Strefa zdemilitaryzowana (DMZ)

Wspólny obszar bezpieczeństwa

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (prawie wyłącznie w skrócie "DMZ") to pas ziemi tworzący granicę między Koreą Południową i Północną mniej więcej w okolicach 38 równoleżnika. Dzieli ona Półwysep Koreański mniej więcej na pół. Dwa zupełnie różne światy...

Porównaj ceny hoteli w Seulu

DMZ rozciąga się od morza do morza, o długości 250 km, z około 2-4 km po każdej stronie granicy. Strefa została ustanowiona w 1953 r. zaraz po zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej, aby służyć jako strefa buforowa między dwiema Koreami.

W strefie zdemilitaryzowanej nie ma wojsk po obu stronach granicy. Wyjątkiem jest tak zwana Wspólna Strefa Bezpieczeństwa w wiosce Panmundżom - jedyna między punktami styku Korei Południowej i Północnej.

Po stronie południowokoreańskiej DMZ jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych z wieloma zabytkami i widokami na Koreę Północną.

Czy można odwiedzić strefę zdemilitaryzowaną?

Trasy turystyczne bezpośrednio do DMZ są możliwe tylko w jednym miejscu. Możesz udać się do wioski Pchanmunjom w Strefie Wspólnego Bezpieczeństwa, gdzie będziesz tak blisko granicy z Koreą Północną, jak to tylko możliwe. Jednak zawsze zależy to od aktualnej sytuacji politycznej i napięć między obiema Koreami. Wspólny Obszar Bezpieczeństwa jest często obszarem niedostępnym dla turystów.

Wszystkie inne atrakcje turystyczne nie leżą bezpośrednio w DMZ, ale w innej strefie buforowej zwanej Linią Kontroli Cywilnej lub również Strefą Kontroli Cywilnej. Jest to obszar, do którego mogą wjeżdżać cywile i turyści, ale zawsze podlegają kontroli paszportowej przez koreańskie wojsko.

Jedyna zamieszkana wioska bezpośrednio w DMZ, czyli Daeseongdong (również Tesong-dong lub Josan), jest niedostępna dla zwiedzających.

Co zobaczyć w strefie zdemilitaryzowanej i w jej pobliżu?

Granica DMZ i Cywilnej Linii Kontroli jest pełna miejsc turystycznych, zabytków, atrakcji wojskowych i platform obserwacyjnych z teleskopami, z których można szpiegować Koreę Północną.

Wspólny obszar bezpieczeństwa (Panmunjon)

Jedyny punkt kontaktowy między Koreą Południową i Północną, Wspólny Obszar Bezpieczeństwa, wyrósł na miejscu dawnej wioski rolniczej Panmunjon. Ten neutralny obszar został utworzony zaraz po zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej w 1953 roku jako miejsce spotkań przywódców obu Korei.

Wspólny Obszar Bezpieczeństwa (JSA) jest podzielony przez Wojskową Linię Demarkacyjną (MDL) na część północno- i południowokoreańską. Pierwotnie zakładano, że obie strony będą mogły swobodnie przemieszczać się w ramach JSA, ale po incydencie z 1976 r. ustanowiono MDL i taki ruch nie jest możliwy.

Obecnie po każdej stronie może przebywać maksymalnie 35 nieuzbrojonych strażników. JSA jest jedynym miejscem, w którym żołnierze obu krajów widzą się twarzą w twarz.

Miejsce to można zwiedzać wyłącznie w ramach zorganizowanej wycieczki. Zobaczysz następujące miejsca:

 • Niebieskie Domy na MDL - ikoniczne trio niebieskich domów (w barwach ONZ) znajdujących się tuż przy Zielonej Linii. Są one wykorzystywane do okazjonalnych spotkań między przedstawicielami obu Korei, a czasami między rozdzielonymi rodzinami z obu krajów. Jest to jedyne miejsce, w którym jako turysta przybywający z Korei Południowej możesz przekroczyć MDL na kilka minut (jednak zawsze zależy to od aktualnej sytuacji).
 • Freedom House - duży budynek po stronie południowokoreańskiej przeznaczony do podstawowej komunikacji między oboma krajami, a zwłaszcza do komunikacji między Czerwonymi Krzyżami obu krajów.
 • Peace House - mniejszy budynek po stronie południowokoreańskiej przeznaczony do negocjacji dyplomatycznych.
 • Blue Bridge - pieszy skrót przez bagna między główną częścią JSA a kwaterami personelu Neutral Observer Mission.
 • Most Bez Powrotu - most na rzece Sacheon pomiędzy obiema Koreami, wykorzystywany do wymiany więźniów. Po jego przekroczeniu nie było już odwrotu. Obecnie jest niedostępny dla zwiedzających.

