Korea Południowa - czym najlepiej podróżować

Korea Południowa

Korea Południowa ma wyrafinowany i wysokiej jakości system transportu publicznego, a także drogi i autostrady. Pomimo niewielkich różnic w stosunku do transportu w Europie lub Ameryce, szybko przyzwyczaisz się do koreańskiego systemu i przekonasz się, że podróżowanie tutaj jest bardzo łatwe nawet dla zagranicznych turystów.

Porównaj ceny wynajmu samochodów

W Korei Południowej można korzystać z krajowych połączeń lotniczych, szybkich pociągów i kolei lokalnych, nowoczesnych autobusów dalekobieżnych i transportu publicznego.

Samochodem w Korei Południowej

Chociaż system transportu publicznego w Korei jest wyrafinowany i rozpowszechniony poza głównymi miastami, jeśli chcesz zwiedzić wieś, obszary górskie i wybrzeże Korei, wynajem samochodu pozostaje po prostu najbardziej wydajną i wygodną opcją.

Nawet zagraniczni goście mogą wynająć samochód w Korei Południowej bez większych formalności.

Szczegółowe informacje na temat podróżowania samochodem można znaleźć w rozdziale Wynajem samochodów w Korei Południowej.

Krajowy transport lotniczy

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Korei Południowej i dobrego transportu lądowego, istnieje również ruchliwa krajowa usługa lotnicza. W sumie w Korei Południowej znajduje się 15 lotnisk z regularnymi usługami.

Latanie samolotem w obrębie kontynentu rzadko jest warte czasu, ale koszt jest w pełni konkurencyjny w stosunku do pociągów i autobusów na niektórych trasach, zwłaszcza jeśli podróżujesz z bagażem podręcznym.

Samolotem w obrębie kontynentu

LotniskoSeoul-Gimpo GMP jest głównym węzłem lotów krajowych, a wyspa Jeju i Busan są najczęstszymi miejscami docelowymi. Ta trasa jest obsługiwana 2-3 razy na godzinę, a bilety w jedną stronę, przy zakupie z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, zaczynają się od 25 USD.

Z miejsc na kontynencie dostępne są również loty do Ulsan, Gwangju, Muan i Pohang.

Znajdź loty dookoła Korei

Trasy kontynentalne są obsługiwane głównie przez Air Busan, Korean Air, Jin Air i Jeju Air. Hi Air dodaje loty do mniejszych miast.

Najbardziej ruchliwa na świecie trasa Seul - Jeju

Koreańskie lotnictwo krajowe od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Trasa z lotniska Gimpo w Seulu na popularną wakacyjną wyspę Jeju jest najbardziej ruchliwą na świecie.

Około godzinna trasa obsługuje do 200 lotów dziennie w szczycie sezonu. Oznacza to, że trasa ma, bez przesady, krótsze przerwy niż, powiedzmy, metro w Seulu.

Średnia cena biletu powrotnego z Seulu do Jeju wynosi od 100 do 180 USD.

Najtańsze bilety są zazwyczaj oferowane przez T'Way Airlines, Air Busan, Jeju Air i Jin Air, a Korean Air, Asiana Airlines i Air Seoul oferują najwięcej połączeń.

Pociągi i pociągi ekspresowe

Korea Południowa posiada ponad 5000 km linii kolejowych łączących większość głównych miast. Jednak lokalne linie do obszarów wiejskich są minimalne, więc koleje w Korei funkcjonują głównie jako środek szybkich podróży na duże odległości.

Koreański system kolejowy jest bardzo nowoczesny, z nowymi, czystymi i niezawodnymi pociągami. Sieć kolejowa podzielona jest na linie konwencjonalne i linie dużych prędkości.

Pociągi dużych prędkości w Republice Korei kursują na następujących odcinkach:

 • Seul - Cheonan - Daejeon - Daegu - Ulsan - Busan (maksymalna prędkość 305 km/h)
 • Seul - Cheonan - Iksan - Gwangju (maks. prędkość 305 km/h)
 • Seul - Manjong - Pyeongchang - Gangneung (maks. prędkość 260 km/h)
 • Seul - Wonju - Yeongju - Gyeongju - Busan (maks. prędkość 260 km/h)

W Korei Południowej działa dwóch przewoźników kolejowych.

