Etna
Lotnisko Catania Fontanarossa

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odlotem lub przylotem na lotnisko Katania Airport

Dojazd z lotniska Katania

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 4. 2024

Lotnisko jest dogodnie dostępne samochodem, autobusem publicznym i dalekobieżnym, a w pobliżu znajduje się stacja kolejowa.

Wynajem samochodu

Jeśli chcesz dokładnie podróżować po Sycylii, wynajem samochodu jest najwygodniejszym środkiem transportu. Istnieje kilka oddziałów wypożyczalni samochodów bezpośrednio w strefie przylotów terminalu, ale zawsze należy dokonać rezerwacji online z wyprzedzeniem.

Skorzystaj z porównywarki, aby porównać wszystkie dostępne wypożyczalnie samochodów z Rentalcars.com, która pokaże Ci wszystkie oferty, a następnie możesz zarezerwować samochód za jej pośrednictwem.

Ceny tygodniowego wynajmu wahają się od 150 eur do 250 eur w zależności od wielkości samochodu i sezonu.

Autobus "Alibus" do Katanii

Czerwony i niebieski Alibus kursuje z lotniska do centrum i dworca głównego . Autobusy odjeżdżają co 25 minut od 5:00 do 0:30 (zobacz rozkład jazdy i mapę trasy), podróż trwa mniej niż pół godziny, a 90-minutowy bilet ważny na inne linie transportu publicznego w Katanii kosztuje 4 euro.

Bilety można kupić w kiosku w hali przylotów, w automacie na przystanku autobusowym, u kierowcy lub online w aplikacji AMT (dostępnej w Google Play / App Store). We wszystkich przypadkach można płacić gotówką lub kartą.

Przystanek autobusowy Alibus znajduje się około 70 metrów na prawo od wyjścia z terminalu.

 • Czas podróży do Katanii - 28 minut
 • Częstotliwość - 25 minut
 • Opłaty - 4 eur / transfer co 90 minut
 • Pierwsze połączenie z centrum (P.zza Giovanni XXIII) - 5:08
 • Ostatnie połączenie z lotniska - 00:30
 • Oficjalna strona internetowa: amts.ct.it/alibus

Autobusy 524 i 538

Tańszą alternatywą jest autobus numer 524 (mapa i rozkład jazdy: amt.ct.it/524), ale nie dojeżdża on bezpośrednio do terminalu. Trzeba przejść około 300 metrów do "Via Santa Maria Goretti", gdzie znajduje się przystanek Goretti-Campo Nord (zobacz lokalizację na mapie).

Podróż do centrum zajmuje pół godziny. Linia kursuje od ok. 5:15 do 20:10 co 40 minut, a bilet kosztuje 1 eur. Można go kupić w kiosku na lotnisku, chcąc otrzymać wyraźny bilet autobusowy za 1 euro lub wygodnie w aplikacji AMT (dostępnej w: Google Play / App Store).

Istnieje również bilet dzienny na ten autobus za 2,50 euro, którego nie można wykorzystać na linii Alibus. Autobus numer 538 również dojeżdża do tego samego przystanku, ale dojazd do centrum zajmuje około dwa razy więcej czasu.

Rozkłady jazdy wszystkich linii autobusowych w Katanii można znaleźć na stronie internetowej: amt.ct.it/percorsi-e-orari, a informacje na temat wszystkich rodzajów biletów komunikacji miejskiej w Katanii można znaleźć tutaj.

Autobusy do innych miast

Inne miasta: kilka firm autobusowych zatrzymuje się bezpośrednio na lotnisku i obsługuje trasy głównie do wschodnich i południowych części Sycylii.

 • Palermo - Autobusy Flixbus, Sais Autolinee odjeżdżają co godzinę od 4:30 do 20:00, bilety kosztują 14 euro (sprzedawane w kiosku na przystanku lub online, nie u kierowcy),
 • Siracusa - Interbus obsługuje bezpośrednie połączenie z południową Sycylią co 30 minut od 8:40 do 20:10. Bilet do Siracusy kosztuje 6,40 eur,
 • Taormina i Letojanni - bezpośrednie połączenia Interbus, cena 6,50 eur
 • Enna - autobusy Flixbus i Sais Autolinee, cena 8 eur
 • Agrigento - Flixbus i Sais Autolinee. Sais Trasporti, cena 13,40 eur
 • Ragusa - bezpośrednie połączenia Interbus, cena 8,60 eur
 • Trapani - bezpośrednie połączenia Flixbus, cena 23 eur
 • Mesyna - bezpośrednie połączenia Flixbus, cena 9 EUR

Pociąg

Około 950 metrów od lotniska znajduje się stacja kolejowa Catania Aeroporto Fontanarossa, z której do terminalu można dojść pieszo chodnikiem (patrz mapa tras pieszych).

Bezpośrednie pociągi kursują obok lotniska z Syrakuz przez centrum Katanii, Taorminę i dalej do Mesyny. Połączenia można sprawdzić na stronie internetowej Trenitalia.com. Bilety można kupić w automacie na stacji, ale można je również kupić online w tej samej cenie.

Na przykład bilet do centrum Katanii kosztuje 2,20 eur, a do Syrakuz 8,80 eur.

Taksówka

Niestety taksówka będzie konieczna w przypadku wczesnych porannych odjazdów przed 7 rano, do których nie można bezpiecznie dotrzeć środkami transportu publicznego. Ceny taksówek do centrum Katanii wahają się od 25 eur do 30 eur w zależności od konkretnego miejsca docelowego.

W mieście nie działają usługi Bolt i Uber.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.