Korea Południowa - wszystko o wynajmie samochodów

Korea Południowa

Odkryj koreańską wieś i surowe wybrzeże pełne malowniczych widoków. Chociaż do małych wiosek można dostać się autobusem, usługi wiejskie często kursują tylko kilka razy dziennie.

Jeśli podróżujesz z więcej niż jedną osobą, wynajęcie samochodu może być również opłacalne finansowo, ponieważ transport publiczny jest stosunkowo drogi.

Jazda samochodem w Korei Południowej ma swoją specyfikę, ale sieć dróg jest bardzo dobra i dobrze rozplanowana. Możesz przeczytać o trudnych rzeczach na południowokoreańskich drogach w tym artykule.

Rezerwacja samochodu w Korei Południowej

Z jakim wyprzedzeniem zarezerwować samochód w Korei Południowej? I jakie wypożyczalnie samochodów tu działają?

Korea Południowa jest nieco specyficznym krajem, w którym działa stosunkowo niewiele wypożyczalni samochodów. Spośród zagranicznych firm można natknąć się na Avis lub Hertz, które działają tutaj za pośrednictwem największej wypożyczalni samochodów w Korei, Lotte Rent a Car. Drugą co do wielkości lokalną wypożyczalnią jest SK Rent a Car. Wszystkie wymienione firmy cieszą się dobrą reputacją i nie ma potrzeby martwić się o nieuczciwe transakcje.

Aby dokonać rezerwacji, zalecamy skorzystanie z porównywarki, która porównuje ceny wszystkich wypożyczalni samochodów według określonych kryteriów.

Ceny wynajmu samochodów w Korei Południowej nie są tak podatne na zmiany pór roku jak w innych krajach i zazwyczaj, aby uzyskać najniższą cenę, wystarczy dokonać rezerwacji co najmniej 2-3 tygodnie przed planowaną podróżą.

Porównaj ceny - zarezerwuj samochód

Ceny wynajmu samochodów w Korei

Nawet przy niewielkiej konkurencji ceny wynajmu samochodów w Korei Południowej są dość wysokie. Średnio zapłacisz około tej samej ceny za tygodniowy wynajem 715 000 krw niezależnie od sezonu. Ceny są bardzo wysokie za wynajem większych SUV-ów lub bardziej luksusowych limuzyn.

Jednak zazwyczaj nie będą one potrzebne podczas podróży po Korei. Nie napotkasz złych zepsutych dróg lub bardzo długich wzgórz, z którymi konwencjonalne samochody nie mogą sobie poradzić.

Ceny są niższe na wyspie Jeju, gdzie można wynająć samochód od 515 000 krw za tydzień poza szczytem sezonu. Podróżni zazwyczaj wynajmują samochody na międzynarodowych lotniskach, gdzie autostrady są zawsze najłatwiejszym środkiem transportu.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Aby wypożyczyć samochód w Korei Południowej, wystarczy międzynarodowe prawo jazdy (w skrócie "IDP"), które jest ważne tylko w połączeniu z krajowym prawem jazdy. Upewnij się więc, że spakowałeś oba prawa jazdy podczas podróży.

Koreańskie wypożyczalnie samochodów zazwyczaj nadal ściśle wymagają karty kredytowej do rezerwacji i nie można sobie poradzić ze zwykłą kartą debetową.

Możesz wybrać ubezpieczenie zgodnie z własnymi preferencjami podczas rezerwacji samochodu. Szczegółowe informacje ogólne, nie tylko na temat ubezpieczenia, znajdują się w artykule Jak wynająć samochód za granicą.

Koreańskie wypożyczalnie samochodów wymagają minimalnego wieku 21 lat i prawa jazdy, które ma co najmniej 12 miesięcy.

Przepisy ruchu drogowego w Korei Południowej

Przepisy ruchu drogowego w Korei są podobne do tych w innych cywilizowanych krajach. Lokalni kierowcy nie należą do najbardziej rozważnych i często łamią przepisy, zwłaszcza jeśli chodzi o przekraczanie prędkości i częste przejeżdżanie na czerwonym świetle.

