Przesiadka na lotnisku Kair

Giza

Lotnisko w Kairze posiada cztery terminale. Wszystkie budynki są duże, ale lotnisko jest nadal zatłoczone i, szczególnie wieczorem, jest mało miejsc siedzących i długie kolejki.

Terminale 2 i 3 są połączone w jeden kompleks, a Terminal 1 znajduje się około 1,5 km dalej. Terminale 1, 2 i 3 są połączone bezpłatną automatyczną kolejką kursującą przez strefę publiczną.

Zobacz ceny hoteli w Kairze

Około 1 km na zachód od Terminalu 3 znajduje się terminal sezonowy, obsługujący głównie loty czarterowe do Arabii Saudyjskiej na pielgrzymki muzułmańskie Hadżdż i Umrah.

Terminale są zróżnicowane w zależności od linii lotniczych, które je obsługują.

Loty krajowe i międzynarodowe są obsługiwane ze wszystkich terminali, a każdy budynek ma małą sekcję bez kontroli imigracyjnej tylko dla lotów krajowych.

  • Terminal 1 - Air Algerie, Air Arabia, Air Cairo, AlMasria Universal Airlines, Badr Airlines, Fly Egypt, Flynas, Iberia, Nesma Airlines, Nile Air, Tunisair.
  • Terminal 2 - Air France, British Airways, Cyprus Airways, Emirates, Etihad Airways, ITA Airways, Flyadeal, Gulf Air, Jazeera Airways, Kuwait Airways, MEA, Neos, Oman Air, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Saudia, Sichuan Airlines, Tarom, Transavia, Vueling
  • Terminal 3 - Aegean Airlines, Austrian, China Eastern Airlines, Egyptair, Ethiopian Airlines, LOT, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines
  • Terminal S - niektóre loty Egyptair do/z Arabii Saudyjskiej oraz loty czarterowe Hajj i Umrah.

Wizy egipskie - gdzie kupić na lotnisku w Kairze?

Po przylocie z zagranicy należy zakupić wizę przed przejściem przez normalny punkt kontroli imigracyjnej.

Wizy są sprzedawane w oddziałach banków i zawsze kosztują 25 USD. Można płacić tylko gotówką, więc ważne jest, aby mieć pieniądze przed przylotem do Egiptu.

Można płacić w dolarach amerykańskich lub euro, ale kurs wymiany wynosi 1:1.

Kontrole bezpieczeństwa i kolejki

Najlepiej przybyć na lotnisko w Kairze co najmniej 3,5 godziny przed lotem, zwłaszcza jeśli masz bagaż rejestrowany. W takim przypadku od razu napotkasz 4 kolejki.

Pierwsza kolejka jest już po przyjeździe taksówką na teren lotniska, kiedy przechodzisz przez bramkę opłat i możesz stać tam do 15 minut.

Następnie odbywa się kontrola bezpieczeństwa przy wejściu do terminalu i skanowanie bagażu. Kontrole te są zwykle szybkie, ale jeśli jest dużo ludzi, możesz czekać do 20 minut.

Kolejki do odprawy różnią się w zależności od linii lotniczej, ale mogą trwać nawet 60 minut.

Następnie należy przejść przez kontrolę paszportową, która jest zazwyczaj bardzo szybka (zwykle w ciągu 15 minut), oraz tradycyjną kontrolę bezpieczeństwa między strefą publiczną a tranzytową (20-45 minut).

Transfer między lotami

Lotnisko w Kairze jest dość dobrze zorganizowane pod względem transferów, o ile nie musisz przemieszczać się między terminalami.

W obrębie jednego terminalu

Po przylocie należy kierować się żółtymi znakami "Connecting Flights", które prowadzą do stanowisk transferowych.

Międzynarodowe <-> Międzynarodowe

Jeśli przesiadasz się z lotu międzynarodowego na inny lot międzynarodowy, nie musisz przechodzić przez odprawę imigracyjną.

Przy stanowisku transferowym należy okazać paszport wraz z kartą pokładową na lot łączony, a następnie uzyskać bezpośredni dostęp do strefy tranzytowej.

Czas oczekiwania na stanowisku transferowym wynosi od 5 do 20 minut. Następnie możesz wejść bezpośrednio do strefy bramek odlotów bez przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa lub kontrolę paszportową.

Realny czas transferu wynosi od 40 do 60 minut.

Międzynarodowy -> Krajowy

Po przylocie ponownie udaj się do stanowiska transferowego i zwróć uwagę na znak "Odlot krajowy". Z tego miejsca zostaniesz skierowany do kontroli paszportowej stworzonej specjalnie dla pasażerów transferowych.

Twój bagaż zostanie automatycznie przeniesiony, jeśli masz oba loty na tej samej rezerwacji. Należy jednak zawsze upewnić się, że odprawa odbywa się na lotnisku wylotu.

Realny czas transferu wynosi od 60 do 80 minut.

Transfer między terminalami

Transfer między terminalami nie jest zbyt powszechny na lotnisku w Kairze, ale nie jest też niemożliwy.

Proces ten wymaga znacznie więcej czasu, a zwłaszcza cierpliwości. Personel lotniska jest notorycznie nieprzyjemny.

Jeśli posiadasz kartę pokładową na lot z przesiadką, musisz najpierw udać się do stanowiska transferu po przylocie, aby okazać paszport i kartę pokładową.

Po odprawie, która może potrwać do 20 minut, zostaniesz odprowadzony przez pracownika do specjalnej bramki odlotów, z której kursują autobusy wahadłowe po płycie lotniska (bezpłatnie).

Częstotliwość kursowania wynosi 15-45 minut.

  • Terminal 1 <-> Terminale 2 lub 3 - czas podróży autobusem ok. 15 minut
  • Terminal 2 <-> Terminal 3 - czas podróży autobusem ok. 2 minut

Podczas przemieszczania się między terminalami nie są przeprowadzane żadne kontrole bezpieczeństwa ani imigracyjne.

Przemieszczanie się między terminalami przez część publiczną

Jeśli samodzielnie zaplanowałeś transfer na lotnisku w Kairze i nie masz karty pokładowej na lot z przesiadką, zawsze musisz kupić egipską wizę i przejść przez kontrolę imigracyjną.

Terminale 2 i 3 znajdują się w bliskiej odległości od siebie i można do nich dojść w 3 minuty wewnętrznym korytarzem i zewnętrznym chodnikiem.

Między terminalem 1 a terminalami 2 i 3 kursuje bezpłatna automatyczna kolejka jednoszynowa. Pociąg kursuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w odstępach 5-10 minut, a przejazd trwa mniej niż 5 minut.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.