Tunele agresji

Pod Strefą Zdemilitaryzowaną w latach 70. i 90. odkryto cztery tunele, wykopane przez stronę północnokoreańską w celu przeprowadzenia niespodziewanego ataku na Seul. Uważa się jednak, że tuneli może być nawet 20. Strona południowokoreańska nazywa je Tunelami Agresji i są one obecnie częściowo otwarte dla turystów.

Najpopularniejszą atrakcją turystyczną jest Tunel 3, który ma największą pojemność i najbardziej rozbudowane udogodnienia dla turystów, w tym pociąg, który przejeżdża przez tunel poniżej fizycznej granicy obu Korei głęboko w DMZ. Znajduje się on również najbliżej Seulu.

Wszystkie tunele można zwiedzać wyłącznie w ramach zorganizowanych wycieczek.

Stacja Dorasan i punkt widokowy Dora

Nowoczesna stacja kolejowa na granicy Strefy Kontroli Cywilnej i Strefy Zdemilitaryzowanej ma znaczenie symboliczne i reprezentuje nadzieję, że pewnego dnia będzie można pojechać regularnym pociągiem pasażerskim z Seulu przez granicę do Pjongjangu.

Stacja Dorasan jest również jedyną stacją graniczną z działającymi torami między obiema Koreami. Znajduje się również przy jednym z dwóch drogowych przejść granicznych, które, miejmy nadzieję, będą wykorzystywane do podróży między Koreą Południową i Północną w przyszłości.

W pobliżu stacji (około 2 km) znajduje się najczęściej odwiedzane obserwatorium Dora, z którego można zobaczyć całą drogę do Korei Północnej przez DMZ.

Zwiedzanie obu miejsc jest również możliwe na własną rękę lub bez zorganizowanej wycieczki specjalnym pociągiem "DMZ-Train" z Seulu. Więcej szczegółów można znaleźć w poniższych rozdziałach.

Imjingak

Park Imjingak to duże miejsce pamięci z wieloma pomnikami, miejscami pamięci i małymi muzeami, wszystkie związane z wojną koreańską. Imjingak Resort znajduje się przed Strefą Kontroli Cywilnej, a zatem poza DMZ, więc podróż tutaj jest bezpłatna bez konieczności posiadania dokumentów. Będą one jednak potrzebne na przykład do przejażdżki kolejką linową przez rzekę Imjin.

Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny.

Najpopularniejsze zabytki w Imjingak Resort obejmują:

 • Most Wolności - drewniany most dla pieszych łączący park Imjingak z mostem kolejowym nad rzeką (Most Wolności).
 • Pociąg Pokoju i Kolorowe Ogrodzenie - stara zardzewiała lokomotywa, która w 1950 roku była ostatnim pociągiem, który przekroczył granicę koreańską, jest wystawiona na oryginalnym Moście Wolności. Ogrodzenie oddzielające Imjingak od Strefy Kontroli Cywilnej jest pokryte kolorowymi papierami z modlitwami o zjednoczenie Korei.
 • National Memorial Hall of the Korean War - sala pamięci z informacjami na temat wojny koreańskiej.
 • Pyeonghwa Land - mały park rozrywki z przejażdżkami lub samochodzikami specjalnie dla dzieci.

Kolejka linowa Imjingak (DMZ Gondola)

W 2019 r. zbudowano nową kolejkę linową przez rzekę Imjin, która zabierze Cię przez Strefę Kontroli Cywilnej do granicy Strefy Zdemilitaryzowanej. Ze stacji końcowej można następnie przejść specjalną ścieżką otoczoną wysokim płotem przez około 350 metrów do platformy widokowej z widokiem na rzekę i część DMZ. Korea Północna jest jednak widoczna stąd aż po horyzont.

Ponieważ kolejka linowa przejeżdża już przez Linię Kontroli Cywilnej, należy przejść przez kontrolę paszportową.

Taryfę można wykupić tylko w obie strony i wychodzi ona 11 000 krw (lub 14 000 krw w kabinie ze szklaną podłogą).

