Korea Południowa - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Korea Południowa

Klimat Korei Południowej jest bardzo specyficzny i trudno go porównać do innych obszarów świata. Oficjalnie Korea leży w strefie klimatu umiarkowanego z czterema porami roku.

Jednak lata często przypominają bardziej tropiki, a zimy mogą być znacznie chłodniejsze niż na przykład w europejskich krajach o klimacie umiarkowanym, mimo że Korea leży dalej na południe.

Chociaż Korea jest półwyspem, klimat jest bardziej kontynentalny, ponieważ większość wpływów pochodzi z zachodu, rozległego azjatyckiego lądu. Mokra pora monsunowa, w której przeważają wpływy oceaniczne, występuje latem i wczesną jesienią.

Znajdź loty do Seulu w sezonie

Różnice w temperaturze i pogodzie między latem a zimą są ogromne. Średnia temperatura w Seulu w styczniu waha się od -12°C do +1°C, natomiast w lipcu od 24°C do 30°C. Zima i wiosna są również znacznie bardziej suche niż lato.

Klimat w różnych regionach Korei nie różni się zbytnio. Ogólnie rzecz biorąc, wschodnie wybrzeże i północ wokół Seulu są bardziej deszczowe. Południowe wybrzeże jest cieplejsze, ale różnica w stosunku do północy wynosi najwyżej 5-6 stopni. Kilka dodatkowych stopni panuje na popularnej wakacyjnej wyspie Jeju, która jest również najbardziej wysuniętym na południe przyczółkiem Republiki Korei.

Kiedy w Korei pada najwięcej deszczu?

Mokra i bardzo parna pora deszczowa zbiega się z latem, które bardziej przypomina tropiki niż strefę klimatu umiarkowanego. Najbardziej deszczowe miesiące to lipiec i sierpień, kiedy występują silne burze. Średnio co drugi dzień, ale nierzadko zdarza się więcej niż jedna burza dziennie.

Czy w Korei występują tajfuny?

Korea leży na skraju pasa tajfunów w Azji Wschodniej. Ryzyko nie jest tak silne jak w Japonii, na Filipinach czy we wschodnich Chinach, ale nadal istnieje.

Średnio tajfun nawiedza Koreę Południową 1-2 razy w roku. Przynosi ulewne deszcze, które mogą trwać przez 3 dni z rzędu i silne wiatry. Zwykle pojawia się na południowym wybrzeżu lub na wyspie Jeju w sierpniu lub w pierwszej połowie września.

Kiedy kwitną kwiaty wiśni?

Popularny sezon kwitnienia wiśni, którym Korea jest dosłownie usiana, przypada na przełom marca i kwietnia.

Tabela temperatur w ciągu roku

Dusza - Północna połowa kraju + zachodnie wybrzeże

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
śnieg
-2 °C
4 °C
luty
śnieg
3 °C
3 °C
marsz
słoneczny
11 °C
5 °C
kwiecień
słoneczny
18 °C
8 °C
może
słoneczny
24 °C
14 °C
czerwiec
słoneczny
28 °C
19 °C
lipiec
deszcz
29 °C
23 °C
sierpień
deszcz
29 °C
25 °C
wrzesień
deszcz
26 °C
23 °C
październik
słoneczny
20 °C
19 °C
listopad
słoneczny
10 °C
14 °C
grudzień
śnieg
2 °C
8 °C

Pusan - Południowa połowa Korei

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
słoneczny
3 °C
14 °C
luty
słońce
8 °C
13 °C
marsz
słoneczny
13 °C
13 °C
kwiecień
słoneczny
18 °C
14 °C
może
deszcz
22 °C
16 °C
czerwiec
deszcz
25 °C
20 °C
lipiec
deszcz
27 °C
24 °C
sierpień
deszcz
30 °C
27 °C
wrzesień
deszcz
26 °C
24 °C
październik
słońce
22 °C
22 °C
listopad
słońce
16 °C
19 °C
grudzień
słońce
6 °C
16 °C

