Korea Południowa - kultura i historia

Korea Południowa

Historia w pigułce

Historia Korei sięga 2333 r. p.n.e., kiedy to założono Gojoseon. Według legendy zostało ono założone przez mitycznego Danguna, którego ojciec zstąpił z niebios, a matka przekształciła się z niedźwiedzia. Obecnie Korea jest republiką. Najbardziej znaną dynastią rządzącą była dynastia Joseon (Joseon - koreański - 전주이씨, 全州李氏). Panowała ona od 1392 r. do 1910 r., kiedy to Korea została zajęta przez Japonię.

Koreańczycy do dziś upamiętniają tę dynastię poprzez różne festiwale i uroczystości. Pierwsze wybory prezydenckie odbyły się w 1987 roku. Jeden z prezydentów (Kim-Dae-Jung) zdobył nawet Pokojową Nagrodę Nobla w 2000 roku. W 2013 roku kobieta - córka byłego prezydenta - objęła fotel prezydencki.

Nie pozostała ona jednak długo na nowym stanowisku, gdyż w 2016 r. postawiono jej zarzuty korupcyjne. Obecnie ma napięte stosunki ze swoim północnym sąsiadem, Koreą Północną. Są one oddzielone pasem o długości ponad 200 kilometrów. Znajdziesz tu głównie nowoczesne budynki, ponieważ wiele z nich zostało zniszczonych podczas wojny koreańskiej.

Ludzie

Ludzie są otwarci, radośni, ciekawi, szybcy, czasem nawet nieskoncentrowani lub roztargnieni. Są przyzwyczajeni do obcokrajowców w miastach i znają podstawowy angielski, ale nadal czasami wstydzą się mówić. Zazwyczaj to obcokrajowiec rozpoczyna rozmowę. Ludzie w wiosce są ubrani w tradycyjne stroje i nie znają żadnych angielskich słów, ale tym bardziej fajnie jest się z nimi komunikować! Często pytają: "Ile masz lat?". To bardzo częste pytanie, nie przejmuj się. Koreańczycy zawsze szanują swoich starszych.

Święta i festiwale

Podczas oficjalnych świąt zamknięte są tylko biura i banki. Boże Narodzenie obchodzone jest przez Koreańczyków 25 grudnia. Jeśli lubisz Walentynki, warto zauważyć, że 14 lutego kobiety dają prezenty mężczyznom, a 14 marca jest odwrotnie. Podczas gdy my "świętujemy" przybycie świętego Marcina 11 listopada, Koreańczycy obchodzą Dzień Pepero, kiedy zakochane pary wręczają sobie batoniki Pepero. Ciekawy jest dzień 1 stycznia, kiedy dzieci w rodzinie dostają pieniądze.

Większość festiwali, parad i uroczystości odbywa się w kwietniu. To właśnie wtedy kwitną lokalne kwiaty wiśni, co dodaje lokalnej atmosferze.

Jinhae Gunhangje Festival (진해군항제)

Festiwal ten jest jednym z największych i najbardziej znanych wiosennych festiwali w kraju, który co roku odwiedza ponad 2 miliony turystów. Rozpoczyna się od upamiętnienia panowania dynastii Joseon, znanej również jako dynastia I lub R. Podczas festiwalu można być świadkiem słynnych parad Koreańczyków w tradycyjnych strojach, a także spróbować lokalnych potraw.

Starlight Festival (여좌천-벚꽃명소)

Jeśli lubisz spacerować po Pradze nocą i cieszyć się widokiem oświetlonych zabytków i nigdy nie przegapisz festiwalu światła w Pradze, Starlight Festival jest dla Ciebie. Jest on częścią festiwalu Jinhae Gunhangje. Wokół rzeki Yeojwacheon można podziwiać pokaz laserowy, oświetlony most i okoliczne drzewa wiśniowe. Obejmuje to również spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Królewska parada i wojskowy zespół muzyczny

Królewska parada uliczna odbywa się co roku wokół obrotowego Jungwon. Jest ona prowadzona przez admirała Yi Sun-sin i jego armię i podkreśla zwycięstwa wojenne podczas dynastii Joseon. W pobliżu Jinhae Gymnasium i na sąsiednich ulicach można posłuchać dźwięków wojskowej orkiestry i podziwiać występ wojskowej gwardii honorowej.

