Jerozolima
Lotnisko Tel Awiw Ben Gurion

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odlotem lub przylotem na lotnisko Tel Awiw Airport

Przesiadka na lotnisku Tel Awiw

Krystof Hajek zaktualizowany 24. 9. 2023

Lotnisko posiada dwa terminale - 1 i 3. Oba budynki są oddzielne i znajdują się w odległości około 2 km od siebie. Nie można poruszać się między nimi pieszo, a jedynie bezpłatnym autobusem wahadłowym, który kursuje co 15 minut ze stacji kolejowej przy terminalu 3.

Wyszukaj najtańsze hotele w Tel Awiwie

Terminal 1

Starszy i mniejszy budynek jest słabiej wyposażony i obsługuje tylko pasażerów odlatujących niektórych linii lotniczych i lotów krajowych.

Wszystkie przyloty międzynarodowe kierują się do Terminalu 3, więc przylatujący pasażerowie nie muszą zajmować się transportem z Terminalu 1 do pociągów i autobusów. Te zatrzymują się tylko w T3.

Jeśli natomiast odlatujesz z Terminalu 1 i nie korzystasz z taksówki, zostaniesz przetransportowany ze stacji kolejowej w T3 do Terminalu 1 bezpłatnym autobusem lotniskowym (częstotliwość 15 minut, kursuje 24/7).

W przypadku lotów krajowych do Ejlatu Terminal 1 służy również jako terminal przylotów.

Linie lotnicze w Terminalu 1

  • easyJet, Israir (tylko niektóre loty), Pegasus Airlines, Ryanair, Transavia, TUS Airways, Wizz Air (większość lotów)
  • Arkia (tylko loty do Ejlatu i Grecji)
  • El Al (tylko loty do Grecji)

Terminal 3

Większy i nowocześniejszy Terminal 3 obsługuje wszystkie międzynarodowe przyloty i odloty większej liczby linii lotniczych.

Wszystkie stacje transportu publicznego, kontrola paszportowa przylotów i wszystkie pasy bagażowe dla przylatujących pasażerów znajdują się w Terminalu 3.

Pasażerowie linii lotniczych, którzy normalnie odprawiają się w Terminalu 1, po przylocie zostaną natychmiast przeniesieni z samolotu do Terminalu 3.

Linie lotnicze w Terminalu 3

  • wszystkie loty z wyjątkiem wymienionych powyżej w Terminalu 1

Kontrola bezpieczeństwa

Ze względu na złożoną sytuację geopolityczną Izraela kontrole bezpieczeństwa na lotnisku w Tel Awiwie są bardziej rygorystyczne niż w innych miejscach.

Podczas odlotu pasażer przejdzie 3 kontrole bezpieczeństwa .

  1. Rozmowa z oficerem bezpieczeństwa przy stanowiskach odprawy (jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, są specjalne stanowiska tylko dla Ciebie).
  2. Standardowa kontrola bezpieczeństwa (przejście przez ramki rentgenowskie)
  3. Kontrola paszportowa

Po przylocie przeprowadzane są tylko 2 kontrole.

  1. Kontrola paszportowa
  2. Kontrola celna

Nie można jednak przegapić rozmowy kwalifikacyjnej przed wylotem do Izraela. Jeśli więc podróżujesz do Tel Awiwu, przyjedź na lotnisko odlotu 2-3 godziny przed odlotem.

Nie musisz martwić się o punkt kontrolny, po prostu szczerze odpowiadaj na pytania. Niektóre mogą brzmieć dziwnie, inne są powtarzalne. Nie oznacza to jednak, że jesteś o coś podejrzany. Personel po prostu sprawdza, czy odpowiesz zgodnie z oczekiwaniami.

Przesiadka między lotami

Możesz przejść przez strefę tranzytową bez konieczności przechodzenia przez kontrolę paszportową w Terminalu 3. Należy kierować się znakami "International Transfer", które prowadzą przez jeden punkt kontroli bezpieczeństwa.

Podczas transferu nie ma kontroli paszportowej.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.