Jeju - Temperatury na wyspie Jeju

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
słoneczny
8 °C
15 °C
luty
słoneczny
10 °C
13 °C
marsz
słoneczny
13 °C
13 °C
kwiecień
słoneczny
18 °C
14 °C
może
słoneczny
22 °C
16 °C
czerwiec
deszcz
25 °C
20 °C
lipiec
deszcz
29 °C
25 °C
sierpień
deszcz
30 °C
27 °C
wrzesień
deszcz
26 °C
25 °C
październik
słoneczny
22 °C
22 °C
listopad
słoneczny
16 °C
19 °C
grudzień
słoneczny
11 °C
17 °C

Kiedy przejść do Korea Południowa

Do Korei Południowej można wybrać się niemal w każdej chwili. Wszystkie pory roku mają coś do zaoferowania. Istnieją jednak bardziej dogodne i mniej dobre miesiące na podróż.

Marzec i kwiecień są uważane za jeden z głównych sezonów podróżniczych. To właśnie na przełomie tych miesięcy kwitną kwiaty wiśni, jedne z najpopularniejszych drzew dla Koreańczyków. Drzewa wiśniowe są sadzone praktycznie wszędzie i tworzą piękną różową scenerię miejską i wiejską wczesną wiosną.

Najtańsze hotele w Korei Południowej

Październik i listopad to kolejny główny sezon, w którym pogoda jest bardzo stabilna. Pora deszczowa już minęła, ale do mroźnej zimy jeszcze daleko. Głównym atutem jesiennych miesięcy są jednak pięknie ubarwione drzewa. Korea jest bardzo zalesionym krajem i nawet miasta są wypełnione dużymi parkami, więc dosłownie wszędzie można natknąć się na kolorowe odcienie jesiennych liści.

Lato to główny sezon plażowy, kiedy tłumy Koreańczyków i zagranicznych turystów udają się zwłaszcza na południowo-wschodnie wybrzeże wokół Busan, wschodni pas kurortów od Gangneung do Sokcho i oczywiście na wyspę Jeju.

Zima to dobry sezon na narciarstwo i turystykę miejską. Pogoda jest mroźna, ale zaskakująco słoneczna.

Pogoda i temperatury w ciągu roku

Tak wygląda pogoda w Korei Południowej w poszczególnych miesiącach roku.

Pogoda w styczniu

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku. W tym czasie w całej Korei może być mroźno, z wyjątkiem wyspy Jeju. Średnie temperatury na północy kraju w okolicach Seulu wahają się od -6 do 0°C, ale mogą spaść nawet do -12°C.

Południe w okolicach Busan i Mokpo jest nieco cieplejsze, ze średnimi temperaturami w okolicach 2°C, ale nawet tutaj mrozy poniżej -4°C nie są niczym niezwykłym. Na Jeju temperatury wzrastają średnio do 7 °C.

Opady są raczej śnieżne w całym kraju, tylko południowy pas wybrzeża i Jeju są deszczowe, choć i tam może padać śnieg. Styczeń jest zaskakująco słonecznym miesiącem ze stabilną pogodą. Śnieg pada głównie w postaci deszczu. Wyjątkiem jest wyspa Jeju, gdzie w styczniu jest prawie stale pochmurno i mglisto.

Pogoda w lutym

W lutym w Korei nadal jest zimno. Temperatury na północy wynoszą od -3 °C do 2 °C, podczas gdy na południu jest o około 3 stopnie cieplej, a na wyspie Jeju od 6 do 7 stopni cieplej. Silne mrozy poniżej -10°C nie są wyjątkiem, szczególnie w okolicach Seulu, w głębi lądu i w górach.

Średnio w lutym spada więcej opadów śniegu niż w styczniu, a deszcz pada na południu i na wyspie Jeju. Opady są jednak rzadkie i występują mniej więcej raz na 5 dni. Z wyjątkiem wyspy Jeju, która jest pochmurna przez większość dni, pogoda jest w większości słoneczna w całym kraju.

