Korea Południowa - waluta, pieniądze i ceny

Korea Południowa

Jaką walutą płacisz w Korei Południowej? Ile kosztują towary w zwykłym supermarkecie, a ile w restauracji? Ile kosztuje tydzień w mieście? Dowiedz się tego w tym rozdziale.

Ile kosztują hotele? Sprawdź ceny hoteli już teraz

Wony koreańskie

Płatności dokonywane są w wonach koreańskich, które obejmują zarówno banknoty papierowe, jak i monety. Wygrana jest podzielona na chony, które w praktyce są rzadko używane.

Płaci się monetami i banknotami, przy czym monety mają wartość 10, 50, 100 i 500. Banknoty papierowe występują w nominałach 1,000, 5,000, 10,000 i 50,000.

W życiu codziennym koreański won zapisywany jest skrótem ₩, a międzynarodowy kod dla wona to KRW.

Waluty obce są rzadko akceptowane w Korei, a jeśli już, to tylko dolary amerykańskie. Można ich używać do płacenia za różne wycieczki z lokalnymi firmami turystycznymi, na przykład do Strefy Zdemilitaryzowanej.

Wymiana walut i płatności kartą

Korea jest bardzo nowoczesnym krajem, ale płatności kartą nie są jeszcze tak powszechne jak w Europie czy Chinach.

Gdzie mogę płacić kartą?

Kartą można płacić we wszystkich supermarketach i minimarketach, hotelach, lepszych restauracjach i prawie wszystkich zabytkach. Z drugiej strony nie można używać karty w transporcie publicznym, gdzie we wszystkich koreańskich miastach potrzebna jest gotówka.

Nawet uliczni sprzedawcy żywności i wiejskie lub tańsze restauracje zazwyczaj nie akceptują kart.

Podczas podróży pociągiem dalekobieżnym istnieją oddzielne maszyny dla kart koreańskich i zagranicznych.

Większość koreańskich terminali płatniczych dla kart zagranicznych nie pozwala na płatności zbliżeniowe; należy włożyć kartę do terminala w "staromodny" sposób.

Bankomaty

W Korei nie brakuje bankomatów. Znajdują się one oczywiście w bankach, które można znaleźć wszędzie w dużych miastach, a bankomaty zwykle znajdują się na stacjach metra, supermarketach i sklepach spożywczych, dworcach kolejowych i lotniskach.

Jakie są opłaty za wypłatę z bankomatu w Korei Południowej?

Niezależnie od tego, czy twój bank pobiera opłaty za wypłaty w zagranicznych bankomatach, większość koreańskich banków ma własne opłaty za wypłaty z zagranicznych kart bankowych. W większości przypadków opłata ta wynosi około 3 500 krw, niezależnie od wypłacanej kwoty.

Istnieją jednak banki, które umożliwiają bezpłatne wypłaty, na przykład:

 • NH Bank
 • KB Kookmin Bank
 • Busan Bank

Kantory wymiany walut

Kantory wymiany walut można znaleźć tylko na lotniskach, nie ma wyspecjalizowanych kantorów na ulicy. Można jednak oczywiście wymienić pieniądze w banku.

Kursy wymiany na lotniskach Incheon lub Busan są zwykle stosunkowo korzystne i są najlepszym sposobem na wymianę dolarów lub euro.

Ceny w Korei Południowej, czyli ile to kosztuje?

Korea Południowa jest stosunkowo drogim krajem, w którym ceny można porównać do nieco powyżej średnich cen w Unii Europejskiej. Jest jednak tańsza niż na przykład USA czy Australia.

Przykładowe ceny

Ile kosztują podstawowe artykuły spożywcze, atrakcje turystyczne lub transport w Korei Południowej? Sprawdź orientacyjną tabelę cen.

Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym (ceny za noc):

Jedzenie w restauracji:

 • Gorący główny posiłek w zwykłej restauracji - 10 000 krw
 • Menu w restauracji typu fast food - 8 000 krw
 • Trzydaniowe menu dla 2 osób w lepszej restauracji w centrum miasta - 50 000 krw
 • Espresso lub cappuccino - 4 800 krw
 • Woda 0,33 l - 1 000 krw
 • Fanta/Coca Cola/Sprite 0,5 l - 2 000 krw
 • Piwo z beczki - 4 000 krw

Żywność w supermarkecie:

 • Woda 1,5 l - 1 400 krw
 • Pakowana bagietka - 2 000 krw
 • Coca Cola (i inne napoje gazowane) - 1 800 krw
 • Mleko 1l - 2 600 krw
 • Gałka lodów - 1 000 krw
 • Jabłka - 8 200 krw / kg
 • Banany - 4 400 krw / kg

Transport:

 • Bilet komunikacji miejskiej - ok. 1 300 krw
 • Karta TMoney na transport publiczny - 4 000 krw
 • Cena benzyny 1 litr - 1 700 krw
 • Wynajem samochodu na dzień - od 100 000 krw w zależności od sezonu i długości wynajmu
 • Porównaj ceny wynajmu samochodów na lotnisku Incheon

Alkohol i papierosy:

 • Butelka wina w sklepie - 20 000 krw
 • Puszka lokalnego piwa - 3 200 krw
 • Koktajle w barze - od 8 000 do 10 000 krw
 • Paczka papierosów - 4 500 krw

Napiwki i targowanie się

Napiwki nie są powszechne. Większość większych hoteli dolicza 10% do rachunku jako opłatę za obsługę. Taksówkarze docenią, jeśli zostawisz im resztę (jandon gajiseyo po koreańsku), ale nie jest to obowiązek.

Uprzejmie jest zostawić niewielki datek pieniężny podczas wizyty w kościele lub świątyni, nawet jeśli wstęp jest bezpłatny.

Targowanie się nie jest powszechne w kulturze Korei Południowej, nawet na targowiskach.

Na czym zaoszczędzić

Podróżując po Korei, najwięcej zaoszczędzisz na dwóch rzeczach: zakwaterowaniu i transporcie.

W większych miastach działa wiele niedrogich hosteli z cenami zaczynającymi się od 18 euro za noc, a jeśli wolisz tradycyjne hotele, wybierz lokalne marki zamiast międzynarodowych. Możesz zaoszczędzić nawet 30% na cenie.

Korea ma dobrą sieć transportu publicznego i dalekobieżnego oraz drogie wypożyczalnie samochodów, więc najwięcej zaoszczędzisz, korzystając z pociągów i autobusów zamiast samochodów.

Jeśli podróżujesz na dłużej niż kilka dni, zdecydowanie warto kupić kartę transportową Tmoney, którą można następnie wykorzystać do uzyskania niewielkich zniżek. W Korei zawsze płacisz dokładnie tyle, ile wydajesz. W miastach łatwo jest zaoszczędzić pieniądze po prostu chodząc pieszo.

Dzienny budżet

Potrzeby podróżnych znacznie się różnią, więc oto tylko ogólny przykład tego, ile pieniędzy należy przeznaczyć na jeden dzień w Korei. Obliczamy ceny w przypadku podróży z 2 osobami i podajemy wynikową wartość dla 1 osoby.

Możesz uzyskać zakwaterowanie na 1 noc w pokoju 2-osobowym w przyzwoicie ocenianym 3* hotelu za średnią cenę 48 euro. Tak więc za dzień podróżowania w 2 osoby wydasz około 24 eur.

Transport po głównych miastach będzie kosztował około 6 000 kr, jeśli na przykład podczas tygodniowego pobytu wybierzesz się w 2 podróże pociągiem z Seulu do Pusan, przygotuj się na około 130 000 kr. Po uwzględnieniu w budżecie wydatków na dzień, otrzymujemy około 24 000 krw.

Za jeden ciepły posiłek dziennie zapłacisz około 10 000 krw, a łącznie za śniadanie, lunch i różne przekąski zapłacisz kolejne 20 000 krw.

Opłaty za wstęp do różnych zabytków, muzeów lub punktów widokowych wyniosą średnio około 15 000 krw dziennie.

W sumie przeciętny podróżnik zapłaci około 115 000 krw.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.