Podstawowe zasady i reguły ruchu drogowego:

 • Jazda poprawej stronie (jak w USA czy Europie kontynentalnej)
 • Maksymalna prędkość w wiosce - 60 km/h
 • Maksymalna prędkość poza miastem - 80 km/h
 • Maksymalna prędkość na autostradach - zawsze określona znakami, między 80 a 120 km/h

Nie opłaca się przekraczać prędkości, ponieważ w Korei fotoradary są dosłownie na każdym rogu. W przypadku mandatu wypożyczalnia automatycznie obciąży kwotą wprowadzoną kartę kredytową.

Inne zasady:

 • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05%
 • Pojazdy poruszające się po rondach mają pierwszeństwo przejazdu.
 • Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte
 • Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy, z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego
 • Skręty w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną są możliwe tylko wtedy, gdy istnieje oddzielna sygnalizacja świetlna ze strzałką w lewo.
 • Skręcenie w prawo na czerwonym świetle jest legalne, ale przed wjazdem na skrzyżowanie należy całkowicie zatrzymać pojazd.

Najwyższe kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości, przejeżdżanie na czerwonym świetle, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy lub jazdę pasem dla autobusów.

Piesi oficjalnie mają pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, ale tylko minimalna liczba kierowców przestrzega tej zasady. Faktem jest jednak, że większość przejść jest objęta sygnalizacją świetlną.

Znaki drogowe

Koreańskie znaki drogowe są praktycznie identyczne z europejskimi. Znakom kierunkowym zawsze towarzyszą znaki w języku angielskim, podczas gdy dodatkowy tekst na innych znakach jest w całości w języku koreańskim.

Sygnalizacja świetlna zazwyczaj znajduje się za skrzyżowaniem, a nie przed nim.

Na co zwracać uwagę?

W Korei Południowej na drogach można spotkać wiele nieprzyjemnych rzeczy, które mogą być uciążliwe.

Motocykle. Są wszechobecne w dużych miastach i wioskach i zasadniczo lekceważą wszelkie przepisy. Zwłaszcza w korkach należy mieć oczy szeroko otwarte: motocykl może pojawić się z lewej, z prawej strony, krótko mówiąc, wszędzie.

Zmiana pasaruchu. Chociaż używanie kierunkowskazu podczas zmiany pasa ruchu jest obowiązkowe, nie wszyscy stosują się do tej zasady. Co więcej, kierowcy często zmieniają pasy dosłownie w ostatniej chwili.

Opłaty drogowe

Wszystkie autostrady i wielopasmowe drogi ekspresowe są płatne. W Korei nie ma winiet autostradowych, ale opłaty są uiszczane na bramkach, które znajdują się w regularnych odstępach czasu bezpośrednio na autostradach lub przy zjazdach lub wjazdach.

Ceny opłat są zróżnicowane. Niektóre bramki pobierają opłatę za przejechaną odległość, inne mają stałą cenę za przejazd. Jeśli płacisz za odległość, odbierasz bilet z automatu przy wjeździe na autostradę, który wkładasz z powrotem do automatu przy zjeździe i płacisz kwotę.

Wszystkie bramki poboru opłat mają specjalne szybkie niebieskie pasy do płatności Hi-Pass bez zatrzymywania się. Samochody z wypożyczalni zazwyczaj nie są jednak wyposażone w ten system, więc musisz wjechać na pas z fizycznym poborem opłat. Zwolnij przed zbliżeniem się do bramki poboru opłat i unikaj pomalowanego na niebiesko pasa oznaczonego "Hi-Pass".

Pasy do płatności gotówką lub kartą są oznaczone"현금 ".