Pogoda w marcu

Ostatni miesiąc zimy może być szczególnie uciążliwy na początku z wciąż silnymi mrozami i temperaturami poniżej -6°C, ale są one znacznie rzadsze niż w prawdziwych miesiącach zimowych.

Normalne temperatury wzrastają do 7°C w północnej części kraju, a nawet 10-13°C na południu i na wyspie Jeju.

Pogoda jest przeważnie częściowo pochmurna. Mieszane opady deszczu występują na północy mniej więcej raz na 6 dni. Południowe i wschodnie wybrzeża oraz wyspa Jeju są obecnie wolne od śniegu, a deszcz jest nieco częstszy niż w Seulu i okolicach, ale z pewnością nie na tyle, aby negatywnie wpłynąć na wakacje. Pada najwyżej raz na 4 dni w postaci krótkiego deszczu.

Pod koniec marca zaczynają kwitnąć kwiaty wiśni, a cała Korea zamienia się w biało-różowy ogród.

Pogoda w kwietniu

Kwiecień to jeden z najlepszych miesięcy na podróż do Korei Południowej. Kwiaty wiśni są w szczytowym momencie, a inna roślinność również zaczyna się bujnie zielenić i kwitnąć.

Temperatury wynoszą średnio od 16 do 18°C w całym kraju, w tym na wyspie Jeju, a sporadyczne opady deszczu są bardziej przyjemne niż irytujące. Zwykle mijają tak szybko, jak się pojawiły i pozostawiają powietrze pięknie czyste i pachnące.

Pogoda w maju

Maj jest nadal dobrym miesiącem na relaksującą wizytę i podróżowanie po miastach i terenach wiejskich. W całym kraju panują przyjemne temperatury około 23°C, sumy opadów są wyższe niż w kwietniu, ale pada plus minus przez taki sam czas, deszcz jest tylko trochę cięższy niż wczesną wiosną.

Jasna słoneczna pogoda panuje przez większość dnia, a dzięki wydłużającym się dniom maj jest jednym z miesięcy o największej liczbie godzin słonecznych w całej Korei.

Pogoda w czerwcu

Czerwiec jest miesiącem przełomowym, w którym kończy się pora sucha i zaczyna dominować klimat oceaniczny z wilgotnymi warunkami. Jednak przynajmniej pierwsza połowa czerwca jest nadal idealnym czasem na wizytę w Korei. Deszcz pada tylko w postaci krótkich, choć często ulewnych deszczy co około 3 dni, a przez resztę czasu pogoda jest jasna i słoneczna.

Temperatury sięgają 25°C, wzrastając do 27°C w Seulu i na zachodnim wybrzeżu. Wilgotność również wzrasta, co sprawia, że jest jeszcze goręcej. Ogólnie rzecz biorąc, najprzyjemniejsza pogoda panuje na wschodnim wybrzeżu wokół Gangneung i na południowym zachodzie wokół Mokpo. Wyspa Jeju jest również przyjemna.

Pogoda w lipcu

W lipcu okres wilgotnej i bardzo parnej pogody uderza z pełną mocą. Temperatury wzrastają do 27-30°C, przy czym północ i obszary śródlądowe są najcieplejsze, podczas gdy południe jest najbardziej wilgotne. Niekomfortowe warunki wyrównają się więc w całym kraju.

Lipiec jest również najbardziej deszczowym miesiącem w roku w większości części Korei. Pada co drugi dzień, czasem częściej. Stałe, całodniowe deszcze nie są powszechne, ale raczej gwałtowne burze przeplatane częściowo pochmurną pogodą. Burze mogą jednak występować kilka razy dziennie.

Wyspa Jeju ma najprzyjemniejszą pogodę w Korei, ale nawet tutaj należy spodziewać się silnych burz, ale są one rzadsze niż na kontynencie.

Pomimo pryszniców, lipiec jest głównym sezonem na pływanie w morzu. W tym sensie najlepiej udać się na wschodnie wybrzeże do pasa kurortów od Gangneung do Sokcho, gdzie prawdopodobieństwo burz jest nieco niższe niż w pozostałej części kraju.

