Makau - kultura i historia

Makau

Jak łatwo jest mówić po angielsku w Makau? Jak wyglądają mieszkańcy i kiedy są zamknięte sklepy w Makau?

Wybierz hotel z widokiem na Makau

Język

Językami urzędowymi są portugalski i chiński kantoński.

Kantoński jest pierwszym językiem dla 89% populacji. Portugalski jest językiem ojczystym dla zaledwie 1,5% populacji, a tylko 2% mieszkańców Makau mówi po portugalsku. Tak więc, ze względu na imigrację, znacznie więcej osób w Makau mówi na przykład po filipińsku niż po portugalsku.

Jednak we wszystkich miejscach publicznych i oficjalnych zawsze znajdują się znaki w języku chińskim i portugalskim bez wyjątku. Wszystkie publiczne ogłoszenia (takie jak przystanki autobusowe) są również w języku chińskim i portugalskim.

Angielski jest znacznie lepiej używany w Makau niż w Chinach kontynentalnych. W hotelach i kasynach nie będziesz miał problemu z angielskim.

Pracownicy innych usług, takich jak supermarkety i restauracje, również mówią przynajmniej w stopniu podstawowym po angielsku. Jednak zaskakująca liczba taksówkarzy w ogóle nie mówi po angielsku i zawsze dobrym pomysłem jest przygotowanie mapy miejsca docelowego w telefonie komórkowym podczas korzystania z taksówki.

Ludzie

Makau ma najwyższą gęstość zaludnienia na świecie. Na kilometr kwadratowy przypada 20 300 mieszkańców. Łącznie około 700 000 osób jest stałymi mieszkańcami Makau.

Pod względem składu etnicznego ludności dominują Chińczycy (89%), następnie Filipińczycy (4%), Wietnamczycy (2,5%) i Portugalczycy (1,8%).

Populacja stale rośnie głównie dzięki chińskim imigrantom z Chin kontynentalnych, ponieważ wysoko rozwinięte usługi turystyczne w Makau oznaczają, że płace są znacznie wyższe niż w Chinach kontynentalnych.

Średnia długość życia w Makau jest czwartą najwyższą na świecie.

Religia i przekonania

Wiara nie jest silnie obecna w Makau.

Około 80% populacji wyznaje buddyzm, 7% chrześcijaństwo, a reszta jest równomiernie rozłożona między inne religie.

Jednak faktycznych praktykujących buddystów lub chrześcijan jest wielokrotnie mniej niż zadeklarowano.

Święta

Najważniejszym świętem jest Chiński Nowy Rok - miasta co roku organizują wielką paradę z okazji Nowego Roku, połączoną z fajerwerkami.

W tym okresie miasta dosłownie pękają w szwach od turystów z Chin kontynentalnych, dla których Nowy Rok jest jednym z niewielu dłuższych okresów wolnych od pracy.

Sklepy i usługi turystyczne pozostają otwarte we wszystkie święta, w tym w niedziele.

Wręcz przeciwnie, transport publiczny kursuje nawet częściej w weekendy, przynajmniej na ruchliwych trasach turystycznych.

Historia w pigułce

W XVI wieku Chiny zezwoliły Portugalczykom na założenie kolonii na terenie dzisiejszego Makau.

Portugalczycy byli pierwszym europejskim narodem, któremu przyznano taki przywilej. W pełni wykorzystali swoją szansę i uczynili z Makau swoją bramę do całych Chin, a Makau stało się centrum handlu, gdzie kupowano chińskie towary, które mogły trafić do Europy.

W pierwszej połowie XIX wieku Brytyjczycy założyli Hongkong, a znaczenie Makau jako miejsca handlu zaczęło spadać. Terytorium pozostało jednak pod administracją portugalską, która nadal działała głównie w sferze kulturalnej.

Chiny zaczęły rościć sobie prawa do terytorium Makau po dojściu do władzy komunistów. W drugiej połowie XX wieku, po różnych problemach w Makau (strajki), Portugalczycy zdecydowali się oddać terytorium Chinom, a negocjacje zakończyły się w 1987 r., kiedy podpisano traktat o uczynieniu Makau specjalnym regionem administracyjnym w ramach (SAR) Chin.

Portugalczycy opuścili terytorium po 400 latach, a w 1999 r. Makau stało się częścią Chin, które obiecały, że system 1 kraju, 2 systemów (podobny do Hongkongu) pozwoli Makau zachować oryginalny system rządów.

Turystyka

Turystyka jest najważniejszym obszarem gospodarki. Ponad 60 procent PKB pochodzi z turystyki i hazardu.

Makau prezentuje unikalną mieszankę architektury (chrześcijańskie kościoły i wąskie malownicze uliczki na półwyspie kontrastują z błyszczącymi szklanymi hotelami na wyspach), gastronomii (jedzenie pod wpływem 400 lat portugalskiego panowania), rozrywki i hazardu (kasyna, wydarzenia kulturalne, atrakcje).

.

Usługi dla turystów takie jak hotele, centra handlowe czy transport stoją na bardzo wysokim poziomie, a Makau jest pod tym względem jednym z najlepiej rozwiniętych regionów na świecie.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.