Korail z szybkimi pociągami KTX

Ta państwowa firma obsługuje zarówno szybkie pociągi KTX, jak i konwencjonalne usługi stop-and-go na wszystkich liniach w kraju.

Korail dzieli pociągi na kilka grup, a już podczas rezerwacji biletu można wywnioskować, jak szybka i dobra będzie usługa:

 • KTX-Sancheon - najnowocześniejsze pociągi dużych prędkości do prędkości powyżej 300 km/h.
 • KTX-I - starsze pociągi dużych prędkości oparte na francuskich jednostkach TGV dla prędkości powyżej 300 km/h
 • KTX-Eum - nowoczesne pociągi dużych prędkości dla drugorzędnych linii dużych prędkości o prędkości do 260 km/h
 • ITX - nowoczesne pociągi o dużej pojemności do prędkości 200 km/h
 • Saemaul - konwencjonalny pociąg z wagonami ciągniętymi przez lokomotywę, najszybsze pociągi do czasu uruchomienia pociągów dużych prędkości, obecnie kursują na liniach drugorzędnych jako pociągi ekspresowe
 • Mugunghwa - konwencjonalny pociąg z wagonami ciągniętymi przez lokomotywę, najwolniej zatrzymujący się, zatrzymujący się na większości stacji na trasie.
 • Nuriro - podobnie powolne pociągi jak Mugunghwa, w których stosowane są nowocześniejsze jednostki.

Bilety i ceny

Bilety na pociąg można kupić online na oficjalnej stronie letskorail.co.kr lub na stacji przed odjazdem.

Tradycyjne kasy biletowe i automaty biletowe w języku angielskim są dostępne wszędzie. Niektóre maszyny obsługują tylko koreańskie karty kredytowe, podczas gdy inne działają tylko z zagranicznymi kartami kredytowymi, ale zawsze są wyraźnie oznaczone.

Ceny biletów są równie drogie online, jak i na miejscu, jednak jeśli podróżujesz pociągiem ekspresowym w ruchliwych godzinach (rano, po południu, piątek, niedziela) i chcesz wsiąść do pociągu dokładnie o tej godzinie, zalecamy zakup online. Zdarza się, że niektóre pociągi są wyprzedane z kilkudniowym wyprzedzeniem. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ na głównych liniach kursuje wiele pociągów.

Możesz również skorzystać z aplikacji Korail (Google Play / App Store).

Nie ma potrzeby drukowania biletu zakupionego online. Wystarczy mieć zapisany kod QR na telefonie komórkowym, ale w większości przypadków nie będzie on nawet potrzebny. Numer wagonu i numer miejsca są zawsze zaznaczone na bilecie. Konduktor po prostu przechodzi przez pociąg i sprawdza, czy zakupione miejsca są zajęte. Bilety są sprawdzane tylko w przypadku jakichkolwiek rozbieżności.

Ponadto wszystkie pociągi wyposażone są w darmowe wi-fi, więc dostęp do biletu w telefonie jest zapewniony nawet bez koreańskiej karty SIM.

Przykładowe ceny biletów i czasy przejazdów:

 • Seul - Busan
  • Pociąg ekspresowy KTX jedzie 2:40 i kosztuje 59 800 krw
  • Pociąg ekspresowy ITX jedzie 4:45 i kosztuje 42 600 krw.
  • Pociąg Mugunghwa stop jedzie 5:50 i kosztuje 28 600 krw
 • Seul- Mokpo: na trasie kursują tylko pociągi ekspresowe KTX z czasem przejazdu ok. 2:40 i ceną 53 100 krw.
 • Seul- Yeosu: na trasie kursują tylko pociągi ekspresowe KTX z czasem przejazdu ok. 3:15 i ceną 47 500 krw.
 • Seul- Gangneung: na trasie kursują tylko szybkie pociągi KTX-EUM z czasem przejazdu ok. 2:00 i ceną 27 600 krw.
 • Seul- Pyeongchang: na trasie kursują tylko szybkie pociągi KTX-EUM, czas przejazdu wynosi ok. 1:30, a cena 19 700 krw.
 • Busan (Bujeon) - Mokpo: na trasie kursują tylko pociągi Mugunghwa z czasem przejazdu ok. 6:40 i ceną 24 500 krw.

