Dojazd z lotniska Dubrownik

Dubrownik

Lotnisko w Dubrowniku jest idealną bazą wypadową do podróżowania po najbardziej wysuniętej na południe części Chorwacji, a także Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

Wynajem samochodu

Jeśli podróż samochodem do Chorwacji jest dla Ciebie długa, ale chcesz także podróżować po południowej Dalmacji bez uzależnienia od rozkładów jazdy, najlepszą opcją jest wynajęcie samochodu bezpośrednio na lotnisku. Działa tu większość znanych międzynarodowych wypożyczalni samochodów.

Jednak cena tygodniowego wynajmu podczas wakacji jest wysoka i wynosi około 500 euro. Poza sezonem ceny spadają poniżej 250 eur za 7 dni.

Autobus Platanus

Oficjalny transfer na lotnisko, który odzwierciedla rozkład lotów w przeciwieństwie do autobusów podmiejskich, zapewniają minibusy, a w sezonie letnim klasyczne autobusy Platanus.

Autobus lotniskowy zatrzymuje się bezpośrednio przed halą przylotów, natomiast w Dubrowniku zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym.

W drodze z lotniska pasażerowie są również wysadzani przy bramie Ploče w historycznym centrum, a w drodze na lotnisko znajduje się również przystanek przy dolnej stacji kolejki linowej na górę Srđ (zobacz: google.com/maps) oraz przy budynku Grawe (zobacz: google.com/maps).

Z centrum na lotnisko autobus ma stałe godziny odjazdu, natomiast w drodze z lotniska do centrum odjeżdża zwykle około 30 minut po przylocie samolotu, w praktyce raczej wtedy, gdy autobus jest pełny i nie przyjeżdża więcej pasażerów.

Na lotnisku bilet kupuje się w kasie w hali przylotów, której nie sposób przegapić. W drodze na lotnisko i u kierowcy autobusu. Można płacić kartą lub gotówką. Alternatywą jest zakup online przez stronę internetową ticket.platanus.hr.

.

Autobus komunikacji miejskiej

Najtańszym środkiem transportu są pomarańczowe autobusy podmiejskie dubrownickiego transportu publicznego Libertas. Podmiejskie linie autobusowe 11 i 27 zatrzymują się na lotnisku, które w Dubrowniku zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym na dalekim zachodzie miasta (patrz: google.com/maps). Stamtąd można dostać się do centrum miasta częstymi liniami transportu publicznego 1A i 1B.

Obie linie kursują tylko 3-4 razy dziennie, a rozkłady jazdy pokazują tylko czas odjazdu z przystanku końcowego. Podróżując do centrum Dubrownika, obie linie jadą około 15-20 minut z terminali Molunat lub Vitaljina, co należy dodać do czasu odjazdu z terminalu, aby uzyskać przybliżony czas odjazdu z lotniska.

Bilet kosztuje 4 euro i można go kupić u kierowcy wyłącznie gotówką. Przystanek autobusowy Libertas znajduje się na lewo od wyjścia z hali przylotów.

Więcej informacji na temat transportu publicznego w Dubrowniku można znaleźć w naszym przewodniku po mieście.

Tanie hotele w centrum Dubrownika

Taksówka

Opłata za przejazd taksówką do centrum Dubrownika, oddalonego o 22 km, wynosi około 45 EUR.

Tańsza będzie prawie zawsze aplikacja Uber, gdzie ceny wahają się między 30 a 35 eur.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.