Katedra w Quito
Lotnisko Quito Mariscal Sucre

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odlotem lub przylotem na lotnisko Quito Airport

Dojazd z lotniska Quito

Krystof Hajek zaktualizowany 4. 10. 2023

Na lotnisko kursuje wiele taksówek, ale można też bardzo tanio, choć długo, dojechać autobusami publicznymi. Zobacz także szczegółowe informacje na temat transportu w Quito.

Taksówka / Uber

Większość podróżnych wybiera taksówki, aby dostać się do Quito, a kilka z nich zawsze czeka przed terminalem o każdej porze dnia i nocy. Nie ma też problemu ze znalezieniem taksówki w mieście, absolutnie wszędzie.

Na lotnisku nie obowiązują taryfy metryczne, lecz stałe stawki ryczałtowe. Aby dostać się do historycznego centrum lub popularnych dzielnic nocleg owych La Mariscal, Colón lub La Carolina zapłacisz około 30 usd, za podróż do dworca autobusowego Quitumbe zapłacisz około 35 usd. Cenę należy zawsze uzgodnić z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że w taksówce możesz płacić tylko gotówką.

Poza godzinami szczytu przejazdy Uberem mogą być nieco tańsze i kosztować nawet 20 usd.

 • Czas podróży - od 60 do 90 minut

Autobusy transportu publicznego

Choć można przeczytać wiele ostrzeżeń zniechęcających do korzystania z transportu publicznego w Quito, w rzeczywistości lokalne autobusy są stosunkowo bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad i trzymania wszystkich kosztowności w zamkniętych wewnętrznych kieszeniach bagażu lub idealnej odzieży.

Bilety na wszystkich trasach kosztują 2 usd. Są one opłacane wewnątrz autobusu przez konduktora, który przejdzie przez pojazd i odbierze pieniądze. Można płacić tylko gotówką.

Istnieją trzy trasy na lotnisko, które mapy Google identyfikują jako numery linii 198, 199 i 200. W praktyce jednak numery linii są praktycznie nieużywane przez autobusy w Quito. Ważne jest, aby znać tylko stację docelową. Używane są następujące trasy:

 • Quitumbe - główny dworzec autobusowy dla usług dalekobieżnych, położony na południu miasta i jedyny z docelowych przystanków autobusowych na lotnisko połączony z metrem.
  • Częstotliwość: 10-15 minut w dni powszednie i weekendy
  • Godziny otwarcia: 5:50-21:35
  • Czas podróży: 75 minut
  • Chociaż mapa na lotnisku pokazuje, że trasa przebiega w pobliżu historycznego centrum, skala jest myląca, a autobusy nawet nie zbliżają się do centrum
  • W Quitumbe można przesiąść się do metra (35 minut do centrum).
 • Río Coca - lokalny dworzec autobusowy położony najbliżej centrum, w jego północnej części.
  • Częstotliwość: 20-30 minut, kursuje tylko w dni powszednie, nie kursuje w weekendy
  • Godziny kursowania: 6:20-21:50
  • Czas podróży: 60 minut
  • Z Río Coca do centrum można dojechać autobusami szkieletowymi Ecovía, które odjeżdżają z oddzielnego terminalu około 150 metrów poniżej przystanku autobusowego na lotnisku. Bilety na autobusy Ecovía są płatne przy wejściu na peron i kosztują 0,35 usd, a dojazd do centrum Quito zajmuje stąd około 30 minut
 • Carcelén - dworzec autobusowy dla połączeń dalekobieżnych na północ, najmniej dogodna trasa dojazdu do centrum.
  • Częstotliwość: 20 minut w dni powszednie, 20-40 minut w weekendy
  • Godziny otwarcia: 6:05-20:30
  • Czas podróży: 50 minut
  • Z Carcelén można dostać się do centrum autobusami szkieletowymi Trole, w szczególności linią C5 kończącą się w El Ejido Park. Bilet na autobus Trole jest płatny przy wejściu na peron i kosztuje 0,35 USD. Podróż do centrum zajmuje około 70 minut z Carcelén.

Autobusy Aeroservicios

Szeroko promowana przez lotnisko usługa wygodnych, klimatyzowanych autobusów Aeroservicios, którymi można dostać się do miasta, nie jest godna polecenia. Wynika to z faktu, że autobusy dojeżdżają do byłego lotniska na północy miasta, które jest dość daleko od centrum, z niezbyt przejrzystym transportem publicznym i taksówkami droższymi niż, powiedzmy, z terminalu Río Coca.

Bilet w jedną stronę kosztuje 7,99 usd, w obie strony 13,50 usd. Autobusy kursują między 16:00 a 20:00 raz na godzinę, a oficjalne informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.aeroservicios.com.ec/.

Wynajem samochodu

Jeśli będziesz podróżować po ekwadorskich górach, najlepszym i praktycznie jedynym sposobem jest wynajęcie samochodu. Większość znanych międzynarodowych wypożyczalni samochodów działa na lotnisku w Quito i zawsze zaleca się rezerwację z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, aby uzyskać niższą cenę.

Ceny wynajmu na tydzień wahają się od 300 usd do 500 usd w zależności od wynajmowanego samochodu i wybranej polisy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że większość samochodów w Ekwadorze ma manualną skrzynię biegów, a samochód z automatyczną skrzynią biegów nie jest w pełni zautomatyzowany nawet w wypożyczalniach.

Aby uzyskać więcej informacji na temat jazdy, ruchu drogowego lub przepisów ruchu drogowego w kraju, zobacz sekcję wynajmu samochodów w naszym przewodniku po Ekwadorze.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.