SRT

Super Rapid Train (w skrócie SRT) to prywatny przewoźnik obsługujący wyłącznie szybkie pociągi do/z Seulu na głównych koreańskich trasach.

W przeciwieństwie do państwowego przewoźnika Korail w Seulu, nie zatrzymuje się na głównej stacji Seul w centrum miasta, ale zamiast tego zatrzymuje się na stacji Suseo na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Pociągi SRT kursują na następujących trasach:

 • Suseo (Seul) - Cheonan - Daejeon - Daegu - Ulsan - Busan
 • Suseo (Seul) - Cheonan - Iksan - Gwangju - Mokpo

Na trasie z Seulu do Busan kursuje do 40 pociągów dziennie, natomiast do Mokpo 20 pociągów dziennie.

Bilety i ceny

Podobnie jak w przypadku Korail, bilety można kupić online na stronie etk.srail. kr oraz na stacjach w kasach biletowych lub automatach. Cena jest taka sama w przypadku zakupu online i na miejscu.

Bardziej odległe stacje w Seulu rekompensują niższe ceny biletów niż Korail:

 • Seul Suseo -Busan: 52 300 krw
 • Seul Suseo- Mokpo: 46 100 krw

Autobusy dalekobieżne

Autobusem można dojechać praktycznie wszędzie. Autobusy kursują 15 minut do większych miast i godzinę do mniejszych miasteczek i wiosek.

Autobusy dalekobieżne są bardzo wygodne i w przeciwieństwie do autobusów europejskich lub amerykańskich, mają o jedno miejsce mniej w rzędzie (układ 2+1), co zapewnia znacznie więcej miejsca.

Na trasach, na których kursują również pociągi ekspresowe, autobusy konkurują ceną. Jednak szczególnie w miejscowościach turystycznych wzdłuż wybrzeża, ale także w górach, autobusy są jedyną możliwą formą transportu.

Autobusy dalekobieżne w Korei Południowej dzielą się na dwa rodzaje: ExpressBus i InterCityBus. W głównych miastach zawsze znajduje się kilka dworców autobusowych, które opisujemy na przykład w naszym przewodniku po Seulu lub naszym przewodniku po Busan.

Autobusy InterCity konkurują nawet z ExpressBus na niektórych trasach, więc zawsze warto porównać rozkłady jazdy i ceny na dwóch poniższych stronach internetowych.

Expressbus

Autobusy ekspresowe kursują na głównych trasach między największymi koreańskimi miastami (zwłaszcza z Seulu) i często konkurują z pociągami. Kursują głównie po autostradach i mają minimalną liczbę przystanków.

Bilety można kupić przed odjazdem na dworcu autobusowym lub na stronie internetowej kobus.co.kr. Mimo że kilka firm kursuje na różnych trasach, nie trzeba odwiedzać różnych stron internetowych lub kiosków. Wszystko jest zintegrowane w jednej kasie biletowej lub na jednej stronie internetowej kobus.co . kr.

Na głównych trasach kupowanie biletów z wyprzedzeniem nie jest konieczne. Istnieje duża liczba połączeń i praktycznie niemożliwe jest znalezienie wszystkich zajętych.

Ceny są zawsze ustalane dla danej trasy i są takie same dla wszystkich firm. Są one jedynie stopniowane w zależności od jakości autobusów, które dzielą się na Economy, Excellent i Premium. W praktyce jednak różnice są niewielkie, a autobusy klasy Economy są już doskonałe pod względem komfortu i daleko im do np. europejskich czy amerykańskich połączeń dalekobieżnych.

Przykładowe ceny (najtańsza klasa ekonomiczna) i czasy przejazdów:

 • Seul- Busan: 4 godziny, cena 25 400 krw
 • Seul -Mokpo: 4 godziny, cena 23 100 krw
 • Seul- Sokcho: 2:20, cena 16 400 krw
 • Seul -Pohang: 3:40, cena 22 100 krw

InterCityBus

Podobnie komfortowe autobusy dalekobieżne InterCity kursują do mniejszych miast, ale wciąż stoją powyżej poziomu transportu podmiejskiego i specjalizują się w dłuższych trasach, podobnie jak autobusy ekspresowe. W rzeczywistości pasażer nie będzie w stanie odróżnić autobusu InterCity od autobusu ekspresowego.

