Dojazd z lotniska Saloniki

Saloniki

Na lotnisku w Salonikach działa wiele wypożyczalni samochodów i regularnych linii autobusowych.

Wypożyczalnia samochodów

Jeśli wybierasz się na plaże północnej Grecji, takie jak półwysep Chalkidiki, wynajęty samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu. Na lotnisku w Salonikach działa wiele wypożyczalni samochodów. Ceny za tydzień w najtańszych z nich zaczynają się od około 380 eur latem, a w większych międzynarodowych wypożyczalniach od 450 eur do 650 eur.

Poza sezonem ceny mogą być o połowę niższe.

Autobus do Salonik

Z lotniska do Salonik można dostać się bez przesiadki autobusem 1X, a nieco taniej z przesiadką linią 79.

Trasa 1X

Połączenia z centrum miasta i dworcem autobusowym/kolejowym zapewnia linia autobusowa 1X w ciągu dnia i linia 1N w nocy, podążająca praktycznie tą samą trasą, ale z większą liczbą przystanków. Linia 1X w ciągu dnia jest linią ekspresową i zatrzymuje się mniej więcej co drugi przystanek. Podróżując z centrum miasta, należy pamiętać, że linia oznaczona tylko numerem 1 (bez "X" lub "N") nie jedzie na lotnisko.

Więcej informacji na temat transportu publicznego można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oasth.gr.

Linia 1X kursuje między 6:00 a 23:00 w odstępach co 20-25 minut, linia 1N kursuje między 23:00 a 6:00 w odstępach co 30 minut. Codzienna linia 1X w lipcu i sierpniu kursuje w odstępach 15-20 minut.

Bilety można kupić za 1,80 euro w kiosku bezpośrednio na przystanku autobusowym, znajdującym się tuż przed Terminalem 1 przy wyjściu z hali przylotów. Znaki "Bus" kierują do przystanku z obu terminali. Bilety można również opłacić kartą w kiosku.

.

Pamiętaj, aby zaznaczyć swój bilet w pomarańczowym kasowniku wewnątrz autobusu.

Podróżując z miasta na lotnisko, można również kupić bilet w kioskach na najważniejszych przystankach w mieście lub w automacie bezpośrednio w autobusie, który przyjmuje tylko monety i nie zwraca pieniędzy.

Pokaż hotele w Salonikach

Trasa 79

Nieco tańszą alternatywą jest autobus linii 79, który kursuje raz na 30 minut między lotniskiem a dworcem autobusowym IKEA, oddalonym o 3 km, skąd można kontynuować podróż do centrum mniej więcej raz na 10 minut liniami 2K lub 3K.

Bilet transferowy (maksymalnie 2 przejazdy i 70 minut) kosztuje 1,10 eur i można go również kupić w kiosku na przystanku autobusowym na lotnisku. W przypadku tej metody podróżowania należy zaznaczyć bilet w kasowniku po jednej stronie biletu podczas pierwszego przejazdu i po drugiej stronie biletu podczas drugiego przejazdu.

  • Rozkład jazdy linii 79
  • Rozkład jazdy dla linii 2K i 3K

Do centrum miasta z przesiadką na autobus. Stacja IKEA, podróż trwa około 60 minut.

Bilety można zazwyczaj kupić w kiosku na lotnisku, aby zaopatrzyć się na poruszanie się po mieście i uniknąć konieczności szukania kiosków z biletami lub liczenia reszty w automacie biletowym. Ceny biletów w mieście są następujące:

  • 0,90 eur - 1 przejazd
  • 1,10 eur - 2 przejazdy i maksymalnie 70 minut jednorazowo
  • 1,30 eur - 3 przejazdy przez maksymalnie 90 minut
  • 1,80 eur - 4 przejazdy i maks. 120 minut
  • 1,80 eur - bilet specjalny na linię ekspresową 1X na lotnisko i linię turystyczną 50, ważny tylko na jeden przejazd

Taksówka do centrum Salonik

Przed lotniskiem zawsze czeka duża liczba oficjalnych ciemnoniebieskich i białych taksówek, które zawiozą Cię do centrum miasta w cenie od 25 do 30 eur w zależności od konkretnej odległości.

Alternatywne firmy taksówkarskie, takie jak Uber lub Bolt, nie działają w mieście.

Autobusem do Halkidiki

Jeśli wybierasz się na popularny półwysep Chalkidiki autobusem, poszukaj dworca autobusowego KTEL Halkidiki (patrz: google.com/maps) na południowym krańcu Salonik, skąd kursują autobusy do wszystkich głównych kurortów w okolicy.

Rozkłady jazdy i ceny biletów można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika KTEL Chalkidikis.

W lipcu i sierpniu autobusy komunikacji miejskiej linii 79A kursują bezpośrednio z lotniska do tego dworca autobusowego raz na godzinę przez cały dzień, cena jednego biletu wynosi 0,90 eur.

Poza sezonem należy dojechać linią 79 do dworca autobusowego IKEA, skąd linia 36 jedzie do stacji KTEL Chalkidikis. Do tego połączenia potrzebny będzie bilet transferowy za 1,10 eur.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.