Oficjalne informacje: english.visitkorea.or.kr

Wioska Daeseong-dong

Jedyna obecnie zamieszkana wioska bezpośrednio w DMZ nazywa się Daeseong-dong (znana również jako Freedom Village w Korei Południowej) i liczy od 150 do 200 mieszkańców, głównie rolników. Nie jest ona otwarta dla zwiedzających. Jednak z punktu widokowego Dora można zobaczyć 98-metrowy maszt z flagą Korei Południowej.

Po stronie północnokoreańskiej widoczna jest również wioska Kijong-dong (znana również jako Wioska Propagandowa w Korei Południowej) ze 160-metrowym masztem z flagą Korei Północnej.

.

Jak zwiedzić strefę zdemilitaryzowaną?

Miejsca znajdujące się bezpośrednio w Strefie Zdemilitaryzowanej można zwiedzać jedynie w ramach zorganizowanej wycieczki za pośrednictwem jednego z koreańskich biur podróży (głównie z siedzibą w Seulu). Możesz także odwiedzić miejsca na obrzeżach DMZ lub całkowicie poza DMZ na własną rękę, lub możesz dojechać do granicy DMZ i dołączyć do zorganizowanej wycieczki do Dorasan Station bez konieczności robienia czegokolwiek w Seulu.

Zorganizowane wycieczki

Zorganizowana wycieczka do DMZ jest szczególnie korzystna, jeśli chcesz zobaczyć największą atrakcję, Wspólny Obszar Bezpieczeństwa. Nie ma innego sposobu, aby dostać się do tego obszaru, a są nawet okresy, w których nawet zorganizowane wycieczki są przerywane.

Wycieczki te oszczędzają również dużo czasu, ponieważ transport publiczny do stacji Imjingak lub Dorasan kursuje tylko kilka razy dziennie i jest również około dwa razy bardziej czasochłonny niż zorganizowana wycieczka.

Zaletą jest również możliwość wyboru między wycieczkami półdniowymi i całodniowymi .

Jakie są ceny wycieczek?

Ceny różnią się nieznacznie w zależności od firmy turystycznej. Zalecamy rezerwację online z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

 • Wycieczka półdniowa (około 7:00 do 14:00 lub 11:00 do 18:00) - około 80 000 krw do 90 000 krw
 • wycieczka całodniowa (ok. 7:30-17:00) - ok. 110 000 krw

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy korzystanie z bardziej półdniowych wycieczek, podczas których i tak obejdziesz większość atrakcji i będzie mniej przestojów lub irytujących przystanków w sklepach z pamiątkami.

Przykłady agencji

Transport na własną rękę

Wyjazd do strefy zdemilitaryzowanej na własną rękę z pewnością pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale z drugiej strony zawsze zajmie cały dzień. Zasadniczo masz tylko dwie opcje transportu do DMZ lub przynajmniej do granicy DMZ.

DMZ Peace Train

Najpopularniejszą opcją jest skorzystanie ze specjalnego DMZ Peace Train, który kursuje raz dziennie z Seulu (z Yongsan i Seoul Station) do Dorasan Station.

Tutaj okaże się, że ten sposób podróżowania nie jest tak bardzo na własną rękę. Na dworcu Dorasan należy przesiąść się do autobusów, które zawiozą nas do punktu widokowego Dora Viewpoint i na wycieczkę 3rd Tunnel Tour. Minusem jest to, że obecnie w tych autobusach dostępne są tylko usługi w języku koreańskim.

Pociąg odjeżdża z Seulu około 10:00 rano i wraca przed 6:00 wieczorem.

 • Cena - 36 000 krw (bilet na pociąg w obie strony + przejazd autobusem turystycznym)
 • Bilet można kupić w biurze Let's Korail na obu stacjach kolejowych w Seulu (najlepiej co najmniej dzień przed odjazdem).
 • Pociąg DMZ Peace Train nie kursuje w poniedziałki, wtorki i święta państwowe.
 • Oficjalne informacje: english.visitkorea.or.kr

Po przybyciu do Seulu należy zawsze sprawdzić w dowolnej kasie biletowej Korail, czy pociąg DMZ Peace Train jest czynny. W okresach wzmożonego napięcia między Koreami pociąg nie kursuje.

Po drodze będziesz musiał wysiąść na stacji Imjingak, gdzie odbędzie się kontrola paszportowa!

