Most Karola w Pradze
Port lotniczy Praga im. Vaclava Havla

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odlotem lub przylotem na lotnisko Praga Airport

Przesiadka na lotnisku Praga

Krystof Hajek zaktualizowany 7. 1. 2024

Lotnisko w Pradze korzysta z dwóch terminali połączonych w jeden kompleks krótkim korytarzem. W przypadku omyłkowego przybycia do niewłaściwego terminalu przed odlotem, można przejść do właściwego miejsca w ciągu 5 minut przez jego wnętrze.

Tanie hotele w centrum Pragi

Całkowicie oddzielony od głównego kompleksu lotniska znajduje się trzeci terminal, ale jest on używany tylko do lotów prywatnych i rządowych.

Z którego terminalu odlatujesz?

Terminale w Pradze są podzielone według miejsc docelowych, do których się udajesz.

  • Terminal 1 - obsługuje wszystkie loty do krajów spoza strefy Schengen.
  • Terminal 2 - obsługuje wszystkie loty do krajów strefy Schengen
  • Terminal 3 - używany tylko dla lotów VIP i rządowych.

Jeśli Twoje miejsce docelowe znajduje się poza strefą Schengen, ale przesiadasz się w kraju strefy Schengen, zostaniesz odprawiony w Terminalu 2.

.

Bezpieczeństwo i kontrola paszportowa

Terminal 1 posiada centralną kontrolę paszportową, po przekroczeniu której pasażer znajduje się we wspólnej strefie tranzytowej dla wszystkich lotów spoza strefy Schengen.

Każda bramka odlotów ma własny punkt kontroli bezpieczeństwa, poza którym nie ma innych usług poza toaletami.

Po przybyciu do Terminalu 1 należy przygotować się na często bardzo długie i źle zorganizowane kolejki do kontroli paszportowej. Jeśli jesteś obywatelem UE, możesz przejść przez zautomatyzowane i znacznie szybsze stanowiska. Te zautomatyzowane bramki mogą pobrać tylko paszport, a nie dowód osobisty.

Terminal 2 ma centralny punkt kontroli bezpieczeństwa, który przechodzi do wspólnego obszaru dla wszystkich lotów do strefy Schengen. Nie ma kontroli paszportowej.

Przesiadka między lotami

Lotnisko w Pradze jest bardzo dobrze przystosowane do przesiadek. Jeśli masz zagwarantowany transfer (kupiony na jednym bilecie) lub podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, nie musisz w ogóle opuszczać strefy tranzytowej.

Transfer jest dobrze oznakowany i realistycznie zajmuje nie więcej niż 15 minut od wyjścia z samolotu do wejścia na pokład samolotu przesiadkowego.

  • Schengen -> Schengen: pozostajesz w terminalu 2 i wysiadasz z samolotu prosto do bramki odlotów. Nie przechodzisz żadnych kontroli.
  • Schengen -> Non-Schengen i odwrotnie: przechodzisz przez krótki korytarz łączący Terminal 2 z Terminalem 1 (ok. 150 metrów). Przeprowadzane są kontrole paszportowe i bezpieczeństwa.
  • Non-Schengen -> Non-Schengen: pasażer pozostaje w Terminalu 1 i wychodzi z samolotu bezpośrednio do bramki odlotów. Przechodzisz przez kontrolę bezpieczeństwa.

.

Mapa terminala

Ogólną mapę całego lotniska można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: prg.aero/mapa-letiste

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.