Korea Południowa
Korea Południowa

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Korea Południowa

Korea Południowa - wiza turystyczna

Krystof Hajek zaktualizowany 11. 3. 2024

Korea Południowa stosuje ruch bezwizowy do wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także USA, Kanady, Australii, Indii i wielu innych krajów na całym świecie.

Jednak od 1 września 2021 r. przed podróżą należy wypełnić elektroniczne zezwolenie na podróż K-ETA i uiścić opłatę administracyjną.

Bezpłatny wjazd bez K-ETA

Aby promować turystykę, Korea Południowa zniosła wymóg wypełnienia elektronicznego zezwolenia na podróż K-ETA w przypadku podróży między 1.4.2023 a 31.12.2024.

Po przylocie wystarczy wypełnić kartę przylotu i okazać paszport.

Podróż bezwizowa z K-ETA

Możesz podróżować do kraju na maksymalnie 90 dni bez konieczności uzyskania tradycyjnej wizy w ambasadach Republiki Korei.

Wypełnij wniosek na oficjalnej stronie k-eta.go.kr, w żadnym wypadku nie wypełniaj K-ETA na stronie o innym adresie. Są to oszukańcze witryny, które wyciągną od ciebie znacznie więcej pieniędzy, niż faktycznie warta jest K-ETA.

Elektroniczną autoryzację można również wypełnić za pośrednictwem aplikacji mobilnej k-eta (Google Play / App Store).

Jak długo przed podróżą muszę wypełnić K-ETA?

Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed wyjazdem. Jest to maksymalny czas na otrzymanie decyzji o zatwierdzeniu K-ETA. O ile nie masz historii nielegalnego wjazdu do Korei Południowej lub nie popełniłeś przestępstwa w kraju, nie musisz się martwić, że K-ETA nie zostanie zatwierdzona.

W większości przypadków informacje o zatwierdzeniu dotrą w ciągu 30 minut na podany adres e-mail.

Zalecamy wydrukowaniewiadomości e-mail. K-ETA jest zawsze sprawdzana po wejściu na pokład samolotu i mogą wystąpić sytuacje, w których wi-fi nie działa na lotnisku, z którego lecisz (zdarza się to często w Chinach, a nawet w Arabii Saudyjskiej). Nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu bez okazania zatwierdzonej autoryzacji K-ETA.

Jak długo ważna jest K-ETA?

Koreańska K-ETA jest ważna przez 2 lata, podczas których możesz odbyć dowolną liczbę podróży do Korei Południowej.

Ile kosztuje K-ETA i jak za nią zapłacić?

Zezwolenie na podróż K-ETA kosztuje 10 000 krw i jest płatne wyłącznie online kartą kredytową po zakończeniu rejestracji na stronie k-eta.go.kr.

Kto musi wypełnić K-ETA?

Elektroniczne zezwolenie na podróż K-ETA musi być wypełnione przez wszystkich podróżujących do Korei Południowej, w tym małoletnie dzieci. Wszyscy podróżni muszą wypełnić i opłacić własną K-ETA.

Wyjątkiem są podróżni, którzy lecą do Korei na dłużej niż 90 dni i mają własną wizę z ambasady. Nie muszą oni wypełniać autoryzacji K-ETA.

Ważność paszportu

Jaka musi być ważność mojego paszportu, aby podróżować do Republiki Korei?

Paszport musi być zawsze ważny dla wszystkich podróżnych przez co najmniej 6 miesięcy po opuszczeniu Korei (tj. po zakończeniu podróży).

Z drugiej strony nie ma ograniczeń czasowych co do tego, jak długo paszport musi być stary przed podróżą do kraju. Do Korei Południowej można podróżować z zupełnie nowym paszportem.

Wizy na pobyty powyżej 90 dni

Jeśli podróżujesz do Korei na dłuższy okres czasu, zawsze musisz uzyskać standardową wizę w Ambasadzie Republiki Korei.

Pełne informacje na temat uzyskania wizy standardowej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.immigration.go.kr.

Jak przebiega rozmowa imigracyjna?

Po przybyciu do Korei Południowej (lub przybyciu statkiem) zostaniesz poddany standardowej kontroli paszportowej. Jeszcze w samolocie otrzymasz papierową kartę do wypełnienia, która jest deklaracją celną.

Formularze wjazdowe są nadal dostępne na stojakach przed kontrolą paszportową, ale nie są one wypełniane przez posiadaczy K-ETA. Oznacza to, że z samolotu można bezzwłocznie przejść do kontroli paszportowej.

Sama rozmowa imigracyjna obejmuje pobranie odcisków palców i zdjęcie twarzy. Zazwyczaj kontrola graniczna trwa maksymalnie 1-2 minuty. Otrzymasz zwolnienie z obowiązku wizowego w formie naklejki paszportowej.

Po kontroli paszportowej odbierzesz bagaż i przejdziesz jeszcze jedną kontrolę celną, która polega jedynie na prześwietleniu bagażu. W tym samym czasie oddasz formularz, który otrzymałeś w samolocie. Jeśli nie otrzymałeś go w samolocie, formularze te są ponownie dostępne na stoisku przed urzędem celnym.

Opuszczając Koreę, nie musisz w ogóle przechodzić obok straży granicznej. Wystarczy udać się do automatycznych bramek, które rozpoznają twarz i wpuszczają w ciągu kilku sekund. Te automatyczne bramki są dostępne nie tylko dla obywateli Korei, ale także dla wszystkich obcokrajowców.

Inne dokumenty

Nie są wymagane żadne inne dokumenty poza ważnym paszportem i wypełnionym formularzem K-ETA (który jest sprawdzany podczas odprawy).

Zaleca się mieć wydrukowany lub pod ręką w telefonie dokument podróży powrotnej, ale jest on sprawdzany tylko w wyjątkowych przypadkach.

Przepisy celne

Osoby powyżej 20 roku życia mogą bezcłowo wwieźć do kraju:

  • 200 szt. papierosów,
  • 50 cygar,
  • 250 g tytoniu fajkowego,
  • 1 litr napojów alkoholowych,
  • 2 uncje perfum,
  • upominki o wartości do 400 usd.

Gotówka przekraczająca 10 000 usd musi zostać zadeklarowana na piśmie po przybyciu na lotnisko. Służą do tego formularze rozdawane w samolocie.

Obowiązuje ścisła polityka zakazu importu:

  • narkotyków,
  • owoców,
  • produktów mięsnych,
  • ...publikacji i kaset wideo pochodzenia północnokoreańskiego.

W przypadku chęci wywozu zabytków kultury i narodowych antyków wymagana jest inspekcja i zatwierdzenie przez Seoul Metropolitan Government, Art & Antique Assessment Office w Seulu.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.