Transport do obszaru Imjingak

Miejsce pamięci Imjingak, z kolejką linową po drugiej stronie rzeki i kilkoma pomnikami, jest łatwo dostępne bez sprawdzania.

Pociągiem - podmiejską linią kolejową Gyeongui-Jungang (turkusową) do stacji Munsan (około 60 minut od centrum Seulu). Tutaj musisz przesiąść się do innego pociągu, który zabierze Cię na stację Imjingak w 15 minut.

 • Munsan -> Imjingak: w dni powszednie o 10:30 i 16:55, w weekendy o 9:35, 10:35, 15:45 i 17:20.
 • Imjingak -> Munsan: dni powszednie 10:50 i 17:15, weekendy 10:00, 12:20, 16:10 i 17:45.
 • Rozkłady jazdy i wyszukiwanie połączeń: www.seoulmetro.co.kr
 • Cena ok. 4 000 krw w jedną stronę

Autobusem - w weekendy z centrum Seulu (stacja Hongik University, gdzie zatrzymują się linie Airport Railroad, Gyeongui-Jungang i Green Line 3) co godzinę odjeżdża bezpośredni autobus 7300. Podróż trwa około 2 godzin i kosztuje około 2 000 krw.

Kiedy strefa zdemilitaryzowana jest otwarta dla zwiedzających?

Wszystkie atrakcje w Strefie Zdemilitaryzowanej i Strefie Kontroli Cywilnej są zamknięte w poniedziałki i koreańskie święta. Pociąg Pokoju DMZ nie kursuje we wtorki. Wspólny Obszar Bezpieczeństwa jest zamknięty w niedziele i czwartki.

Z drugiej strony wszystkie miejsca poza granicą stref kontrolowanych (punkty widokowe Imjingak, Odosan lub Ganghwa) są otwarte przez cały tydzień.

Czy zwiedzanie DMZ jest bezpieczne?

Nawet jeśli podpiszesz papier na punkcie kontrolnym i między Linią Kontroli Cywilnej a Strefą Zdemilitaryzowaną, że wkraczasz do niebezpiecznego obszaru, w którym twoje bezpieczeństwo nie jest gwarantowane, nie ma praktycznie żadnego realnego zagrożenia.

W rzeczywistości, w czasach wzmożonego napięcia politycznego lub militarnego, wszelkie wycieczki i możliwości podróżowania na własną rękę są zabronione.

Dress Code podczas podróży do strefy zdemilitaryzowanej

Części Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej (a zwłaszcza Panmunjon/Joint Security Area) wymagają ścisłego dress code'u. A firmy turystyczne, które organizują zorganizowane wycieczki, faktycznie wymagają tego od turystów.

W rzeczywistości zdarzają się przypadki, w których północnokoreańska propaganda wykorzystuje ekscentryczny strój turystów, aby pokazać swoim obywatelom, jak perwersyjna i zepsuta jest "zachodnia cywilizacja".

Czego więc nie nosić podczas podróży do DMZ?

 • Postrzępione/podarte spodnie
 • Odzież sportowa lub atletyczna (legginsy, szorty, podkoszulki)
 • T-shirty bez rękawów
 • Obcisłe ubrania (np. bluzki z wysokim dekoltem lub spódniczki mini)
 • Szorty/spódniczki powyżej kolan
 • Sandały lub klapki
 • Ubrania z wojskowym wzorem

Zasady te mają zastosowanie wyłącznie do bezpośrednich wizyt w Strefie Zdemilitaryzowanej lub niektórych miejscach w sąsiedniej Strefie Cywilnej (np. Obserwatorium Dora). Inne miejsca na granicach strefy nie są objęte zasadami ubioru (punkty widokowe Imjingak, Ganghwa, Odusan lub Goseong).

Kontrola paszportowa

Paszport należy mieć przy sobie za każdym razem, gdy przekracza się linię kontroli cywilnej. Dotyczy to zatem odwiedzania następujących miejsc:

 • Wspólny obszar bezpieczeństwa (Panmunjon)
 • Obserwatorium Dora
 • Stacja Dorasan
 • Wszystkie tunele agresji
 • Gondola Imjingak

Fotografowanie

Fotografowanie jest dozwolone we wszystkich miejscach turystycznych. Wyjątkiem są niektóre pomieszczenia w strefie bezpieczeństwa.

W Obserwatorium Dora nie wolno używać obiektywów o ogniskowej większej niż 90 mm.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Korea Południowa.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.