Płatności można zawsze dokonywać gotówką i zagranicznymi kartami kredytowymi. Płatność kartą jest możliwa automatycznie, bez konieczności komunikowania się z obsługą, podczas gdy gotówka jest zwykle przekazywana bezpośrednio obsłudze na żywo. Oprócz zwykłych kart kredytowych można również płacić kartą transportową T-Money, którą należy zakupić na lotnisku w celu podróżowania transportem publicznym.

Zwykła opłata za przejazd wynosi od 1 800 krw do 5 000 krw.

Ceny benzyny i stacje benzynowe

Benzyna i olej napędowy są generalnie tańsze w Korei Południowej niż w Europie, ale droższe niż w USA. Cena za litr waha się od 1 600 krw.

Stacje benzynowe są wszechobecne, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Zdecydowana większość dystrybutorów jest samoobsługowa, a system działa podobnie jak w USA. Opiszemy krok po kroku jak zatankować benzynę bez pomocy. Niestety, zdecydowana większość automatów płatniczych jest tylko w języku koreańskim, ale mimo to nie jest trudno zatankować.

 1. Podjedź do dystrybutora, tak jak w każdym innym miejscu na świecie.
 2. Wysiadamy z samochodu, podchodzimy do stanowiska i na ekranie dotykowym klikamy start = pole oznaczone 시작하기
 3. Pojawi się prośba o użycie podkładki antystatycznej na stojaku w celu zmniejszenia ryzyka gromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Zwykle gdzieś w pobliżu ekranu znajduje się zielony obszar z obrazem dłoni, który należy dotknąć, a następnie kliknąć kontynuuj = pole oznaczone 계속하기 na ekranie. Jeśli podążasz za innymi kierowcami, 99% z nich kliknie przycisk bez dotykania powierzchni antystatycznej.
 4. Wybierz rodzaj paliwa, które chcesz pobrać:
  • ZIELONY= DIESEL (경유) (oznaczony również na niebiesko na znakach cenowych).
  • ŻÓŁTY(POMARAŃCZOWY) = BENZYNA (휘발유) (również oznaczona kolorem czerwonym na tablicach cenowych)
 5. Wybierz typ płatności. Różne pompy będą miały inną kolejność pól, ale tekst jest zawsze taki sam:
  • 현금 = gotówka
  • 신용카드 = karta kredytowa
  • inne odmiany odnoszą się do kart lojalnościowych lub kuponów mobilnych i nie muszą być omawiane dla zagranicznych gości.
 6. Wybierz ilość benzyny:
  • w wierszach zobaczysz kilka liczb, które zawsze oznaczają kwotę w dziesiątkach tysięcy wonów (1 = 10 000 krw, 2 = 20 000 krw i tak dalej), jeśli wybierzesz tę opcję, pompa zatrzyma się sama po wykorzystaniu wybranej kwoty
  • pozostałe pola służą do wprowadzenia określonej kwoty innej niż wielokrotność dziesięciu tysięcy.
  • jeśli wybierzesz wyższą kwotę, niż faktycznie możesz zmieścić w zbiorniku, różnica zostanie natychmiast zwrócona lub nie zostanie naliczona (jeśli płacisz kartą kredytową)
 7. Włóż kartę do czytnika.
 8. Teraz możesz włożyć pistolet do zbiornika i rozpocząć tankowanie. Jeszcze raz przypominamy, że:
  • ZIELONY = OLEJ NAPĘDOWY (경유)
  • ŻÓŁTY (POMARAŃCZOWY) = BENZYNA (휘발유)
 9. Po zatankowaniu odłóż pistolet z powrotem do stojaka i nie zapomnij włożyć karty do czytnika.

Jakość dróg i ruch drogowy

Koreańskie drogi są bardzo dobrze utrzymane, nawet w odległych obszarach wiejskich. Można nawet powiedzieć, że jakość dróg w Korei Południowej należy do najwyższych na świecie.

Ruch w dużych miastach jest bardzo duży, ale drogi są często wielopasmowe i nawet jeśli utkniesz w korku, rzadko zdarza się utknąć w jednym miejscu na długie minuty. Możesz jechać powoli, ale będziesz jechać.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.