się jednak znacznie dalej od kasyn niż przystanki autobusowe.

Ponadto bilet Macau Pass nie jest ważny w kolejce jednoszynowej i za każdy przejazd należy zapłacić oddzielnie.

Opłatę można uiścić w automatach lub w kasie biletowej na każdej stacji. Podczas wsiadania otrzymasz token, który należy przyłożyć do czytnika przy bramce obrotowej. Żeton należy włożyć do kołowrotu podczas wysiadania.

Oficjalna strona internetowa: mlm.com.mo.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.