Bilety można kupić przed odjazdem na dworcu autobusowym lub online na stronie intercitybuse.tmoney.co.kr. Mimo że kilka firm obsługuje różne trasy, nie trzeba odwiedzać różnych stron internetowych ani kiosków. Wszystko jest zintegrowane w jednej kasie biletowej lub na jednej stronie internetowej intercitybuse .tmoney.co.kr.

Autobusy InterCity często kursują z dużą częstotliwością.

Przykładowe ceny i czasy przejazdów:

 • Seul- Sokcho: 2:20, cena 20 600 kr
 • Seul- Donghae: 2:50, cena 25 600 krw
 • Busan -Wando: 3:40, cena 36 900 krw
 • Pusan -Mokpo: 3:40, cena 34 600 krw
 • Busan -Gangneung: 5:00, cena 39 900 krw

W przeciwieństwie do autobusów ekspresowych, autobusy InterCity kursują nie tylko z Seulu, ale ze wszystkich głównych koreańskich miast przez cały czas w całym kraju.

Autobusy InterCity kursują z całego świata, z całego świata na cały świat.

Koreańskie miasta mają dobrze rozwinięty system transportu publicznego. W 6 miastach (Seul, Busan, Daejeon, Daegu, Gwangju i Incheon) funkcjonuje metro. Resztę transportu miejskiego i podmiejskiego zapewniają setki i tysiące linii autobusowych.

Usługi tramwajowe nie działają w żadnym mieście w Korei.

Karty transportowe

Jeśli z góry wiesz, że będziesz poruszać się po wielu miastach i planujesz intensywnie korzystać z transportu publicznego, zdecydowanie zalecamy zakup karty transportowej T-Money (Seul) lub Cashbee (Busan i południe kraju) bezpośrednio na lotnisku.

Obie karty są ze sobą kompatybilne i działają we wszystkich koreańskich systemach transportowych.

Najpierw należy kupić pustą kartę T-Money (lub turystyczną wersję Korea Tour Card) lub Cashbee za 4 000 krw. Następnie należy doładować kartę do wybranej kwoty w dowolnym automacie biletowym w całym kraju lub w dowolnym sklepie 7-Eleven lub emart24, które można znaleźć wszędzie, w tym w najmniejszych wioskach.

Jeśli spodziewasz się skorzystać z co najmniej 4 przejazdów transportem publicznym dziennie, spodziewaj się wydać około 6 000 do 7 000 krw dziennie.

Następnie kartą płaci się przy bramkach w metrze (zawsze przy wejściu i wyjściu ze stacji) oraz we wszystkich autobusach w całym kraju. W autobusach miejskich i podmiejskich należy zawsze wsiadać przednimi drzwiami i "stuknąć" kartą w kasownik przy kierowcy. Przy wysiadaniu nie należy zapomnieć o przyłożeniu karty do walidatora przy tylnych drzwiach. Jest to jedyny sposób na prawidłowe obliczenie opłaty za przejazd.

Promy

Sieć promów i łodzi, które łączą przybrzeżne i zewnętrzne wyspy ze stałym lądem i ze sobą nawzajem, jest w Korei bardzo rozległa.

Poszczególne firmy żeglugowe i porty zazwyczaj nie mają własnych stron internetowych, więc znalezienie rozkładów jazdy z wyprzedzeniem jest dość trudną dyscypliną. Faktem jest jednak, że biletów promowych nigdy nie trzeba kupować z wyprzedzeniem, zawsze wystarczy kupić je na miejscu przed rejsem.

Ceny są subsydiowane i dlatego niskie. Ogólnie rzecz biorąc, 1 godzina rejsu promem kosztuje około 5 500 krw.

Największe porty to Mokpo, Incheon, Donghae, Pohang, Wando. Ale patrząc na mapę, jasne jest, że wzdłuż całego półwyspu istnieją setki tras łodzi.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.