Dojazd z lotniska Bali

Uluwatu

Podróż z lotniska może być męką - oprócz niekończących się korków na głównych drogach, Bali jest także domem dla mafii taksówkarskiej, która prosperuje na niewiedzy podróżnych. Przeczytaj więc uważnie poniższe wskazówki.

Rezerwacja zakwaterowania na Bali

Pomimo stosunkowo niewielkiej odległości, spodziewaj się kilkudziesięciu minut jazdy do najbliższych kurortów Kuta lub Sanur. Korki na Bali są bardzo częste i gęste.

Taksówka, Grab, GoJek bezpośrednio z terminalu

Taksówka to najłatwiejsza forma transportu z lotniska. Jeśli jesteś na Bali po raz pierwszy, zdecydowanie zalecamy korzystanie z taksówek.

Blue Bird i klasyczne taksówki

Zaraz po przylocie, jeszcze w budynku terminala, miniesz oficjalny oddział największego przewoźnika taksówkowego na Bali, Blue Bird (jasnoniebieskie samochody). Jeśli nie chcesz zajmować się niczym po przylocie, zatrzymaj się w tym oddziale, gdzie personel zorganizuje dla Ciebie taksówkę i poda przybliżoną cenę.

Blue Bird jest jednak jedną z najdroższych opcji transportu taksówką z lotniska.

Jeśli wyjdziesz z terminalu, napotkasz oferty od nieoficjalnych taksówkarzy stojących przed halą lotniska. Nie odpowiadaj na nie, ponieważ najprawdopodobniej będą próbowali podnieść cenę za pomocą różnych sztuczek, nawet po Twoim przyjeździe.

Poza terminalem międzynarodowym lub w hali przylotów terminalu krajowego znajdziesz również inne oficjalne postoje taksówek z cenami podobnymi do Blue Bird.

Grab, GoJek

Aplikacja mobilna jest najbardziej zalecana. Możesz zobaczyć dokładną cenę z wyprzedzeniem i jest ona zwykle o 10-15% niższa niż w przypadku oficjalnych taksówek. Możesz także wygodnie zapłacić za przejazd kartą za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

W Indonezji najpopularniejszymi aplikacjami są Grab i Go-Jek, które oferują bardzo podobne ceny. Zawsze jednak zalecamy sprawdzenie cen w obu aplikacjach i zarezerwowanie tańszej z nich.

Grab posiada nawet klimatyzowaną poczekalnię około 75 metrów od wyjścia z terminalu międzynarodowego, gdzie mogą pomóc ci zainstalować aplikację lub wezwać taksówkę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli masz już zainstalowaną aplikację, możesz wezwać taksówkę bezpośrednio z terminalu i bezzwłocznie udać się do samochodu.

Przybliżone ceny

Jakie są ceny taksówek i Grab bezpośrednio z terminalu?

  • Kuta (Beachwalk) - 108 000 idr
  • Sanur - 216 000 idr
  • Seminyak - 170 000 idr
  • Nusa Dua - 175 000 idr
  • Canggu - 205 000 idr
  • Ubud - 435 000 idr
  • Amed - 990 000 idr
  • Bedugul (Beratan) - 650 000 idr

Wystarczy przestrzegać prostej zasady ostrożności, a wszystko pójdzie dobrze.

Grab / GoJek z hotelu HARRIS

Do niższych stawek Grab lub taksówek można dotrzeć krótkim, 3-minutowym spacerem przez parking poza lotniskiem do hotelu HARRIS. Z terminalu krajowego jest to około 7 minut spacerem.

Hotel HARRIS będzie widoczny zaraz po wyjściu z parkingu. Kontynuuj wzdłuż głównej ulicy przez około 100 metrów (sam hotel HARRIS nadal liczy się jako część strefy lotniska) i złap połączenie na przykład z poziomu hotelu Norm House Kuta (lokalizacja na Google.com/maps).

Jeśli zamówisz Grab lub GoJek z tego miejsca, otrzymasz nawet 3-5 razy niższe ceny niż z terminalu 200 metrów dalej.

Autobus publiczny

Lotnisko jest również obsługiwane przez czerwone i czarne autobusy transportu publicznego Teman Bus. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przed terminalem krajowym i jest oznaczony "BUS KSPN".

Linia 2 dojeżdża do terminalu i przejeżdża przez wschodnią część miasta Kuta, przez centrum Denpasar do jego północnej części (pętla GOR Ngurah Rai).

Autobusy kursują mniej więcej co 10 minut, a bilet kosztuje 3 500 idr. Aby uzyskać mapę trasy, opcje biletowe i rozkłady jazdy, odwiedź aplikację mobilną Teman Bus w Google Play / App Store (dostępną tylko w Indonezji).

Wynajem skutera

Chociaż podróżowanie skuterem jest najczęstszym środkiem transportu dla turystów na Bali, wynajem na lotnisku nie jest zalecany.

Nie ma wypożyczalni skuterów zlokalizowanej bezpośrednio w terminalu, jednak większość wypożyczalni z Kuta oferuje bezpłatną dostawę skutera po przylocie.

Jednak podróżowanie na skuterze z bagażem jest niezwykle niewygodne, a także wskazane jest, aby trochę zasymilować się z lokalnym ruchem z pozycji pieszego turysty, przynajmniej pierwszego dnia.

Typowe ceny wynajmu skuterów na Bali wynoszą około 70 000 idr do 90 000 idr za dzień, w zależności od jakości pojazdu.

Idealnie jest wypożyczyć skuter po przybyciu do głównego miejsca pobytu. Wypożyczalnie są dosłownie na każdym rogu i nie ma potrzeby rezerwowania niczego z wyprzedzeniem.

Wynajem samochodu

Jazda samochodem po Bali jest bardzo stresująca ze względu na ciągłe korki, bardzo wąskie ulice miasta oraz duży ruch motocykli i pieszych.

Jeśli jednak nie masz odwagi jeździć skuterem, wynajęcie małego samochodu to świetny sposób na odkrycie wszystkich zakątków Bali. Jeszcze raz podkreślamy, że wynajem samochodu polecamy tylko doświadczonym kierowcom z ruchu miejskiego.

Ceny wynajmu samochodów są wysokie i w sezonie zapłacisz około 5 500 000 idr za tydzień.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.