Pogoda w sierpniu

Pora deszczowa trwa w pełni w sierpniu. Do tego dochodzi ryzyko nadejścia tajfunów z Japonii i wschodnich Chin.

Sierpień to gorący i wilgotny miesiąc z temperaturami około 28-30°C i bardzo parną pogodą. Deszcz często pojawia się w postaci silnych burz z piorunami, mogą również wystąpić krótkotrwałe ulewy. Z drugiej strony, pomiędzy ulewami pogoda jest zazwyczaj słoneczna.

Najwięcej opadów występuje w Seulu i jego okolicach, a najmniej na wyspie Jeju. Różnica polega jednak nie tyle na częstotliwości opadów, co na ich intensywności.

Ryzyko wystąpienia tajfunów jest najwyższe w sierpniu i występuje średnio 1 raz w roku. W tym przypadku zwykle uderza w południową połowę kraju. Objawia się silnymi wiatrami i wyjątkowymi ulewnymi deszczami, które mogą trwać przez 3 dni z rzędu. Korea jest jednak dobrze przygotowana na klęski żywiołowe, z doskonałym systemem ostrzegania i szybkim usuwaniem skutków.

Pogoda we wrześniu

We wrześniu pora deszczowa i tajfunów ustępuje. Temperatury spadają do 26°C w całym kraju, z częstymi i obfitymi opadami deszczu na początku miesiąca, ale wraz z upływem miesiąca opady deszczu zmniejszają się, a ich intensywność maleje.

Ryzyko tajfunów jest podwyższone w pierwszej połowie września, ale jest rzadsze pod koniec.

Druga połowa września jest zatem idealnym czasem na wakacje na plaży z dużo mniejszą szansą na deszcz niż w miesiącach letnich, zarówno na kontynencie, jak i na wyspie Jeju.

Pogoda w październiku

Październik to drugi po wiośnie główny sezon na podróże. Chociaż powietrze jest bardziej wilgotne niż wiosną, deszcze są podobne, tj. tylko w postaci lekkich opadów, które występują średnio raz na 4 do 5 dni.

Temperatury powietrza rosną utrzymując się na balsamicznym poziomie 20 stopni. Nieco cieplej jest na południu i na wyspie Jeju.

Głównym atutem podróżowania w październiku są wspaniałe krajobrazy ubarwione jesiennymi liśćmi. Pogoda zachęca do długich wycieczek na łono natury.

Pogoda w listopadzie

Listopad to również świetny miesiąc na podróżowanie po Korei. Nadchodzi kolorowa jesień, a temperatury powoli spadają. Na południu (Busan, Mokpo) i na wyspie Jeju można spodziewać się około 16°C, podczas gdy w Seulu temperatura może spaść do 11°C.

Listopad jest stosunkowo suchym miesiącem. Deszcz pada tylko co około 6 dni, opady nie są zbyt intensywne i dlatego nie będą miały na ciebie zbyt dużego wpływu.

Pogoda w grudniu

Grudzień jest - być może zaskakująco dla wielu - również dobrym miesiącem na podróż. To znaczy, jeśli nie przeszkadza ci chłodniejsza pogoda. W rzeczywistości grudzień jest najbardziej suchym miesiącem w roku w całym kraju, z najmniejszą ilością opadów.

Lekkie opady deszczu występują w południowej części kraju, a więcej opadów śniegu w północnej części.

Poza tym pogoda jest bezchmurna lub częściowo pochmurna przez większość dnia, z wyjątkiem wyspy Jeju, gdzie często występuje gęsta mgła i zachmurzenie. Nieprzyjemna typowa zimowa pogoda może oczywiście wystąpić na kontynencie, ale prawdopodobieństwo słonecznego nieba jest znacznie wyższe.

Średnie temperatury na północy spadają od -1°C do 4°C, podczas gdy na południu i na wyspie Jeju wahają się od 5°C do 11°C.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.