Kultura

Koreańczycy są wychowywani w szacunku i pokorze wobec starszych i ogólnie autorytetów. W swoim języku rozpoznają nawet sześć poziomów wycia i kiwania głową. W społeczeństwie kładzie się nacisk na kolektywizm. Hołdują tradycyjnym wartościom i bardzo dbają o relacje, nie tylko rodzinne. Buddyzm, konfucjanizm i chrześcijaństwo (protestantyzm) są szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie.

Osobliwości i różnice

  • Publiczne chrapanie jest wykroczeniem,
  • Nie dają sobie nawzajem prezentów urodzinowych,
  • Podczas posiłków klękają na podłodze i nie kładą stóp pod stołem.

Flaga jest oficjalnie nazywana Tchägukki - 태극기 / 太極. W centrum znajduje się czerwony i niebieski symbol yin i yang, a w każdym z czterech rogów znajduje się jeden trygram. Symbol täguk odzwierciedla wielowiekową tradycję harmonii między dwoma przeciwieństwami yin i yang, która wywodzi się z taoizmu, ale jest obecna we wszystkich szkołach myślenia w Korei - konfucjanizmie, buddyzmie, szamanizmie, a może nawet chrześcijaństwie. Białe tło flagi symbolizuje światło i czystość oraz wyraża pragnienie pokoju narodu koreańskiego. Cztery trygramy wokół środka symbolizują niebo, ziemię, ogień i wodę. Wszystkie te elementy razem wyrażają kosmiczną harmonię i jedność. Flaga reprezentuje ideał narodowego dobrobytu i uniwersalnej prawdy, którą cenią wszyscy Koreańczycy.

Tradycyjne sztuki obejmują gugak, co przekłada się na muzykę narodową, oraz inne sztuki, takie jak tańce artystyczne, pieśni i przedstawienia. Ponadto Koreańczycy odziedziczyli po swoich przodkach szeroką gamę tańców narodowych, takich jak salpurichum (duchowe oczyszczanie), gutchum (rytualne tańce szamańskie), taepyeongmu (tańce pokoju), hallyangchum (dosłownie "tańce leniwych ludzi"), buchaechum (tańce dla zabawy), geommu (tańce z mieczem) i seungmu (tańce mnichów). Ponadto talchum (taniec masek) i pungmul nori (gra na instrumentach muzycznych) są dobrze znane ze swojej satyrycznej natury. Malarstwo i kaligrafia są znane od czasów starożytnych i były pod wpływem Chin. Warto również wspomnieć o garncarstwie i rękodziele.

Tradycyjna południowokoreańska odzież określana jest jako Hanbok. Jest to sukienka bez kieszeni, charakteryzująca się jasnymi kolorami. Nadal jest noszony podczas tradycyjnych uroczystości lub festiwali.

Język

Językiem urzędowym jest koreański. W miastach i obszarach turystycznych można łatwo porozumieć się po angielsku, zwłaszcza z młodszym pokoleniem.

Turystyka

Pomimo tego, że Korea Południowa ma tak wiele do zaoferowania, nadal pozostaje nieco w cieniu swojego bardziej znanego wschodniego sąsiada, Japonii. Większość turystów znajduje się w Seulu, stolicy, gdzie koncentrują się wszystkie usługi. Gdziekolwiek nie pójdziesz, spotkasz ciekawskich Koreańczyków z ich najlepszymi smartfonami i aparatami fotograficznymi, zwłaszcza w weekendy i dni wolne, kiedy wyruszają na wycieczki.

Geografia

Kraj położony jest w południowej części Półwyspu Koreańskiego. W pobliżu znajduje się wiele innych małych wysp, z których największą jest wyspa Jeju. Jest ona również interesująca, ponieważ jest domem dla najwyższego punktu w Korei i wygasłego wulkanu Halla-san i jest jedynym miejscem w kraju, które znajduje się już w strefie podzwrotnikowej. Na zachodzie Korea jest obmywana przez wody Morza Żółtego, a na wschodzie przez wody Morza Japońskiego. Koreańczycy nazywają Morze Żółte Morzem Zachodnim, a Morze Japońskie Morzem Wschodnim z powodu powojennej wrogości wobec Japończyków. Korea jest bardzo górzystym krajem, ale na południu znajdują się niziny, które zajmują tylko około 30% powierzchni.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.